Szakemberek egybehangzó véleménye, hogy ha alaposan meg akarunk pihenni és megszabadulni a stressztől, legalább két hét szabadságot kell kivenni. Sokak szerint a három hét az ideális. Állítólag a szervezet három hét után kezd új erőre kapni.
Akikre a szabadság még vár…
Ha az autóban, autóbuszban, vonaton vagy repülőgépen kényelmesen akarja érezni magát, pamut ruhát viseljen. A kézitáskába tegyen kardigánt, a klimatizált helyiségekben ugyanis szükség lehet rá. Hosszabb útra vigyen magával ételt és vizet. Kerülje a romlandó ételeket. Ne feledkezzen meg a toalettpapírról. Az éjszakát segít átvészelni a felhajtható gallér, vagy egy kis vánkos, könnyű takaró, füldugó és discman.
Az étlap megváltozása
A rendszertelen étkezés, az új környezet, a mozgáshiány a szabadság alatt jelentkező székrekedés legfőbb oka. A vastagbélnek nem tesz jót a széklet visszatartása és a stressz. A kellemetlen teltség ellen a következőket ajánljuk:
rostban gazdag ételt – zöldség, gyümölcs, teljes őrlésű termékek, zabpehely;
u reggelente éhgyomorra igyon meg egy pohár tiszta vizet, napközben igyon elegendő folyadékot;
rendszeresen sportoljon – a mozgás serkenti a bélmozgást;
ne tartsa vissza a székleltét;
székrekedés esetén a lenmag segíthet, amely a bélben víz hatására megduzzad, és elősegíti az ürülést. Egy-két kanál lenmagot egyen meg két étkezés között és igyon rá egy pohár vizet, gyógynövényteát vagy cukormentes zöldséglevet.
Ha a trópusi vagy szubtrópusi országokba utazik, ne lepődjön meg, ha alvászavar, étvágytalanság, ingerlékenység, apátia és depresszió rontja meg a pihenését. A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása – amely az öt litert is elérheti – létfontosságú.
Higiéniai alapelvek trópusi országokban
Ne igyon vizet régi kutakból és patakokból!
Mindenre palackozott vagy forralt vizet használjon!
Kávéhoz és teához legalább 15 percig forralja a vizet!
Mosatlan gyümölcsöt ne fogyasszon!
Ne egyen olyan fagyit, mártást, amely tojást, majonézt, forralatlan tejet vagy nyers halat tartalmaz!
Utcán lehetőleg ne vásároljon ételt!
Gyomorpanaszok
Ha görcsök, epebántalmak, felfúvódás bántja, nem kell azonnal orvoshoz szaladni. Valószínűleg a gyomrát megviselte az út, a környezetváltozás, s nincs hozzászokva a helyi baktériumokhoz. Néhány nap alatt akklimatizálódhat.
Megfázás
A meleg és a hideg, a száraz és a nedves levegő váltakozása, fürdés hideg vízben, légkondicionáló, fagyi, torokkaparás, orrcsöpögés. Ez mind okozhat megfázást. Torokkaparás ellen legjobb a sós vízzel, kamilla-, körömvirág- vagy zsályateával való galgarizálás. Természetesen akkor, amikor már hazaérkezett.
Húgyúti gyulladás
A húgyúti gyulladást a vastagbélben található escherichia coli baktérium okozza. Ha nem megfelelő a tisztálkodás, a kórokozók a húgycső közelébe kerülnek, s máris megvan a baj. Ez a betegség legjobban a nőket sújtja, mert húgycsövük rövid. Inni, inni és inni kell. (re-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.