Évente 700 000–1 000 000 kisgyermek halálát okozza világszerte a Streptococcus pneumoniae (pneumokokkusz). A legnagyobb veszély a fejlődő országokban leselkedik a kicsikre. A Közegészségügyi Hivatal adatai szerint Szlovákiában tavaly 26, pneumokokkusz okozta agyhártyagyulladást regisztráltak, ebből 9 gyermek volt. Sajnos ketten belehaltak a betegségbe.
A WHO figyelmeztet…
Az Egészségügyi Világszervezet nemrég jelentést adott ki a pneumokokkusz okozta betegség előfordulásáról és a vírus okozta halálozásról. A WHO javasolja, hogy a betegség elleni védőoltást minden ország építse be a nemzeti immunizációs programba. Ezért már nálunk is igényelhető a védőoltás.
A pneumokokkuszok természetes körülmények között a felső légutakban élnek, különösen télen és kora tavasszal. Jelenlétük ellenére csak ritkán okoznak betegséget. A súlyos pneumokokkusz-fertőzések közül leggyakoribb a pneumónia, mely a tüdő szöveteiben kelt gyulladást. A pneumokokkuszok a fület, az orrmelléküregeket, az agy- és gerincvelőt borító hártyákat (meningitisz), ritkábban a szívbillentyűket, az ízületeket és a hasüreget is megbetegíthetik. A felsorolt szervek például úgy fertőződhetnek, hogy a pneumokokkuszok a vérárammal jutnak oda más helyről.
Pneumokokkusz-fertőzés szempontjából azok az egyének a veszélyeztetettebbek, akik tartós betegségben szenvednek vagy immunrendszerük gyengült. A lépben termelődő ellenanyagok hozzájárulnak a pneumokokkusz-fertőzések megelőzéséhez, ezért azok a személyek, kiknek lépét eltávolították, vagy az működésképtelen, szintén veszélyeztetettek. Pneumokokkusz-okozta tüdőgyulladás kialakulhat még idült hörghurut (bronchitisz krónika) talaján, vagy miután egy közönséges légúti vírus, nevezetesen az influenza-vírus károsítja a légutakat bélelő nyálkahártyát.
Panaszok, tünetek és kórisme
A tünetek hirtelen éles mellkasi fájdalommal és hidegrázással jelentkeznek. Olykor vírusos felső légúti fertőzést követnek (torokfájdalom, orrdugulás vagy -folyás, száraz köhögés). Láz és köhögés lép fel. A fertőzött személy közérzete rossz, és gyakran levegő után kapkod. Pneumokokkusz-okozta agyhártyagyulladásban (meningitisz) szenvedő egyének lázasak és fáj a fejük, levertek. A tarkó merevvé válik, hajlítása fájdalmas, de mindez nem mindig nyilvánvaló a betegség korai szakában. Ha az orvos agyhártyagyulladásra gyanakszik, azonnal gerinccsapolást végez (lumbálpunkció), s a fertőzés jeleit, fehérvérsejtek vagy baktériumok jelenlétét keresi.
A pneumokokkusz gyakran okoz fertőzést a gyermekek fülében. E fertőzések fülfájdalommal járnak, a dobhártya vörös és elődomborodik. A kórismézéshez tenyésztést vagy más vizsgálatot nem szoktak végezni. A gyermekek pneumokokkusz elleni védőoltása jelentősen csökkenti a súlyos fertőzések előfordulását.
Megelőzés és kezelés
A pneumokokkusz elleni oltásnak két fajtája létezik. A konjugált vakcina már 2 hónapos csecsemőknek adható. A másik, nem konjugált oltóanyag idősebb gyermekek és felnőttek számára van fenntartva; a legelterjedtebb pneumokokkusz törzsek ellen véd, és lényegesen csökkenti a pneumokokkusz okozta tüdőgyulladás kialakulásának, illetve a kórokozó vérbe kerülésének esélyeit. A pneumokokkusz elleni védőoltás javallott minden, 55 évet betöltött személynek, csecsemőknek, de egyes nagyobb gyermekeknek is, ill. mindazoknak, akik tartós szív- vagy tüdőbetegségben, cukorbetegségben, sarlósejtes vérszegénységben, Hodgkin-kórban, HIV-fertőzésben vagy anyagcserezavarban szenvednek.
A penicillin a kedvelt antibiotikum a legtöbb pneumokokkusz-fertőzés gyógyítására. Középfül- és arcüreggyulladásban szájon át szedhető, súlyosabb fertőzésekben vénásan adható. (i-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.