A tétlenség megöli az embert

Ki tudja pontosan megmondani, hogy évente hány ember hal meg csak azért, mert baleset érte, és a járókelők nem tudták: idegen test került a sérült légcsövébe, és azt kellett volna eltávolítani. Pedig elég lett volna egyetlen mozdulat. Olvasóink közül vajon hányan tudnák, hogy vészhelyzetben mit kell tenni.

Ki tudja pontosan megmondani, hogy évente hány ember hal meg csak azért, mert baleset érte, és a járókelők nem tudták: idegen test került a sérült légcsövébe, és azt kellett volna eltávolítani. Pedig elég lett volna egyetlen mozdulat. Olvasóink közül vajon hányan tudnák, hogy vészhelyzetben mit kell tenni. Összeállításunkban a legfontosabbakat szedtük csokorba.

Azonnal eszünkbe jutnak a legfontosabb feladatok, csak gondoljunk az ábécé első három betűje: A: airways – légutak, B: breathing – légzés és C: cirkulation – vérkeringés. A légutak szabaddá tételéhez legtöbbször az is elég, ha a sérült fejét hátra hajtjuk, vagy eltávolítjuk légcsövéből az idegen testet. Különösen a gyerekeknél gyakori ez az eset. A kisgyermekeknél legtöbbször azért áll le a légezés, mert idegen test kerül a légcsőbe. Most pedig lássuk a legfontosabb tennivalókat:

Mesterséges légzés

Először is tegye szabaddá a légutakat.

Legtöbbször elég, ha hátra hajlítja a sérült fejét.

Ha odahajolunk a beteghez, és nem érezzük a légzését, ez azt jelenti, hogy el kell kezdeni a mesterséges lélegeztetést. Fogjuk be az orrát, vegyünk mély lélegzetet, nyissuk ki a száját, és fújjuk be a levegőt a szájába. Figyeljük, megmozdult-e a mellkasa.

Ha a fej hátrahajlításakor azt észleljük, hogy a légutak nem szabadok, próbáljuk meg az állkapcsot előre tolni. Az újraélesztés úgy történik, hogy két fújás után 15-ször ütemesen megnyomjuk a sérült mellkasát.

Stabilizált helyzet

Ha a páciens lélegzik, de eszméletlen, helyezzük biztonságos helyzetbe.

Nem a képen látható póz pontos utánzása a lényeg, hanem az, hogy az ember fejjel lefelé oldalra feküdjön. A légutak így szabaddá válnak és elkerülhető, hogy valami a torkára fusson, például ha hányingere van.

Ha baleset történt, akkor inkább ne próbálkozzunk stabilizált helyzetbe tenni a sérültet, inkább figyeljük, hogy lélegzik-e. Ha nem, kezdjük meg az újraélesztést.

Sokkos állapot esetén

Ha a sérült sok vért veszít, a vérkeringés leáll, az ember sokkos állapotba kerül. Sápadt az arca, izzad, a szíve hevesen dobog.

Hogy a vér eljusson a létfontosságú szervekhez, az alsó végtagokat meg kell emelni, mondjuk, tegyük egy székre. Figyeljük, lélegzik-e, és idejében kezdjük el az újraélesztést.

Szívmasszázs

Ha az ember nem mutat életjelt, szívmasszázst kell végezni.

A kezet egymásra helyezve tegyük a mellcsont utolsó harmadára, hajoljunk a beteg fölé, és hirtelen mozdulattal nyomjuk be a mellkast úgy, hogy legalább 5-7 cm-t mozduljon el.

Idegen test eltávolítása

Ha valakinek ételdarab futott a torkára, és fulladozni kezd, néhányszor erősen üssük hátba. Lehet, hogy segít.

Ha nem járunk sikerrel, tenyerünket hátulról tegyük a köldöke fölé, és többször rántsuk magunkhoz. (mfd-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?