A savanyú káposzta és a kovászos uborka titka

kovászos uborka

Júliusban jelent meg a világhálón egy tanulmány, amely azt sugallja, hogy az erjesztett élelmiszerek fogyasztásának lehet némi jótékony hatása a Covid-19-re.

Az erjesztett (fermentált) ételekről mind többen állítják, hogy rendkívül jól hatnak az egészségre. Legyen szó tejről és tejtermékekről, gyümölcsökről és zöldségekről vagy húsokról, a fermentáció során felerősödik ezen élelmiszerek antioxidánshatása.

Egyet azonban tisztázni kell: nem arról van szó, hogy nem betegedhet meg az, aki például savanyú káposztát vagy kovászos uborkát eszik. Az új tanulmány arra mutat rá, hogy az új típusú koronavírusfertőzés okozta halálozási arány valószínűleg alacsonyabb lesz azokban az országokban, amelyekben az emberek étrendje bővelkedik erjesztett zöldségekben.

Érdemes szólni egy korábbi tanulmányról is: a német Charité – Universitätsmedizin Berlin kutatói Jean Bousquet vezetésével arra keresték a választ, lehet-e az étrendnek bármi szerepe abban, hogy jelentősek a különbségek az egyes országok halálozási aránya között. Nagy különbségeket találtak az alacsony és a magas halálozási arányú országok étrendjében. Tény, hogy azokban az európai országokban, ahol viszonylag kevesen haltak meg Covid-19-ben, továbbá Koreában és Tajvanon hagyományosan sok erjesztett ételt, például nyers vagy savanyított káposztát esznek. Mint írják, a táplálkozás „szerepet játszhat a Covid-19 elleni védekezésben, és magyarázatot adhat az Európában tapasztalt különbségekre”. Leszögezik: tisztában vannak azzal, hogy több tényező játszhat szerepet a Covid-19 terjedésében, egyebek mellett ilyen tényező a pandémiára való felkészültség és a közegészségügy állapota. Az étrend a világjárvány következményeinek az egyik lehetséges oka, ezért ezt még tovább kell kutatni.

A 13 kutatóközpont és egyetem együttműködése révén született tanulmány szerzői szerint a figyelembe vett számos tényező közül csak az erjesztett zöldségeknek volt jelentős hatásuk az egyes országok halálozási arányára. Rámutatnak: a nyugati életmód és az erjesztett ételek háttérbe szorítása olyan drasztikus változásokat okozott az ember mikrobiomjában, ami elősegíthette az új típusú koronavírus terjedését. Szerintük az eredmények alátámasztják a fent említett feltételezést. Ám mivel csak európai országokat vizsgáltak, azt mondják, a továbbiakban jó lenne olyan régiókat is szemügyre venni, ahol szintén sok erjesztett ételt fogyasztanak, ugyanakkor kevesen haltak meg koronavírus-fertőzésben.

Mivel tanulmányukat szakértők még nem véleményezték, tudományos lapban sem jelent meg. Olyan internetes platformon (medRxiv. org) tették közzé, amely lehetőséget ad a világ kutatóinak, hogy orvosi, klinikai és egészségügyi vonatkozású kutatásaikról tájékoztassanak. A fenti megállapításokat tehát nem nevezhetjük tényeknek, a kutatók csupán bizonyos összefüggést fedeztek fel, amelyet érdemesnek tartanak arra, hogy a jövőben tovább kutassák. 

Összeállította: Csibrányi Zoltán

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?