A ruha ne menjen az egészség rovására

Az öltözködés során a kényelmesség, és persze a divat fontos szempont, ha nem megy az egészség rovására. Az emlők megnagyobbodása miatt széles vállpántú és jól simuló melltartót ajánlatos viselni. A divatjamúlt harisnyakötőket és a lábszárat elszorító zoknikat-harisnyákat kerülni kell.

Az öltözködés során a kényelmesség, és persze a divat fontos szempont, ha nem megy az egészség rovására. Az emlők megnagyobbodása miatt széles vállpántú és jól simuló melltartót ajánlatos viselni. A divatjamúlt harisnyakötőket és a lábszárat elszorító zoknikat-harisnyákat kerülni kell. A magas sarkú cipő nem ennek az állapotnak megfelelő viselet. Ehelyett inkább az alacsony sarkú, a lábformát kényelmesen befogadó és a bokát rögzítő, jól szellőző magas szárú kismamacipő ajánlható, legalábbis a terhesség utolsó hónapjaiban. A testmozgás, tehát a séta, a kirándulás, a torna a terhesség alatt is előnyös. Sőt, a terhességi tornának mind nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a magzat fejlődése és a szülésre történő felkészülés érdekében. A versenyszerű sportolás azonban nem nagyon egyeztethető össze a „másállapottal“. Napozni lehet, de nem sokáig, és nem dél körül. Nem tanácsos hosszabb, különösen külföldi utazást tenni gépkocsin vagy vonaton (a tartós rázkódtatás miatt), és repülőn sem, ahol relatíve kevés az oxigén. Váratlan rosszullét, valamilyen rendellenességre utaló tünet esetében ismeretlen helyen egyébként is nehezebb orvoshoz fordulni. Ezért ne feledjük, utazni mindig lehet, a terhesség viszont már kivételes eseménye életünknek. Itt kell megemlítenünk, hogy milyen fontos az anya, de az egész család tudatos felkészülése a gyermek fogadására, kezdve a szülés mechanizmusának megértésétől, a lelki és testi „tréningen“ át a közvetlen előkészületekig, a kórházban szükséges holmik idejében történő összecsomagolásáig.

A szülőfájásokat a terhes asszonyok az enyhe méhgörcsök kezdeti jelentkezésekor először inkább bélcsikarásnak érzik. A fájások azután erősebbé és szabályosabbá válnak. Ha már rendszeresek, be kell menni a szülészetre. Kezdődhet a szülés a magzatvíz elfolyásával is. Ezt a terhesek gyakorta mint akarattól független, váratlan vizelést élik meg. Ritkán a szülés megindulását hüvelyi vérzés is jelezheti.

S ezzel már elérkeztünk a szűkebb értelmű családtervezés befejezéséig, a gyermek világra jöttéig. Itt még hadd adjunk egy utolsó tanácsot. Az újszülöttek többségét a szülés megpróbáltatása kissé megviseli. Arcuk emiatt vörös, fejformájuk nemritkán szabálytalan, bőrük ráncos lehet. Mindezek a felkészületlen családtervezőkben némi csalódást kelthetnek. Néhány nap múltán azonban a kisbaba már megfelel az elvárásnak, minden szülő számára az elképzelhető legszebb lesz!

A terhesgondozás jelenti az áldott állapot védelmét. A családtervezők a lelkiismeretes részvétellel tehetnek eleget az optimális családtervezés szép küldetésének. Nagyon fontos, hogy ők, de az egész család, sőt a barátok és kollégák is értsék meg és érezzék át ennek az áldott állapotnak a jelentőségét és szépségét.

Felkészülés a további terhességekre

Az optimális családtervezés során a gyermekvállalás nem korlátozódik az első terhességre. Mint az életben általában, az első dolgok a legnehezebbek és a legtanulságosabbak. ĺgy az első fogamzásra történő felkészülés, az első terhesség, szülés, gyermekágy és szoptatás után a családtervezők tapasztalatokban már sokkal gazdagabbak. Az optimális családtervezés elveit azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni a további gyermekvállalások során sem. Az általános alapelvek jelentős része az újabb gyermekvállaláskor is érvényes. Ilyen a fogamzásra történő három hónapos felkészülés, a kora terhesség védelme és a hatékony terhesgondozás. Ezek kiegészíthetők még néhány olyan szabályszerűséggel, amelyek döntően csak a további családtervezés folyamán hasznosíthatók. Végül említést kell tennünk azokról a ritka esetekről is, amikor az első gyermekvállalás sikertelensége teremt új helyzetet. Ilyenkor feltétlenül szükséges felkeresni a genetikai tanácsadót vagy a meddőség kivizsgálásával és kezelésével foglalkozó intézményt. Utóbbiakra még visszatérünk.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?