A magasabb rendű növényekből előállítható baktérium- ill. gombaölő anyagokat fitoncideknek nevezzük.
A növényvilág immunerősítői
A vöröshagyma (Allium cepa) is régóta használatos házi szer. Hatóanyaga az allicinnel rokon vegyület, és hasonló módon képződnek belőle baktériumellenes hatóanyagok. Tartalmaz még egy könnyfacsaró vegyületet is, amelyet manapság az asztma gyógyítására kezdenek alkalmazni. Felhasználása hasonló, mint a fokhagymáé. Fertőtlenítő, vércukorszintet csökkentő, vizelethajtó, epetermelő hatása egyaránt jelentős.
A farkasalma (Aristolochia clematitis) hatóanyaga az arisztolochiasav, amelyet kiegészítő terápiaként antibiotikumos kezelés mellett alkalmaznak. Jelenleg vírusellenes hatását kutatják. Vigyázat: nagyobb mennyiségben menstruációs görcsöket okozhat, sőt fennállhat a vetélés veszélye is. Ezért alkalmazása kizárólag orvosi felügyelet alatt történjen.
Az illóolajok a növényvilágban általánosan elterjedtek. Ezek az aromatikus anyagok olyan vegyületek, amelyek szobahőmérsékleten párolognak. Általában desztillációval állítják elő különböző növényi részekből. Megtalálhatóak a levélben, virágban, de gyakoriak a magvakban, sőt néhány esetben a növény gyökerében is felhalmozódhatnak. Már az ókori kínai orvosok is felismerték az aromaanyagok gyógyító hatását. Vallották, hogy az illóolajok kedvezően hatnak a testre, a szellemre és a lélekre egyaránt. Az illatingerek bejutnak az agy limbikus központjába, amelyet érzőagynak is szoktak nevezni. Ez tartja az egyensúlyt a félelem és a vágy között, befolyásolja az életfunkcióinkat, érzéseinket. Az illóolajok belélegzése fizikai változásokat is előidéz, így pl. a citrom illata csökkenti a pulzust, a levendula illata pedig az izomtónust.
A kozmetikai-, ill. a gyógyszeripar is előszeretettel használja a borsmenta (Mentha piperita) aromatikus vegyületeit. A leveleiben található illóolaj 50-80%-a mentol. Felhasználása igen sokrétű. Kiváló fertőtlenítő. A bőrfelületet hűsíti, ezáltal elnyom más kellemetlen érzést, mint pl. viszketést, égést, fájdalmat. Gyulladáscsökkentő hatását a felső légutak és a szájüreg fertőzéseinél hasznosíthatjuk. Kiemelendően jó étvágyjavító, görcsoldó és szélhajtó. Az Ausztráliában őshonos eukaliptusz (Eucaliptus globulus) fa levele is tartalmaz jelentős menynyiségű aromatikus anyagot, eukaliptolt. Az eukaliptuszolajat a gyógyászatban orrcseppekben, légutak hurutos megbetegedéseinél fertőtlenítésre használjuk. Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) levele is jelentős illóolajforrás. Fő alkotórésze a tujon, cineol, kámfor. Felhasználása egyrészt illóolajtartalma miatt indokolt, mivel olaja fertőtlenítő és gombaölő hatású, másrészt vérzéscsillapító hatású cserzőanyagai miatt. Izzadás ellen, betegségből való felépüléskor, toroköblögetőnek alkalmazzák. Nagyobb adag huzamosabb szedése – tujontartalma miatt – mérgező lehet.
Az egyik leggyakrabban használt illóolajtartalmú gyógynövény a kamilla. Külsőleg és belsőleg is alkalmazzák gyulladásgátlóként, hűléses megbetegedések esetén, szélhajtóként, gyomor- és bélrendszeri betegségek esetén (hurut, fekély), többnyire frissen elkészítve tea formájában.
A fitoncid hatás alkalmazásának egyelőre az a tény szab gátat, hogy ezeket a hatóanyagokat nem lehet olyan nagy mennyiségben gazdaságosan előállítani, mint pl. a gombákból származó antibiotikumokat.
A szerző gyógyszerész
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.