A megelőzés új lehetősége - 8. rész

Smithells professzor azt javaslata, hogy az asszonyok szedjenek már a fogamzás előtt legalább egy hónapig, majd a fogamzás után minimum két, de inkább három hónapig egy olyan speciális vitaminkombinációt, amely alapanyagul szolgál az említett enzimek működéséhez és a homocisztein méregtelenítéséhez.

Smithells professzor azt javaslata, hogy az asszonyok szedjenek már a fogamzás előtt legalább egy hónapig, majd a fogamzás után minimum két, de inkább három hónapig egy olyan speciális vitaminkombinációt, amely alapanyagul szolgál az említett enzimek működéséhez és a homocisztein méregtelenítéséhez. Könnyű volt ellenőrizni elméletét. Olyan asszonyokat kértek fel a részvételre, akiknek már volt egy vagy több idegcsőzáródási rendellenességben szenvedő gyermekük vagy magzatuk. Az Egyesült Királyságban az ilyen asszonyok következő terhességében 5 százalék az idegcsőzáródási rendellenességek ismétlődési kockázata. Mintegy ezer asszonyt vizsgáltak meg. A nők egyik fele kapta a magzatvédő vitamint, a másik fele nem. Annál az 519 asszonynál, akik nem részesültek a kezelésben, huszonhat idegcsőzáródási rendellenesség bekövetkezését várták, és köztük huszonnégy szült ilyen rendellenességgel sújtott gyermeket. A várt és a regisztrált érték tehát lényegében azonos volt. Annál a 454 asszonynál, akik az előírásnak megfelelően szedték a magzatvédő vitamint, 23 idegcsőzáródási rendellenességben szenvedő gyermekre számítottak, de ehelyett csupán 3 született. Az ismétlődési kockázatnak tehát 87 százalékát tudták így kivédeni. Mindezek alapján a koponyahiány és a nyitott gerinc megelőzésében egy új, minden eddiginél hatásosabb módszer körvonalazódott. (Az esetszámok eltérése a tervezett 500:500tól abból adódott, hogy néhány asszony nem szedte be a vitaminkombinációt őket áttették a kontrollcsoportba. Néhányan pedig elfelejtettek bevenni egy vagy több adagot őket kihagyták a vizsgálatból.)

Az idegcsőzáródási rendellenességeken kívül még számos más „záródási“ rendellenesség ismert. Ilyen az ajakhasadék (az úgynevezett nyúlajak), a szájpadhasadék (az úgynevezett farkastorok), a nyitott has (az úgynevezett köldökzsinórsérv), a rekesz-defektusok, a szívrendellenességek bizonyos része és más fejlődési zavarok. Mindezek eredetében a lusta géneknek és a lassú enzimeknek szerepe lehet. A magyarországi kutatások szerint a magzatvédő vitamin ezek megelőzésében is jótékony szerepet játszott.

Eddig a magzatvédő vitamint csak a már rendellenes gyermeket szült nők további terhességeiben, tehát az újabb: az ismétlődő rendellenességek kivédésében hasznosították. Az ismétlődő rendellenességek azonban az idegcsőzáródási rendellenességeknek csupán 6 százalékát teszik ki. Magyarország is részt vesz abban a nemzetközi programban (MRC Vitamin Vizsgálat), amely a korábban idegcsőzáródási rendellenességgel sújtott gyermeket világra hozó aszszonyok számára biztosította az angol magzatvédő vitamin különböző változatait. Az igazi nagy dolog azonban az lenne, ha már e rendellenességek első jelentkezését, tehát a másik 94 százalékot is meg lehetne előzni. Ennek igazolása először Magyarországon sikerült. Az Egészségügyi Világszervezet és a svájci Hoffman-La Roche Gyógyszergyár ugyanis biztosította 5 000 asszony számára a magzatvédő vitamint (svájci neve Elevit Pronatal), és ezzel sikerült az idegcsőzáródási rendellenességek első előfordulásának 92 százalékát kivédeni.

A vitaminokat és a folsavat a fogamzás előtt egy hónappal kell elkezdeni szedni. A terhesgondozást a magzati rendellenesség megelőzése szempontjából túl későn keresik fel. Hiszen a terhesgondozáson a többség csak a tizedik hét körül jelentkezik, míg a fejlődési rendellenesség a terhesség 3. és 8. hete között alakul ki. A magzatvédő vitamin korai alkalmazásától a terhesség alatti vérszegénység és a magzati súlyfejlődés jótékony befolyásolását is várjuk.

E fejezetben a fogamzásra történő három hónapos felkészülés időszakában szükséges és lehetséges teendőket foglaltuk össze. Ez a három hónap tehát már a fogamzásra való közvetlen előkészület időszakát jelenti, amikor a családtervezők életüket, és ezen belül nemi életüket is, jórészt a hamarosan esedékes gyermeknemzésnek rendelik alá. S mivel ma már ez az esemény oly ritka adománya az emberi életnek, nem túl nagy áldozat az anyaságra és apaságra történő felkészülést az új élet megteremtésének időpontja előtt három hónappal megkezdeni. Hiszen ezzel biztosíthatjuk biológiai halhatatlanságunk József Attila által oly találóan megfogalmazott lehetőségét:

„Mert mi teremtünk szép, okos lányt

és bátor, értelmes fiút,

Ki őriz belőlünk egy foszlányt,

Mint nap fényéből a Tejút.“

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?