A fiatalító oxigénkúra

„Csak ez a kánikula ne volna” – panaszkodunk az izzasztó nyári napokon, elfeledve, hogy bizony a nyirkos őszt, a lucskos telet majd szívesen elcserélnénk az ilyen fülledt melegre. Mert a meleg bizony gyógyít, az izzadás jótékony hatását már a régi kultúrák is ismerték. Őseinknek testi bajaik gyógyítására nem is igen volt más eszközük, mint a tűz és a forró kövek.

Azt, hogy a rég elmúlt idők tapasztalatai nemcsak hogy túlélték a hosszú évszázadokat, hanem még fejlődtek is, azt a finneknek köszönhetjük. Ma már teljesen természetes, hogy egy kiadós teniszparti, fárasztó tárgyalás után betelepszünk egy nyilvános vagy magánszauna zsibbasztóan forró kabinjába, önfeledten átadjuk magunkat az izzadásnak, s közben elmélkedünk – csakis az élet vidámabb dolgairól szórakozunk a barátainkkal, és persze közben gyógyítjuk testünket-lelkünket. Feltöltjük lemerült akkumulátorunkat, helyrebillentjük fizikai állapotunkat, javítjuk személyes varázsunkat. Általánosan elismert tény, hogy a szaunázás erősíti az immunrendszert, a vérkeringést és a bőrnek is jót tesz.

Az örök ifjúság titka?

A szaunák népszerűsége vitathatatlan. Nem csoda, hogy a gyártók éles versenyt vívnak, ki tud a másiknál korszerűbb műszaki megoldásokat alkalmazni, még kellemesebbé tenni az izzadást. Az Uszoda és szauna című lap érdekes különlegességre bukkant egy német cég kínálatában. Orvosi kutatásokkal támasztották alá, hogy harmincéves korig optimális a szervezet oxigénfelvevő képessége, ezután az évek előrehaladtával ez fokozatosan csökken. Hetvenéves kortól jelentősen romlik, a szervezet a számára szükséges oxigén mennyiségének már csak 65–70 százalékát képes befogadni. Ha viszont a sejtek nem kapnak elegendő oxigént, a kelleténél gyorsabban öregszenek. Lehet, hogy az oxigén az örök ifjúság titka? A fiatalító oxigént szaunázás közben egy speciális eszköz segítségével szájon át kell beszívni, s a szaunába utólag is fel lehet szerelni. A szakemberek azt állítják, elegendő hetente egy-két oxigén-ivókúrával kiegészített szaunázás, és a fáradtság elillan, a szervezet teljesítőképessége megnő, életörömmel töltődünk fel. Közben éveket is fiatalodunk, de ezt még alighanem kutatni kell.

Madárének és a Beatles

A természet a végtelen életörömök forrása, mégis sokkal kevesebb időt töltünk a szabadban, mint tehetnénk. Sokan fel sem tudjuk idézni az erdő hangjait, a tenger morajlását, a szél zúgását. Walter Giers, az egyik legjelentősebb német médiaművész ezeket a hangokat „hangzörejeknek” nevezi, amelyek szabadjára engedik a fantáziát, és különböző érzéseket váltanak ki. Ő fejlesztette ki az Aquavaviva berendezést, amely a szaunakabinban pihenőket ha csak gondolatban is, a szabadba repíti. Olyan hangzörejeket komponált, amelyek ha lehunyjuk a szemet, a természet tökéletes illúzióját keltik. Madarak csicseregnek, patak csobog, lágyan suhognak a lombok a gyenge szellőben. Vagy inkább valamelyik déltengeri napos partra vágyik? Pálmafák alatt szeretne pihenni: ez is ide varázsolható. Másoknak Bach vagy a Beatles zenéje segít ellazulni, elég a kabin audiorendszeréhez egy CD-lejátszót csatlakoztatni, és máris foroghat a korong, odaképzelhetjük magunkat egy forró, nyáresti koncert közönségének soraiba.

(Uszoda&szauna)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?