A nagy lendülettel elkezdett diétából gyorsan lehet frusztráció, sőt, a kiinduláshoz képest több is ránk ragadhat. Mit tegyünk, hogy a fogyás ne csapjon át hízásba?
A csokoládé is beépíthető egy sikeres diétába
Sokan ismerjük azt a jelenséget, hogy a kínkeservvel leadott kilók a fogyókúra végeztével előbb vagy utóbb – de mindenképp előbb, mint szeretnénk – visszajönnek. Hiába szakítottuk át a kitartó kúra után a diétázás győzteseinek járó célszalagot, büszkén vesszük fel újra rég elsiratott ruháinkat, nem sokkal később kiderül: csak csatát nyertünk, a háborút fájdalmasan elbuktuk.
Fiziológiai és pszichés okok
Az egy évig megtartott testsúly esetén sikeres fogyókúráról beszélünk. Azonban a fogyni akarók zöménél az látszik, hogy fél-egy éven belül visszajön a korábbi súlyfelesleg. Ezt a folyamatot hívjuk jojóeffektusnak. A jelenség okai lehetnek fiziológiaiak, de akár pszichések is.
Jellemzően több jön vissza
Az a bizonyos fél év vízválasztó. Ráadásul nagyon gyakori, hogy ekkor nem is a korábbi súly, hanem lényegesen több „csúszik fel” újra. Például a korábbi tíz kiló helyett már tizenkettő-tizenöttől kell másodjára megszabadulni. És ez a fogyás-hízás többször is megismétlődhet! A súlyfelesleg nem egészséges állapot, de a jojóeffektusnak is vannak negatív élettani hatásai, lehetnek káros egészségi következményei.
A diétázók általában nagyon erős megszorításokat vezetnek be az étrendjükbe, és a korábbi felére csökkentik a kalóriabevitelt, vagy még drasztikusabb változást hajtanak végre. A szervezet nagyon gyorsan alkalmazkodik ehhez az alacsony energiabevitelhez, ez lesz a normál szint.
Ezért jön vissza több
Ha valaki a drasztikus megszorításból visszatér a korábbi táplálkozáshoz (ami eleve a túlsúlyhoz vezethetett), akkor az alacsonyabb energiabevitelhez szokott test számára még több lesz a felesleges kalória. És ebből lesz az újabb túlsúly, hiszen a fogyózás alatt lelassult anyagcsere nem tud visszagyorsulni, vagyis nem tudjuk a kalóriatöbbletet feldolgozni. A mentális okok között első helyen az áll, hogy a fogyókúrázás nagyon sokszor a korábbi étrenddel megszokott élvezeti értékek teljes kizárásával jár. Ahelyett, hogy csökkentenénk étrendünkben például az édességet, egyszerűen megvonunk mindent magunktól, ami „bűnös”. És ezek előbb-utóbb hiányozni fognak, ránk tör a vágyakozás. Három hét után rendszerint elszakad a cérna, átszakadnak a gátak, és hirtelen a korábbi csokiadag kétszeresét pusztítjuk el.
A csoki is beleférhet a diétába
A folyamatos csokievés önmagában nem előzi meg a jojóeffektust. De nem is 1 kocka csokitól hízik el az ember. Nincs tiltott élelmiszer, csak kerülendő mennyiség, mértekkel fogyasztva a csokoládé is beleférhet a diétába, és ha nincs sóvárgás, akkor a jojóeffektus is könnyebben megelőzhető.
Nem kampánydiéta kell!
Sokan nem veszik tudomásul, hogy ha az a plusz 20 kiló húsz év alatt jött fel ránk, akkor ne akarjuk két hónap alatt leadni, sokkal inkább két év a reális idő. A jelszó itt is az életmódváltás és a mértékletesség. Drasztikus megszorítások helyett pici változásra és lassabb haladásra van szükség, nem kampánydiétára! Az is fontos, hogy ne vonjuk ki étrendünkből a megszokott, megszeretett ízeket, csak határozottan csökkenteni kell mennyiségüket.
A kampányszerű mozgás helyett a fizikai aktivitás váljon az életünk részévé. Az, hogy érezzük: a fogyás, a jó alak mellett egész testünkre, egészségünkre pozitívan hat a rendszereres – bármilyen formában végzett – mozgás.
(napidoktor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.