Melanóma malignum
Anyajegyek vagy festékfoltok talaján, de sokszor azoktól függetlenül kifejlődő rosszindulatú festékes daganat. Kiemelkedő vagy lapos, barna vagy kékesfekete színű foltok vagy csomók alakjában jelentkezik, többnyire az arcon, a végtagokon és a törzsön, de a testen bárhol megjelenhet.
A bőr betegségei – 6.
Anyajegyek vagy festékfoltok talaján, de sokszor azoktól függetlenül kifejlődő rosszindulatú festékes daganat. Kiemelkedő vagy lapos, barna vagy kékesfekete színű foltok vagy csomók alakjában jelentkezik, többnyire az arcon, a végtagokon és a törzsön, de a testen bárhol megjelenhet. A festékes sejteknek ez az elfajulása néha megdöbbentő gyorsasággal alakul ki. Az egyetlen hatásos terápia a melanóma sebészi úton való eltávolítása. Az áttétet adó melanóma esetén daganatellenes kezelést alkalmaznak. A melanóma malignum az emberi szervezet egyik legveszélyesebb, leggyorsabban áttétet adó rosszindulatú daganat.
Raynaud-betegség
A kis artériák összehúzódása, főleg a hidegnek kitett testrészeken, a kéz- és lábujjak végén. Az érintett testrész hideg, elfehéredik, kékes és vöröses foltok jelennek meg rajta bizsergő, zsibbadó, tűszúrásszerű érzés, néha erős fájdalom kíséretében.
A panaszok megelőzhetők kesztyű és meleg lábbeli viselésével és a hideggel való érintkezés kerülésével.
Az orvosok akkor beszélnek Raynaud-betegségről, ha a tünetek hátterében nem találnak egyéb okot. A Raynaud-jelenség kifejezést pedig akkor használják, ha a tüneteket kiváltó ok ismert (pl. szkleroderma, reumatoid artritisz, csökkent pajzsmirigyműködés, idegrendszeri betegségek). Ilyenkor az alapbetegség kezelése szükséges.
Molluszkum kontagiózum
A poxvírus-fertőzés okozta bőrelváltozás apró, fehéres, sima felszínű, félgömb alakú göbökkel jelentkezik, melyeknek közepe köldökszerűen behúzódik. A betegség nagyon fertőző (különösen gyermekeknél), leggyakrabban a lágyékhajlatban, a szeméremtesten, az arcon és a kézen fordul elő. Amennyiben a vírusellenes szerek nem használnak, a göbök sebészi kiirtása szükséges.
Gombák okozta bőrbetegségek
A mikózis a gomba okozta bőrfolyamatokat megjelölő általános kifejezés. Sokféle gombafertőzés ismeretes, eredetük, helyük és külső megjelenésük egyaránt rendkívül változatos: hámló bőr, amely a lábujjak közti berepedést is okozhatja; kanyargós szélű, hámló vörös foltok a lágyékban és a combok eredeténél; finoman hámló, tejeskávé színű lemezkék, a törzsön; a haj hullása gyermekeknél, úgy, mintha a tövénél elvágnák a hajszálakat (mikrospória) stb. Léteznek belső, a nyálkahártyákat károsító gombásodások is, például az emésztőrendszerben (gyakori következménye a lepedékes nyelv), vagy a hüvelyben (aludttejhez hasonló váladékozást okozó Candida albicans).
A terápia akkor hatásos, ha idejében elkezdik: a szájon át szedett gombaellenes szereket általában helyi kezeléssel társítják.
Övsömör
A „Szent Antal tüzének” is nevezett övsömör váratlanul kialakuló és igen erős fájdalmakkal járó, vöröses karimájú, folyadékkal telt hólyagok megjelenésével járó betegség. Ugyanaz a vírus okozza, mint a bárányhimlőt. A vírus behatol a gerincvelői és agyidegekbe, és itt lappang tovább. A bőrelváltozások valamely érintett környéki ideg lefutása mentén helyezkednek el, leginkább a bordaközi idegeken és a szemhéjakon (a háromosztatú ideg első ága) jelentkeznek. Nincs megfelelő terápia, a kezelés hatékony fájdalomcsillapítók és alkalmas vírusellenes szerek módszeres párosításából áll.
Napallergia
A napallergia az úgynevezett fizikai allergiák sorába tartozik. Az ide tartozó allergiák közös tulajdonsága, hogy valamilyen fizikai ingerre (pl. hideg, hő) alakulnak ki. A napfény hatására kialakuló allergiás reakció leggyakoribb tünetei a viszketés, a bőrkiütés és a csalánkiütéséhez hasonló kóros folyamat. A fizikai allergiák – így a napallergia – legjobb ellenszere a megelőzés, vagyis a kiváltó tényező elkerülése. A napfényre fokozottan érzékeny emberek lehetőség szerint kerüljék a napozást és a napolajak használatát. Jó tudni, hogy a szolárium is okozhat hasonló tüneteket.
Quincke-ödéma
Körülírt lágyrész-vizenyő. Rendkívül gyors (néhány órás) lefolyású bőrtünet, amely – általában fehérjefogyasztás utáni – heves allergiás reakció következménye. A felső légutak (gége) ödémáját okozza, ami fulladáshoz vezethet.
A kezelés kortikoszteroid tartalmú gyógyszerek korai intravénás befecskendezésén alapul. Kivételesen légcsőmetszésre is szükség lehet, így szabaddá tehetik a légutakat.
Allergiavizsgálattal meg kell keresni az allergént, hogy elkerülhető legyen egy újabb allergiás reakció.
Forrás: Család és Egészség
Pikkelysömör
A pikkelysömör ismeretlen okú, bőrpírral és hámlással járó, idült, kiújulásra hajlamos bőrbetegség, aminek következtében egymás feletti rétegekben elhelyezkedő, szabálytalan szarulemezek alakulnak ki a bőrön. A pikkelyek leválása apró, pontszerű vérzést okoz. A hámlást a bőrsejtek kórosan gyors osztódása és cserélődése okozza, de a kóros folyamat oka ismeretlen, egyes vélemények szerint immunológiai folyamat. Genetikai hajlam is fennáll, a betegség ugyanis gyakran családon belül halmozódik. A pikkelysömör fellángolhat minden kideríthető ok nélkül is, de általában a bőr valamilyen irritációja (súlyos napégés, kenőcsök, krémek, sérülések, vakarásnyomok stb.) előzi meg. Az erősen hámló plakkok elsősorban a támaszkodási pontokon (könyök, térd) jelennek meg, de érintett lehet a hajas fejbőr, a hát és a fartájék is. A pikkelysömör megjelenhet a körmök alatt is, súlyosan deformálva azokat. A különböző nagyságú bőrtüneteket nem kíséri viszketés. A betegség enyhe változatában szenvedő betegeknek a zavaró bőrtüneteken kívül általában semmiféle panasz sincs. Egyeseknél azonban nagyon kiterjedt bőrfelületet is érinthet a betegség, vagy a pikkelysömör súlyos szövődményt okoz. A pikkelysömör a mostanáig alkalmazott minden terápiának ellenáll, teljes gyógyulást, tartós eredményt nem értek még el. Ha a betegen csak néhány hámló elváltozás látható, a betegség gyorsan reagál a kezelésre. A bőrt nedvesen tartó zsírozó kenőcsök, a kortikoszteroidot, szalicilsavat, kátrányt vagy a D-vitamint tartalmazó krémek sok esetben hatásosak. A napozásnak úgy tűnik, jótékony hatása van a pikkelysömörös esetekben. A nyári hónapokban a napfény hatására a beteg bőrfelületek spontán gyógyulhatnak. Gyakran alkalmaznak fénykezelést is, amivel hónapokra tünetmentessé tehető a bőr. A súlyos esetekben alkalmazott gyógyszerek (pl. bizonyos daganatellenes szerek) nemkívánatos mellékhatásokkal járhatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.