Délről fokozatosan északra vonul

Az amerikai kukoricabogár öt évvel megjelenése után Magyarországon már mérhető gazdasági károkat okozott az intenzív kukoricaültetvényekben, s rohamos mértékű terjedése következtében nagy a veszélye annak, hogy rövidesen nálunk is komoly gondokat okoz majd a termelőknek.

Az amerikai kukoricabogár öt évvel megjelenése után Magyarországon már mérhető gazdasági károkat okozott az intenzív kukoricaültetvényekben, s rohamos mértékű terjedése következtében nagy a veszélye annak, hogy rövidesen nálunk is komoly gondokat okoz majd a termelőknek. Az utóbbi két évben ugyanis már nálunk is a megjelent az említett kártevő, 2000 nyarán a Komáromi járásban észlelték először. Nemrégiben a Pioneer szakmai bemutatóján a KMEMI képviselője részletesen elemezte az amerikai kukoricabogár életmódját, terjedésének módozatait, az ellene való védekezés lehetőségeit. A szakember véleménye alapján a leghatékonyabb védekezési forma ellene a vetésforgó következetes betartása. A kártevő szaporodásához ugyanis a kukorica monokultúrás termesztése teremti meg a legkedvezőbb feltételeket, az intenzív termőterületeken az egymás utáni években folyamatosan ugyanarra a helyre vetett kukorica kiváló táptalajt biztosít a túléléséhez. A már fertőzött területeken a vetésváltás a legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a védekezésnek. Kétségtelen azonban, hogy az intenzív termesztéstechnológiát alkalmazó gazdaságok számára nem egyszerű az átállás.

Tudni kell, hogy a kártevő nem terjed a vetőmaggal, a nőstények által lerakott tojások a talajban telelnek át, ahol a kelő kukorica gyökere, amelyet a kikelt lárvák rágcsálnak, megfelelő feltételeket biztosít a fejlődésükhöz. A megrágott növények pedig eldőlnek. A rajzó bogarak a bibeszál, a levél és a bajusz rágásával okoznak károkat, sőt a lédús magokat is megrágják.

A lárvák ellen a vetéssel egyidejúleg kijuttatott talajfertőtlenítő rovarölő szerekkel védekezhetünk. A talajfertőtlenítő szerek azonban nem nyújtanak biztonságos védelmet a lárvák ellen, leghatékonyabbnak a kelés idején közvetlenül a kukorica gyökeréhez juttatott szerek bizonyultak.

Az imágók elleni védekezés célja a bogarak számának csökkentésével a tojásrakás megelőzése vagy kivédése. Erre a célra a rovarok ellen hatásos idegmérgek a megfelelők. A rajzás után a védekezés már többnyire hatástalan.

A Központi Mezőgazdasági Ellenőrző és Fajtaminősítő Intézet (ÚKSÚP) rendeletben határozta meg a kukoricabogár elleni védekezés alapelveit. Ennek alapján azokon a parcellákon, ahol a kártevő előfordulását már észlelték, tilos a kukorica monokultúrás termesztése, ugyanakkor ezekben az ültetvényekben azonnal el kell végezni a vegyszeres permetezést a károkozóval szemben alkalmazható engedélyezett szerrel. Az amerikai kukoricabogárral kapcsolatos kérdésekre az intézet területi képviselői adnak részletesebb tájékoztatást. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?