Tegnap a Nyitra melletti Assakürtről a szliácsi légibázisra szállították a lezuhant MiG–29-es vadászgép darabjait. A baleset után Szlovákiának alig néhány ilyen vadászgépe maradt üzemképes állapotban.
Csak néhány röpképes MiG maradt
Pozsony. Peter Gajdoš védelmi miniszter (SNS) tájékoztatása szerint a roncsokat szakértők fogják megvizsgálni, hogy kiderítsék, pontosan mi okozta a balesetet. A gép szombaton este fél tíz körül zuhant le, a pilóta katapultált. A földbe csapódó gép kigyulladt, a közeli falu lakosai robbanásokat is hallottak. „Gyakorlórepülésről volt szó, a gépen levő muníció robbant fel” – közölte Daniel Zmeko vezérkari főnök. Hozzátette, vasárnap tűzszerészek szedték össze a fel nem robbant muníciót, és a terep már biztonságos.
A védelmi miniszter bejelentette, hogy a hadsereg minden kárt megtérít, ez ügyben már találkozott a település polgármesterével, Silvia Halvoníkovával. A vadászgép erdős részre zuhant, a roncsok összeszedésében és elszállításában részt vevő járművek a környékbeli mezőgazdasági területeken közlekedtek. Ugyanakkor a polgármester közölte, a mezőgazdasági területeken okozott kár elenyésző, mivel a gépjár-művek javarészt arra mentek, amerre egyébként a traktorok is járnak.
A baleset vizsgálatát nem a védelmi minisztérium, hanem ügyészi felügyelettel a rendőrség végzi. A nyomozást ugyanis általános közveszély okozásának gyanújával indították.
A szerencsétlenül járt gépet 1995-ben vette át a szlovák légierő, egyike volt annak a 12 darab MiG–29-esnek, amelyeket az orosz államadósság fejében kapott a szlovák hadsereg. A gépet 2006-ban modernizálták, 2015-ben pedig felújították. Annak ellenére, hogy a baleset előtt Szlovákia hivatalosan 12 ilyen vadászgéppel rendelkezett, a valóságban csak 3-4 gép lehetett bevethető állapotban. A 22 vadászpilóta ezeken gyakorlatozik, de a kevés gép miatt nagyon alacsony a repült óráik száma. A helyzetet nehezíti, hogy az ország légterének védelmére két gépnek folyamatosan készültségben kell lennie, egynek pedig a tartalékként kell készen állnia.
A Denník N információi alapján a Szlovákiában a hadrendben lévő MiG–29-esek piaci árát nehéz meghatározni, de hozzávetőlegesen 4-5 millió dollárba kerülhetnek. A lezuhant gép nem volt biztosítva.
A szliácsi légibázison a MiG-ek karbantartását 15-30 fős orosz technikuscsapat végzi. Ezzel Szlovákia egyedülálló a NATO-ban, a lengyel és a bolgár légierő ugyancsak használja a géptípust, de ők maguk szervizelik azokat. Szlovákiának az orosz szerviz a következő években 177 millió eurójába fog kerülni. A védelmi minisztérium SNS által jelölt vezetőinek döntése nyomán az orosz technikusok ugyanis 2024-ig maradnak. Ekkor váltják a MiG-eket amerikai gyártmányú F–16-os vadászgépekre.
Ondrejcsák Róbert, a Híd által jelölt védelmi államtitkár a baleset nyomán egy térképet hozott nyilvánosságra arról, hogy mely országokban használják még a MiG–29-es géptípust. A térkép alapján Szlovákia és Bulgária mellett Ukrajna légiereje is rendelkezik ilyen gépekkel.
(TASR, Denník N, czg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.