Mi van, ha egy vörös vércse vagy egy erdei fülesbagoly fészkel az erkélyünkön?

vörös vércse

Szlovákiában évente több száz pár vörös vércse és erdei fülesbagoly fészkel a városi területeken. A Szlovákiai Ragadozómadár-védő Egyesület (Ochrana dravcov na Slovensku) közölte, hozzátéve, hogy ezek az emberek számára hasznos fajok, és nem veszélyes, ha „szomszédaik”.

Mindkét ragadozómadár az évnek ebben az időszakában fészkel. Egyes párok még csak most választottak helyet, másoknak, főleg a baglyoknak már fiókáik vannak. A vörös vércse az egyik olyan faj, amely nagy számban él az emberi településeken. Nem épít fészket, elég neki egy cserép, vagy egy rés egy épületen, esetleg egy szellőzőnyílás. Ha fát választ, akkor az erdei fülesbagollyal osztozik a szarkák vagy varjak fészkein. Ez a bagolyfaj szintén emberek között él, és nincs saját fészke.

„Sem a vércséket, sem a baglyokat nem kell etetni, találnak maguknak élelmet. A helytelen táplálkozás árthat nekik” – figyelmeztetett Roman Slobodník, az illetékes szervezet munkatársa. Ha egy vörös vércse az erkélyen vagy az ablakpárkányon lévő virágtartót választja fészkelésre, az embereknek természetközeli csodás látványban lesz részük – mondta. De a sikeres keltetéshez és a fiatalok felneveléséhez a vércséknek különösen nagy szükségük van a nyugalomra és a csendre. Abban a ritka esetben, ha egy pár még tapasztalatlan, vagy valamilyen más okból nem megfelelő helyet választ, például túlságosan lejtős felületet vagy egyéb, a tojásrakás vagy a fiókák számára kockázatos körülményeket, a természetvédők segíthetnek. „Ha az emberek úgy gondolják, hogy be kell avatkozniuk, akkor forduljanak szakértőkhöz, akik tanácsot adnak a helyes eljárásról, vagy közvetlenül intézkednek” – mutatott rá Slobodník. Mint hozzátette, az emberek a konzultációt követően például készíthetnek egy rögtönzött fészekaljat, rögzíthetik a fészket, hogy a fiókák ne essenek ki, vagy tetőt szerelhetnek a fészek fölé.

Hasonlóan lehet eljárni a baglyok esetében is. „Gyakran észrevétlenül élnek az emberek között egészen addig, amíg a fiókák éles hangjukat nem kezdik el hallatni” – jegyezte meg. Ekkor egyeseket zavarhatnak azok a rikácsoló hangok, amelyekkel a még önálló életre képtelen fiatal bagolyfiókák élelmet követelnek és szüleiket hívják. A természetvédők türelemre és empátiára kérik a lakosságot ebben az átmeneti időszakban, amíg a fiatalok el nem hagyják a fészket. Arra is kérik az embereket, hogy ha találnak egy sólyom- vagy bagolybébit, forduljanak szakértőkhöz, hogy kiderüljön, szükség van-e segítségre, vagy elég, ha hagyják egy biztonságos helyen pihenni.

(polovnictvo-rybarstvo. pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?