Betegségmegelőzés a gyomron át

Aki komolyan veszi a „ételed az életed” mondásban rejlő üzenet igazságát, sőt életmódot épít rá, annak bizony számolnia kell a kalóriákat (a szakértők energiabevitelnek hívják), az arányokat, a mennyiséget és be kell tartania az alapszabályt, hogy az élet többi fontos dolgához hasonlóan a vitaminfog

Aki komolyan veszi a „ételed az életed” mondásban rejlő üzenet igazságát, sőt életmódot épít rá, annak bizony számolnia kell a kalóriákat (a szakértők energiabevitelnek hívják), az arányokat, a mennyiséget és be kell tartania az alapszabályt, hogy az élet többi fontos dolgához hasonlóan a vitaminfogyasztás sem lehet kampányszerű.

Az egészséges táplálkozás betartására télen különösen ügyelni kell, hiszen ilyenkor több veszélynek vagyunk kitéve. „ A vitaminhiány miatt legyengült szervezetben az immunrendszer kevésbé biztosít kellő védelmet a betolakodó kórokozókkal szemben. A gyakori szürkeség, a kevés napfény miatt könnyen lesz borongós a hangulat”. Az évnek ebben a szakaszában gyakran hangzanak el a fenti mondatok, melyek a többször támadó betegségek és depressziós kedélyállapot kialakulásának magyarázatát is megadják egyben. A megelőzésnek sokféle útja lehet, az élelmezési szakértők szerint egyre többen tapasztalják, hogy különösen a téli hónapokban a fokhagyma a növényvilág csodaszerévé vált. Ugyanis olyan biológiailag aktív anyagot tartalmaz, amelynek a baktériumok, gombák, élősködők elleni hatása nagyon erős. Az Amerikai Dietetikai Társaság már 1999-ben közzétett állásfoglalása napi egy gerezd fokhagyma fogyasztását ajánlja nemcsak a téli hónapokban, hanem egész évben. A „kúrát” egyrészt a nagyobb fertőzésveszély, másrészt a szív-és érrendszerre gyakorolt egyedülállóan jótékony hatása miatt érdemes betartani. A szatisztikák szerint ugyanis télen megnő a szív-és érrendszeri katasztrófák száma és ez összefüggésben van azzal is, hogy az év ezen szakaszában kiürül a szervezet antioxidáns rendszere. Túlsúlyba kerülnek a szabad gyökök, s ilyenkor ezek a mikroorganizmusok elleni védekezésben oly fontos szerepet betöltő elemek – önpusztító módon – megtámadják az egészséges sejteket és bennük működési zavart okoznak. A szabad gyökök képződése fokozódhat, ha legyengül a szervezet védekezőrendszere, ha radioaktív vagy ultraibolya sugárzás ér bennünket, ha légszennyező anyagok, dohányfüst jut a tüdőnkbe. E káros jelenséget előidézheti az avas zsír vagy szalonna, kaz esetleg többször felhasznált vagy túlhevített olaj fogyasztása is. A szervezet persze nem nézi tétlenül a szabad gyökök „garázdálkodását”, beveti speciális – vitaminokból, nyomelemekből és más anyagokból álló – enzimjeit és molekuláit. Az ellentámadás sikeréhez azonban szükség van a védekezőrendszer alapanyagainak megfelelő mennyiségű és összetételű jelenlétére. Ez a gyakorlatban főleg a vitaminok igény szerinti pótlását jelenti. A folyamatban szerepet kapnak a fokhagyma már korábban említett összetevői, de legalább olyan fontosak vitaminjai, más vitaminok pedig egyenesen nélkülözhetetlenek. A rendszer alapillérének számít az E-, a C-vitamin és a béta-karotin.

E- vitaminban gazdag táplálékain k a növényi olajok, a gabonafélék csírája, a hús, a máj, a tojás, a margarin és a zöld növények. E-vitamin legtöbbször a főzőolaj révén kerül étrendünkbe, ám a túlzott hevítés, többszöri átsütés ártalmas számára, ezért inkább salátával, öntettel fogyasszuk. (A sütést mindig lassú tűzön, kíméletesen végezzük).

A C-vitaminokat legnagyobb mennyiségben kétségtelenül a zöld növények tartalmazzák. Fogyasztásukról télen sem kell lemondanunk, egyrészt mert kínálatuk télen is bőséges, másrész mert olyan növények is tartalamzzák, amelyek téli tárolásra alkalmasak. A télálló almák, a citrom, a narancs, kivi, savanyú káposzta és a burgonya is jó C-vitamin forrás. Utóbbinál télen előnyösebb a héjában való sütés, nemcsak hangulatosabb, illatosabb, hanem értékesebb is az így készített étel. A tél a mélyhűtőt friss kerti csemegével megtöltők aranykora. Jó érzés, hogy bármit veszünk elő zöldségeinkből, vitamintartalmuk alig változott.

A béta-karotint főleg az élénk színű gyümölcsök és zöldségfélék tartalmazzák. A bőséges választékból télen a sárgarépa és a sütőtök viszi el a pálmát. Utóbbit érdemes a sütő ajtajának nyitogatása mellett készíteni. A víztartalom csökkenésével ugyanis egyenes arányban nő cukortartalma és aromaanyagainak mennyisége.

A téli vitaminbeszerzés mostanában már nem gond, hiszen fényévnyire vagyunk az egykori karácsonykat jelző narancs-és banánsoroktól. Az üzleti kínálat mellett azonban nem árt néhány házi praktikát is tudni, amelyek olcsón varázsolnak vitamint a téli asztalokra. A fehérrépából például érdemes egy-egy szép darabot keresztben kettévágva vízbe állítani. Néhány nap alatt friss petrezselyemzöld hajt a tetején. A gabonamagvak is kitűnően csíráztathatók. Az ötletek mellett számításba kell venni az egészséges táplálkozás bizonyos szabályait. Ezeket nem lehet kiváltani azzal, hogy a látványos dobozokat leemeljük a boltok polcairól. Ha valaki komolyan veszi a bevezetőben említett ételed az életed mondást, annak oda kell figyelnie étrendjére. A rendszeresség és a folyamatosság behopzza az árát is, ugyanis aki nem fordít gondot az egészségére, az előbb-utóbb kénytelen lesz odafigyelni a betegségére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?