A diót hagyományosan mindenfajta növényvédelmi kezelés nélkül termesztették a kiskertekben. Nem is igényelt a fa különösebb törődést, anélkül is termett. Az utóbbi években azonban egyre több betegség és kártevő felszaporodását és visszatérő károsítását figyelhetjük meg diófáinkon is.
Betegségek fertőzik az értékes gyümölcsöt
Az idei csapadékos, kissé hűvös tavaszi, nyár eleji időjárás elősegítette a dió xantomónászos betegségének megjelenését, terjedését. A betegség jellemző tünete a 2-3 mm nagyságú, szögletes, fekete foltok, amelyek öszszeolvadnak, ennek következtében a levél torzul. Sajnos a betegség megfertőzheti a hajtás egészét is, sőt a gyümölcsre is ráterjedhet.
A védekezésre a réztartalmú készítmények használatát lehet javasolni, többszöri kezeléssel. Jó eredménnyel kecsegtet a kasugamicin hatóanyagú készítmény is, hiszen ez speciális baktériumölő hatású.
Szerencsére még nem jelent meg a dió gnomóniás betegsége, amelynek jellemző tünete a kerek, barna foltok szaporodása a leveleken, de ez is megfertőzheti a gyümölcsöt. Az előbbiekben említett réztartalmú készítmények a gnomóniás betegség ellen is védelmet nyújtanak.
Diót állati kártevők kevésbé támadják meg, de ismert a dió nemezes gubacsatkája, amely az idén több helyen megjelent, jellemző tüneteit lehet látni. A károsítás általában nem éri el a súlyos mértéket, védekezni ritkán kell. Ha valaki mégis kezelni akarja fáit, akkor speciális atkaölő készítmények valamelyikét megelőző jelleggel, a gubacsok, illetve a nemezes bevonat kialakulása előtt kell kijuttatni.
Megjelentek a levéltetvek is a fiatal hajtásokon, ezek sem okoznak nagy kárt. A fejlődő termést gyakran károsítja az almamoly hernyója, ellene a tömeges tojásrakás idején kijuttatott készítményekkel lehet védekezni. Nehéz megfelelő készítményt találni, mert a kis felületen termesztett kultúrákra nem engedélyeztetik a cégek termékeiket. A környezetkímélő kitinszintézis gátló, vagy a Bacillus thuringiensis tartalmú készítmények használhatók itt is. (MR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.