Az élősködő gomba is hasznos

A legújabb vizsgálati eredmények alapján egyre nyilvánvalóbb, hogy a biológiai növényvédelem egyes készítményei ma már nemcsak a kertekben, háztáji gazdaságokban, kis felületen képesek megvédeni a növényzetet a károkozók hatásaitól, hanem nagyüzemi feltételek között alkalmazva is hatékonyan érvénye

A legújabb vizsgálati eredmények alapján egyre nyilvánvalóbb, hogy a biológiai növényvédelem egyes készítményei ma már nemcsak a kertekben, háztáji gazdaságokban, kis felületen képesek megvédeni a növényzetet a károkozók hatásaitól, hanem nagyüzemi feltételek között alkalmazva is hatékonyan érvényesül hatásuk, miközben környezetkímélő tulajdonságaik révén a hagyományos szerekkel szemben kevésbé ártanak az életkörnyezetnek.

A Polyversum biológiai hatóanyagú készítmény, amelyet alapja a pythium oligandrum, élősködő gomba. Érdekessége, hogy a növényt képes megvédeni a gombabetegségek ellen, sőt, a növekedését is serkenti, mivel biztosítja számára a jobb foszfor-felvételt. A szer jótekonyan befolyásolja a magok csírázását és az anyagcseréjét.

A környezetbarát biológiai módszereket alkalmazó zöldségtermelők már ismerik a készítményt, és vetés előtt az ültetendő magokat vagy szárazon csávázák, vagy víz hozzáadásával a szokásos módon Polyversumos oldatban megforgatják, állítja Tamasek Zoltán, a környezetkímélő módszerek elterjesztésében nálunk jelentős szerepet vállaló Biotomal cég vezetője. A készítmény természetesen permetezéssel is kijuttatható, a növények felületén szintén érvényesül a hatása. Gond nélkül keverhető a rovarirtó, illetve gyomirtó szerekkel is. Ebből következik, hogy nagyüzemi alkalmazása során a növényvédő szerekkel egymenet-ben szintén kijuttatható.

Csehországban az elmúlt időszakban az őszi gabonafélékben és a repcében való alkalmazásának hatását vizsgálták. A kísérletekben nemcsak a hozamnövekedés ért el megfelelő szintet, hanem a növények egészségi állapota is kielégítő volt. A vizsgálatokat 80 – 100 hektáros parcellákon végezték, a területnek a felét hagyományos módszerrel, a másik felét pedig Polyversummal kezelték. A repcénél egy őszi kezelés azt eredményezte, hogy a telelésre készülő növényzet a Polyversum hatására nem növekedett túlzottan, hanem maradt a talajszinten, s inkább a gyökérzónát fejlesztette a levelek helyett. Ugyanakkor tavasszal a gyomirtóval egyszerre kijuttatva a növényzet jó elrugaszkodásához is hozzájárult. Tavasszal, virágzás előtti alkalmazásakor, amikor fénybogarak és ormányosok jelennek meg a repcén, ismételten tankmix keverékben, a rovarölővel együtt érdemes kijuttatni, mivel ebben a fázisban a növénynek nagy szüksége van foszforra. A Polyversum kedvezően hat a foszfor felvételére is, így nagyobb lesz a virágmenyiség, ami logikusan hozamnövekedést is hoz. (yó)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?