Az articsóka a fészkesek családjába tartozó évelő növény, amelynek ezüstös-kékes, szőrözött levelei és a bogáncshoz hasonló virága van. Akár 1,2-1,5 m magasra és 90 cm szélesre is nőhet. A zöld és bordó levelű bimbójáért termesztik, aminek a közepén (szívében) lévő húsos leveleit fogyasztják.
Az articsóka házikertben is termeszthető
Az articsóka legjobban a hűvös klímájú területeken fejlődik, hidegtűrő, de a kemény fagyokra érzékeny. A jó vízgazdálkodású, termékeny, középkötött talajokat szereti. Tápanyagigénye nagy. A komposztálást és az istállótrágyát meghálálja, de a nitrogén-túlsúlyt nem szereti.
Magvetés és palántázás
Szaporítása történhet tőosztással. Ennek feltétele, hogy a tőosztás során keletkező részek mindegyikén legyen legkevesebb két leveles hajtás és megfelelő gyökérzet. A tőrészeket 60-75 cm távolságra ültessük egymástól, a levelek csúcsát pedig 13 cm-re vágjuk vissza.
Az articsókát szaporíthatjuk magvetéssel is. Áprilisban vetik helyre 100 cm sor-és tőtávra, fészkesen, egy fészekbe 3 mag kerül. Tápkockába februárban vetik és májusban ültetik ki.
Gyomirtás és talajtakarás
Az articsóka termesztésében a gyomirtás és a mulcsozás nagyon fontos. Ez utóbbival megőrizhetjük a talaj nedvességtartalmát. Az articsóka talaja nyáron se száradjon ki. Télen pedig ügyeljünk rá, hogy a talaj ne legyen vizenyős.
Ha kemény fagyok várhatóak, érdemes mindenegyes növényt földdel felkupacolni és vastag szalmaréteggel takarni.
Az articsóka kétszer is terem márciustól májusig és októbertől decemberig. Az érett virágkezdeményeket akkor kell betakarítani, amikor már húsosak a szív levelei, s mielőtt a külsőlevelek szétnyílnak.
Felhasználása és gyógyhatása
Az arfticsóka párolva és sütve, hideg salátaként, előételként, mártással is fogyasztják. Egy hétig a hűtőben is tárolható. A növény friss leveleiből készült préslé antibiotikus hatású. Jelentős májvéd# funkciója is van: enyhíti a méreganyagok okozta májrendellenességeket. A máj epetermelését is fokozhatja. A vér zsírtartalmát csökkenti, vizelethajtó. Ezenkívül a reumás betegségek kezelésében, valamint érelmeszesedés ellen is használják. (édenkert.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.