Az autó nemrég tesztelt Ocean Race akciómodellje még 2006-os évjáratú volt; ez a mostani nem akciómodell, viszont újabb. Pontosabban: a legújabb. Igaz, a változások – főleg kívülről – csak tüzetesebb mustra után vehetők észre, de nagyobb beavatkozásokra egyszerűen nem volt szükség.
Volvo XC90 D5 Summum: Csak ennyire volt szükség
Külalak, besorolás
A kocsi formavilága egészében változatlan maradt, tehát most sincs meg benne a komoly terepesekre jellemző keménykedő póz: sokkal inkább egy hatalmas kombi benyomását kelti. Az elülső maszk is kifejezetten személyautós, az övvonal végig finoman ívelt, a hátsó lámpaoszlopok pedig változatlanul nagyon-nagyon szépek. A felső féklámpával együtt gyakorlatilag bekeretezik az egész hatalmas farrészt! A vizuális eltérések valóban csak az apró részletekben keresendők: átszabott lökhárítók, a hátsó lámpák némelyikének négyszögesítése, a visszapillantó tükrökbe integrált irányjelzők vagy a hátsó rendszámtábla felett végigfutó krómléc. A besorolás, illetve a konkurencia ezzel együtt természetesen változatlan maradt: a hasonló felépítésű és árfekvésű szabadidő-autók, mint amilyen a BMW X3, a Mercedes ML, a Lexus RX, esetleg a Nissan Murano.
Komfort, szereltség, térkínálat
Kezdjük a biztonsággal, azon belül is a minden szinten standardnak számító DSTC menetszabályozó, borulásgátló és csúszáskorrigáló rendszerrel. Mindenütt jelenlevő szenzorai érzékelik a sofőr hibáját, és ilyenkor azonnal fékezni kezdik a megfelelő kereket, esetleg a fordulatszámból is viszszavesznek. Ha pedig megérzik, hogy a bukás elkerülhetetlen, kilövik az oldal- és függönylégzsákokat, amelyek berobbanásuk után még néhány másodpercig magukban tartják a gáztöltetet. A többi tétel közül is csak a legértékesebbekkel érdemes foglalkoznunk: automatikus alvázszabályozás, hátsó ütközés következményei elleni védelem, kétzónás automata klímaberendezés, távirányítható CD-lejátszós rádió (hátul külön fejhallgató-kimenetekkel), fűthető elülső ülések, elektromosan állítható és programozható vezetőülés, tempomat, és – a 2007-es modellcsalád egyik újdonságaként – nagyon szép, melegbarna színű Sovereign bőrkárpitozás. A térkínálat az utastérben fejedelmi, viszont a csomagtartó eléggé sekély: alul kellett a hely a 4x4-es technikának. A hiányt a padló alatt kialakított rekeszek hivatottak valamelyest enyhíteni. Az is jól jöhet, hogy mindhárom hátsó ülést külön-külön lehet összehajtani, így a koffer sokféleképpen variálható.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A D5-ös turbódízel továbbfejlesztett változata erősebb és nyomatékosabb, mint az elődje volt; a plusz 22 lóerőt és 60 newtonmétert főleg autópályán érezni, de terepen is nagyobb biztonságot ad. A Haldex tengelykapcsolóval dolgozó, villámgyorsan reagáló Instant Traction™ összkerékhajtás minden modellnél szériafelszerelés. Száraz és szilárd útfelületen a vonóerő 95 százalékát az elülső kerekekre küldi, de ha azok a tapadásvesztés jeleit mutatják, akár 50:50%-ra módosulhat az erőelosztás. Váltónk hatfokozatú Geartronic automata volt, kézi váltás lehetőségével és külön téli rezsimmel. Utóbbira szerencsére még nem volt szükség, és a kézi üzemmódot sem forszíroztuk: ilyen erős motornál és hibátlanul működő visszaváltásnál tényleg jobb rábízni magunkat az automatikára. Az eredmény: komfortos, már-már semmittevéssel párosuló autózás, ahol a rádió vagy a légkondicionáló kezelőgombjai adják a legtöbb munkát. Ez még terepezéskor is így volt: egyedül a nem éppen offroados rá- és áthajtási szögekre kellett ügyelnünk, de például a motor lefulladásától végképp nem kellett tartanunk. Az országúti menettulajdonságokat a komoly motorteljesítmény és az összkerékhajtás emeli messze az átlag fölé, miközben a magas karosszéria a vártnál jóval kevésbé bólogat a kanyarokban.
Zárszó helyett
A svéd gyártó prémiumkategóriás szabadidő-autója tehát megújult, bár – mondjuk így – csak annyira, amennyire négy év után illett. Merthogy többre egyszerűen nem volt szüksége, és az eladási eredmények alapján könnyen meglehet, hogy újabb jó néhány évig nem is lesz. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2401cm3
Legnagyobb teljesítmény: 136 kW (185 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 400 Nm/2000–2750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 195 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,9 s
Orrszög/farszög/áthajtási szög: 28/25/20°
Hasmagasság: 218 mm
Gázlóképesség: 480 mm
Menetkész tömeg: 2280 kg
Utánfutó maximális tömege: 2250 kg
Méretek (h/sz/m): 4798x1898x1743 mm
A csomagtér űrtartalma: 483–1837 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,6/6,8/8,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 72 l
Ár: 1 927 000 korona
A tesztelt kocsi ára: 2 198 500 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.