„A világ legkedveltebb sport-terepjárója. A sima futás, a biztos úttartás, az első osztályú kényelem és a páratlan biztonság mind hozzájárul hihetetlen népszerűségéhez.” Ilyen dicséretözönnel indítja a Volvo XC90-esről írt ismertetőjét egy magyarországi szaklap; érthető hát, hogy mi is türelmetlenül vártuk, hogy megismerhessük.
Volvo XC90 D5 Ocean Race: Kék rapszódia
Külalak, besorolás
Az XC90-est „cross country”-nak deklarálják, tehát nem igazi terepnyüvő offroad. Nincs is meg benne az ezekre jellemző keménykedő póz, sokkal inkább egy hatalmas kombi benyomását kelti. Az elülső maszk is inkább személyautós, mint terepes, az övvonal végig finoman ívelt, mint egy híd tartószerkezete, a hátsó lámpák pedig egyszerűen csak szépek, de lélegzet-elállítóan. A felső féklámpával együtt gyakorlatilag bekeretezik az egész hatalmas farrészt! Aztán itt vannak az akciómodell szemet gyönyörködtető elemei: az ezüstszínű oldallécek és tetősínek, az „OCEAN RACE” felirattal ellátott küszöbök, az ugyanilyen feliratú oldalembléma, és persze maga az egzotikus tengerkék metállfényezés. Konkurensek? Akciómodelltől függetlenül a hasonló felépítésű és árfekvésű szabadidő-autók, mint amilyen az Audi Allroad, a BMW X3, a Mercedes ML, a Lexus RX 300 vagy a Nissan Murano.
Komfort, szereltség, térkínálat
Volvóról lévén szó kezdjük a biztonsággal, amiről esetünkben vagy nagyon sokat kellene írnunk, vagy csupán egyetlenegy szót: teljes. Kössünk kompromisszumot, és említsük meg legalább a kivételes holmikat. Tehát: szükség esetén a mindenütt jelenlevő szenzorok érzékelik a gyeplőt vesztett sofőr hibáját, aktiválják a megfelelő féket, kicsit visszavesznek a fordulatszámból. Ez a DTSC-nek nevezett komplett menetszabályozás borulásgátló és csúszáskorrigáló rendszert is tartalmaz. Ha pedig megérzi, hogy a bukás elkerülhetetlen, kilövi az oldal- és függönylégzsákokat, amelyek berobbanásuk után még néhány másodpercig magukban tartják a gáztöltetet. A hagyományos szereltségből is csak a legattraktívabb tételekkel érdemes foglalkoznunk: kétzónás automata klímaberendezés, telefonnal kombinálható CD-táras, távirányítható rádió, amelyet a hátul ülők – külön-külön műsorválasztás lehetőségével – fejhallgatókon hallgathatnak; sebességtartó automatika, hátsó parkolószenzorok, bőr ülőgarnitúra… A térkínálat az utastérben fejedelmi, viszont a karosszéria méretei alapján alighanem mindenki nagyobb csomagtartót várna. Csakhogy alul kellett a hely a 4x4-es technikának, bár a padló alatt még jó néhány hasznosítható rekesz lapul. Nagy előny viszont, hogy mindhárom hátsó ülést külön lehet összehajtani, így a koffer sokféleképpen variálható.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A D5-ös turbódízel továbbfejlesztett változata 22 „lóval” és 60 Nm-rel erősebb-nyomatékosabb, mint az elődje volt; ez már autópályára és könnyebb terepre egyaránt bőségesen elég. A villámgyorsan reagáló Instant Traction™ összkerékhajtás minden modellnél szériafelszerelés. Száraz és szilárd útfelületen a vonóerő 95 százalékát az elülső kerekekre küldi, de ha azok a tapadásvesztés jeleit mutatják, akár 50:50%-ra módosulhat az erőelosztás. Váltónk hatfokozatú Geartronic automata volt, kézi váltás lehetőségével és külön téli rezsimmel. Utóbbira szerencsére már nem volt szükség, és a kézi üzemmódot sem forszíroztuk: ilyen erős motornál és tökéletesen működő automatikus visszaváltásnál (kick-down) tényleg jobb rábízni magunkat az automatikára. Az eredmény: komfortos, már-már semmittevéssel párosuló autózás, ahol a rádió kezelőgombjai adják a legtöbb munkát. Ez még terepezéskor is így volt: egyedül a nem éppen offroados rá- és áthajtási szögekre kellett ügyelnünk, de például a motor lefulladásától végképp nem kellett tartanunk. Az országúti menettulajdonságokat az összkerékhajtás emeli messze az átlag fölé, miközben a magas karosszéria a vártnál jóval kevésbé bólogat a kanyarokban.
Zárszó helyett
Az XC90 egy prémiumkategóriás sportkombi és szabadidő-autó kombinációja, méghozzá a nagyobbik méretosztályból. Mindez a márka rangjával együtt komoly presztízzsel ruházza fel, amit az eladási eredmények is bizonyítanak szerte a világon. A tesztelt attraktív akciómodell pedig még egy ilyen nemesi családban is a képzeletbeli asztalfőre kívánkozik… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2401cm3
Legnagyobb teljesítmény: 136 kW (185 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 400 Nm/2000–2750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,5 s
Orrszög/farszög/áthajtási szög: 28/25/20°
Hasmagasság: 218 mm
Gázlóképesség: 480 mm
Menetkész tömeg: 2280 kg
Utánfutó maximális tömege: 2250 kg
Méretek (h/sz/m): 4798x1898x1743 mm
A csomagtér űrtartalma: 483–1837 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,6/6,8/8,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 68 l
Ár: 1 868 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.