A Passatot úgy emlegetik az autóértők, mint a középkategória európai etalonját. Több mint 30 éve gyártják (1973-ban mutatkozott be), és 2005 tavaszáig öt nemzedéke látott napvilágot. Genfben aztán bemutatták a hatodikat, amely váratlanul nagy ugrás az elődökhöz képest.
Volkswagen Passat 2.0 TDI Highline: Feladta a leckét
Külalak, besorolás
Egy korábbi ismertetőnkben „kis Phaetonnak” neveztük az autót, s nem minden ok nélkül. Egyrészt, mert – főleg elöl- és hátulnézetből – valóban hasonlít hozzá, másrészt a méretbeli közelítés is számottevő (az új Passat 6,2 cm-rel hosszabb és 7,4 cm-rel szélesebb az elődjénél). A lépcsős lezárású tetővonal és a vastag C-oszlop is a nagyobbik testvért idézi. Az erőteljes rácsozatú hűtőmaszk messziről felismerhető emblémát visel; párja hátul, a lámpák között található. Egy szó mint száz: itt formailag is igazi generációváltás zajlott le, ami a megnövekedett méretekkel együtt nemcsak a klasszikus középkategóriásokkal (Ford Mondeo, Opel Vectra, Peugeot 407, Renault Laguna, Honda Accord stb.) hanem akár a BMW 5-össel vagy a Mercedes E-osztályával is összemérhetővé teszi a hatodik generációs Passatot. Igazi konkurenseinek azonban változatlanul a már említett D-szegmensbeli autók tekinthetők, beleértve az ún. prémiummárkák képviselőit is.
Komfort, szereltség, térkínálat
Ekkora méretnövekedésnek feltétlenül érződnie kell a belső helykínálatban, és érződik is. A hátsó ülésekről készült kép önmagáért beszél, s egyben azt is mutatja, hogy gyakorlatilag a középső férőhely is teljes értékű. Helyébe, ha csak ketten utaznak, széles kartámla hajtható le, belsejében hasznos tokokkal-tartókkal. Mögötte síalagút nyílik a csomagtartóba, amely szintén nagyot nőtt az elődhöz képest (+70 l). Az ülésekről még anynyit, hogy elöl nemcsak hangsúlyozottan sportos szabásúak, hanem fűthetőek is, oldaltöméseik pedig ezen a szereltségi szinten elöl-hátul bőrkárpitozásúak. A kezelőszervek ergonómiája és áttekinthetősége kiemelkedően jó, az esztétikus műszerfallal szembeni egyetlen kifogásunk, hogy a mélyre süllyesztett kisebbik „órák” (vízhőfok, üzemanyagszint) nehezen olvashatók. A szereltségről pedig csak annyit, hogy a legmagasabb Highline szinten már azt lenne egyszerűbb felsorolni, mi hiányzik az autóból. Komplett légzsákkészlet, teljes menetszabályozó rendszer (ABS, ESP, ASR, EDS), automata üzeműre beállítható elektronikus kézifék, félautomata CLIMATIC légkondi, fedélzeti számítógép és CD-lejátszós rádió ugyanis már a három szinttel lejjebb szerénykedő alaptípusban is van; ezt már jószerivel csak a tempomattal, a kétzónás automata klímaberendezéssel, a könnyűfém keréktárcsákkal és a részben elektromosan állítható vezetőüléssel lehetett megfejelni. Tesztkocsink ezen kívül nem kevesebb, mint 134 900 korona értékű opciós kellékkel volt felszerelve, úgymint: elülső és hátsó parkolószenzorok, kanyarba világító bixenon-égős fényszórók, nyolchangszórós, CD-táras rádió és még sorolhatnánk.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Kilencszázhatvan kilométer a kijelzőn – a Pozsony–Komárom táv megtétele után! A kétliteres turbódízelt már az új Golfban alkalmunk volt megismerni; 140 lóereje és alacsony fordulaton jelentkező nagy nyomatéka a nehezebb Passat számára is kellő dinamikát és mozgékonyságot garantál. Több figyelmet kell viszont szentelnünk a hatfokozatú, szekvenciális és sportos üzemmódban is működtethető DSG (Direct Shift Gearbox) automata váltónak, amely a világon jelenleg egyedülálló dupla tengelykapcsolós konstrukció. Kuplungjai közül az egyik a páratlan (1, 3, 5), a másik a páros (2, 4, 6) fokozatokat működteti. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy ha „négyesben” autózunk, a másik oldal – a gázpedállal való munka függvényében – már előre „bekészíti” a várható páratlan fokozatot, így a tényleges váltás hihetetlenül rövid idő (átlagosan 0,2 másodperc) alatt zajlik le. Közben a legkisebb rángást vagy megtorpanást sem érezzük, egyedül a fordulatszámmérő árulja el, mi történt. S ami igen lényeges: ez a finomság meglepő takarékossággal párosul! A műszerfalról készült képen például a fedélzeti számítógép még 960 km megtételére elegendő üzemanyagot jelez – holott ez a kép már Komáromban készült, tehát miután több mint 100 kilométert megtettünk a Pozsonyban teli tankkal átvett kocsival! Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, a konstruktőrök „átírták” az egész alvázat: elöl átdolgozott McPhersonokat, hátul új négyelemes kerékfelfüggesztéseket alkalmaztak. Ehhez jön még az új karosszéria 57%-kal (!) nagyobb csavarodási szilárdsága, és persze maga az eredmény: egy kiemelkedően stabil, rendkívül jól vezethető, minden körülmények között kiszámíthatóan viselkedő autó.
Zárszó helyett
Ha az eddigi Passat-nemzedékek „csak” etalonok voltak, az újat már nyugodtan nevezhetjük a prémiummárkák azonos osztálybeli termékeivel összemérhető reprezentatív személygépkocsinak is. Feljogosítja erre jól eltalált külalakja, impozáns mérete, kiváló technikája, tágas belső tere és rendkívül gazdag opciós listája. Egy szó mint száz: jelenleg vitán felül ez az egyik legjobb D-szegmensbeli autó! Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú DSG automata
Legnagyobb sebesség: 206 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,8 s
Menetkész tömeg: 1648 kg
Méretek (h/sz/m): 4765x1820x1472 mm
A csomagtér űrtartalma: 565 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,9/5,4/6,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 70 l
Ár: 1 168 300 korona
A tesztelt kocsi ára: 1 303 200 korona
Az alapmodell ára: 762 700 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.