A Volkswagen „kislimuzinja” paradox módon Amerikában sokkal népszerűbb, mint európai testvérmodelljei voltak. Odaát bemutatásától kezdve Jetta néven forgalmazzák, míg az óceánon innen Borának hívták, de korábban Vento néven is kapható volt egy hasonló koncepciójú autó. „Talán a név teszi” – gondolhatták Wolfsburgban, mert a tavaly bemutatott ötödik nemzedék már az egész világon Jetta néven került piacra.
Volkswagen Jetta 2.0 TDI Sportline: Nomen is omen?
Külalak, besorolás
Az új Jetta, első, sőt második rápillantásra is „kis Passatnak” tűnik. Egyrészt azért, mert minden irányban jócskán túlnövi az utolsó Borát (hosszúságban például 18 centiméterrel), másrészt azért, mert az alaki hasonlóság tényleg félreismerhetetlen. A maszk, az oldalnézet, a hátsó lámpatestek mind-mind a nagyobbik testvért idézik, az alul légnyelőben folytatódó hűtőrács viszont egyértelműen audis stíluselem. A formatervezőket dicséri, hogy ez a kocsi már nyomokban sem „puttonyos Golf”, mint európai elődeiről sajnos elmondható volt, hanem a legtisztább koncepcióban megépített négyajtós szedán – ráadásul a szebbek közül. Talán az ablakok széles krómkerete kissé túl hivalkodó, hiszen ne feledjük, hogy minden méretnövekedés és „fentről kölcsönzött” stílusjegyek ellenére a Jetta mégiscsak az alsó középkategóriába tartozik. Ez határozza meg a konkurensek körét is: a négyajtós Ford Focus, Toyota Corolla és Nissan Almera, a Renault Mégane Sedan, vagy határesetként a Škoda Octavia.
Komfort, szereltség, térkínálat
Koncepciójából eredően a Jetta legnagyobb erénye a kapitális koffer, az utasok élettere hátul átlagosnak nevezhető – természetesen a kategória mércéivel mérve. Ezzel együtt az osztott üléseken hárman is kényelmesen utazhatnak, ketten pedig széles kartámlát hajthatnak le maguk közé, amely mögött a két magasabb komfortfokozatban síalagút nyitható a csomagtartóból. A csak ezen a szinten kínált sportos szabású elülső ülések kiemelkedően jók, ráadásul terjedelmes fiókok húzhatók ki alóluk. Ami pedig a szereltséget illeti, már Trendline alapszinten is imponáló (front-, oldal- és függönylégzsákok, ABS, ASR, EBV, sebességfüggő elektromos szervokormány, félautomata Climatic légkondi, hathangszórós, CD-lejátszós rádió stb.), a Sportline csúcsfokozat adalékai egyebek között a ködfényszórók, az állítható magasságú vezetőülés, a fedélzeti számítógép és a bőrbevonatú volán. A rendkívül gazdag opciós listáról pedig olyan kellékek komfortját és biztonságát élvezhettük, mint az eső- és tolatószenzorok, a kétzónás automata klímaberendezés, a fűthető elülső ülések, a tempomat, vagy a távirányítású központi zár kioldására automatikusan kigyulladó fényszórók. Feltétlenül említést érdemel még a kocsi elegáns, jól megmunkált belső tere és a műszeregységek áttekinthetősége. Ezek sötétben egyébként nagyon szép – és megnyugtató – kék fénnyel világítanak.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Jettához választható 6 motor közül kettő dízel, tesztkocsinkat ezek közül az erősebbik kétliteres mozgatta. Korábban az Audi A3-asban és a Golfban is kipróbáltuk, most is ugyanolyan elégedettek voltunk vele. A kimondottan kis fordulatszámokat nem szereti, mihelyt azonban változó lapátszögű töltőturbinája felpörög, máris katapultként lódítja előre az autót. A hangja nem túl szép – ez a szivattyú–fúvóka rendszerű dízelmotorok sajátja –, de széles fordulatszám-tartományban használható tekintélyes nyomatéka bőven kárpótol bennünket ezért az apró fogyatékosságért. Nem is beszélve a fogyasztásról; kis odafigyeléssel és túlnyomórészt városon-falun kívül autózva 1000 kilométert is megtehetünk egy tankolással. Ebben persze nagy szerepe van a rendkívül pontosan dolgozó hatfokozatú kézi váltónak is, hiszen a takarékos „hatos” ilyenkor hosszú időre bennfelejthető. A menettulajdonságok annak ellenére nagyon jók, hogy a kocsiszekrény hátsó túlnyúlása jelentős; a „repülő tömeget” azonban tökéletesen kordában tartja a precíz szerkezetű négyelemes hátsó futómű. A rugózás a sportos és a komfortos hangolás szinte tökéletes kompromisszuma; ennek (is) köszönhető, hogy útviszonyoktól és megtett távolságtól függetlenül jól érezzük magunkat az új Jettában.
Zárszó helyett
Méreteit és koncepcióját tekintve az ötödik generációs Volkswagen Jetta kétségtelenül ideális családi autó. Hogy hazai viszonyaink függvényében mégsem tekinthető annak, az egyértelműen az árának tudható be: a 23 típus közül egyetlenegyé kezdődik 6-os számjegygyel, a kínálat gerincét pedig a 800-900 ezer korona közötti változatok alkotják. Emögött viszont ott az átlagon felüli szereltség és a nagyon jó minőség, úgyhogy végső soron – korrekt a dolog…
Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1750–2500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 207 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,7 s
Menetkész tömeg: 1556 kg
Méretek (h/sz/m): 4554x1781x1459 mm
A csomagtér űrtartalma: 527 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,3/4,9/5,8 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár: 912 100 korona
A tesztelt kocsi ára: 1 010 600 korona
Az alapmodell ára: 655 700 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.