Vártuk már, mégis alaposan főbe kólintott bennünket a közlekedési szabályok októberre tervezett módosítása. Az autós – természetéből fakadóan – minden szigorítást nehezen hajlandó elfogadni, még ha annak meg is van a kétségbevonhatatlan logikája.
Új közlekedési szabályok: Utat a főispán úrnak!
Vegyük sorra. A lakott településen belüli 50 km/órás új sebességhatár tűnik a módosító csomag egyetlen értelmes pontjának. Kisebb sebességről nyilván könnyebb megállni, és elkerülni a balesetet egy gyalogossal, kerékpárossal vagy másik járművel; ha pedig elkerülhetetlen, valószínűleg kevésbé súlyos következményekkel jár. Az egész napos világítással már nem ilyen egyértelmű a helyzet. A környező országok statisztikái bizonyítják, hogy a mi égövünkön ilyen intézkedés nem csökkenti kimutathatóan a balesetek számát. Húszezer koronás helyszíni, illetve eljárás során kiszabható negyvenezer koronás bírság? Látszólag komoly elrettentő és fegyelmező hatásuk lehet – ha nem úgy burjánzana nálunk a korrupció, ahogy burjánzik, ha nem lennének autók és autósok, akik elől inkább félreáll a rendőr, és ha MINDEN szabálysértési intézkedést kötelező lenne videofelvételen rögzíteni. Aztán itt van ez a se hús, se hal javaslat, nevezetesen a téli gumik „összefüggő hóréteg” esetén történő kötelező használata. Miközben azt, hogy a hóréteg összefüggő-e vagy sem, a rendőr lesz hivatott eldönteni. De nem is ez itt a legnagyobb baj. Hanem az, hogy mi van olyankor, ha a tavalyihoz-tavalyelőttihez hasonló, abszolút hómentes napok valamelyikén elindulok Komáromból Kassára – nyári gumikon –, és valahol Rozsnyó környékén gyengén havazni kezd? Éppen csak annyira, hogy az úton 5 milliméternyi „összefüggő hóréteg” keletkezzen? Leparkolom az autót és megyek tovább vonattal, netán visszafordulok? Félreértés ne essék, nem a téli gumik ellen, hanem egy rossz, logikátlan javaslat ellen ágálok. Amely például ebben a formájában félcentis havon nem, de 10-20 fokos csikorgó, száraz fagyban minden további nélkül megengedi az ilyenkor teljesen megmerevedett, tehát életveszélyes nyári gumik használatát.
A végére hagytam a törvényjavaslat egy kevésbé pertraktált, ám annál arrogánsabb kitételét. Azt, hogy a jövőben olyan állami hivatalnokok is használhassanak a mentőkéhez és a rendőrökéhez hasonló megkülönböztető jelzést – magyarán az elsőbbséget kikényszerítő villogókat és szirénákat –, mint például a megyei hivatalok elnökei. Az indoklás: nehogy lekéssenek egy fontos üzleti tárgyalásról… A cinizmus és az államapparátus fensőbbségérzetének olyan, immár sokadik megnyilvánulása ez, amelynek már az égvilágon semmi köze nincs a közlekedéshez. Mert ezzel a logikával ugyanúgy, sőt valószínűleg sokkal nyomósabb érveket felvonultatva használhatnának megkülönböztető jelzést a nagy cégek és vállalatok csúcsmenedzserei, a bankigazgatók és még hosszan sorolhatnánk…
Dióhéjban ilyen közlekedési módosításokra készülhetünk tehát októbertől, beleértve ezek következményeit is. S bár az új szabályok még parlamenti jóváhagyásra várnak, az ottani döntéshozatalok kritériumait – no meg sok esetben a szakmai hozzáértést – látva és ismerve ne legyenek különösebb illúzióink. Pedig ezen az őket nem érintő, csak nekünk szánt ajándékcsomagon tényleg bőven lenne még csiszolnivaló…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.