Ha egy márka olyan modellt készül búcsúztatni, amelyet 42 éve gyárt, s amely az eladott darabszámot tekintve világrekorder az autógyártás történetében, két lehetősége van. Vagy óriásit durrant, és sokkolja a világot az utóddal (revolúció), vagy a látványos változásokat szándékosan kerülve lép egyet előre (evolúció). A Toyotánál az utóbbit választották, amikor piacra dobták a Corolla-utódnak szánt Aurist.
Toyota Auris 2.0 D-4D Sol+: Új aranykor kezdete?
Külalak, besorolás
Forradalmi külsőnek tényleg nyoma sincs, a dizájnőrök bevált recept szerint dolgoztak. Vettek néhány kévéskanálnyit a Corollából és az új Yarisból, hozzáadtak néhány Avensis-stílusmorzsát, majd az összeturmixolás után megválasztották a megfelelő léptéket. Ez a Corollához viszonyítva például 4 cm-rel nagyobb hosszúságot jelent. Ami yariszos, az elsősorban az orr és a motorháztető, ami corollás, az főleg a széles oszloppal hangsúlyozott hátsó rész. Az összhatás azonban mindenképpen egy új autóé, amely ha nem is lett annyira attraktív, amilyennek a „bearanyozott” reklámkampány alapján vártuk, csalódást végképp nem jelent. Konkurensei pedig természetesen az alsó középkategóriában keresendők, tehát – az ötajtós verziókra szűkítve – a Renault Mégane, a Ford Focus, a Honda Civic, az Opel Astra, a Peugeot 307, a Mazda 3, a VW Golf, a Chevrolet Lacetti vagy az új Fiat Bravo.
Komfort, szereltség, térkínálat
Közel négy és egynegyed méteres hosszának köszönhetően a Toyota Auris a C-szegmens egyik legtágasabb autója. Elöl-hátul nagyvonalú a helykínálat, az ülések szélesek és kényelmesek, elöl kiváló oldaltartással. Belső rakodózugból rengeteg van (4 ajtórekesz, 2 kesztyűtartó, dupla fenekű középső kartámla, fiók az anyósülés alatt), a csomagtartó mérete azonban nem haladja meg az átlagot. De maradjunk az enteriőrnél: legmutatósabb eleme kétségkívül a levegőn átívelő középkonzol, rajta a magasra telepített váltókarral és a formatervezett kézifékkel. Felül is gyönyörű műszeregységben folytatódik, amelynek azonban van néhány ergonómiai fogyatékossága: a vezetőülésből például végképp nem vagy csak rosszul látni a klímaberendezés beállításának néhány szimbólumát. Dicséretet érdemel azonban a vezető előtt fel-felvillanó két zöld nyíl (a felfelé és a visszaváltás szükségességére figyelmeztetnek), vagy a jó minőségű audiorendszer (AM/FM/CD üzemmódban külön-külön keverhető ki a hangszín). Ami a szereltséget illeti, a tesztelt Sol+ legértékesebb elemei: oldal- és függönylégzsákok, vezetői térdlégzsák, sebességkorlátozóval kiegészített tempomat, kétzónás légkondi, a volánról távirányítható, 6 hangszórós rádió.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az ötajtós Auris 2 benzin- és 3 dízelmotorral kapható, tesztautónkat az utóbbiak közül a középső mozgatta. Az Avensisben debütált kétliteres aggregát teljesítményben elmarad ugyan kissé a konkurensektől, de erőtlennek végképp nem nevezhető – már csak széles sávban hasznosítható 300 newtonmétere okán sem. Fogyasztása ugyanakkor lenyűgözően alacsony. Tapasztalatból tudjuk, hogy kevés az olyan autó, ahol gond nélkül tartani lehet a gyártó által megadott értékeket; nekünk az Aurissal gyakorlatilag sikerült. Ebbe persze a kitűnően méretezett hatfokozatú váltó is jócskán besegített, hiszen végfokozatának áttétele 0,673! Az objektivitás kedvéért mondjuk el azt is, hogy 1500-as fordulatszám körül kissé gyöngécskének érezni a motort, de ezt éppen ennek a váltónak köszönhetően könnyű áthidalni. A kocsi teljesen új padlólemezre épült, amely egyfelől jól szűri az útegyenetlenségeket, másrészt kiváló menettulajdonságokat biztosít.
Zárszó helyett
Mint látható, az Aurisnál lényegében minden adott ahhoz, hogy nevének megfelelően újabb aranykort nyisson a márka történetében. Tesztautónknál ezt előlegezte az ötajtós karosszéria praktikuma, a takarékos motor és a gazdag szereltség. A több mint 21 millió eladott példány (Corolla) természetesen még messze van, de valahol el kellett kezdeni… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1998 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 93 kW (126 LE)/3600min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 300 Nm/2000–2800min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 198 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,3 s
Menetkész tömeg: 1480 kg
Méretek (h/sz/m): 4220x1760x1515 mm
A csomagtér űrtartalma: 354–761 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,0/4,6/5,4 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár: 759 900 korona
A háromajtós alapmodell ára: 489 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.