Tavaly kevesebb baleset történt, de az utak továbbra is életveszélyesek Szlovákiában

<p>Pozsony. A szlovákiai elsőrendű utak többsége, konkrétan 75 százaléka nem felel meg a fejlett nyugat-európai biztonsági normáknak, az autópályák jobb eredményt értek el az európai SEN-SOR projekt keretében végzett mérésben.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Tavaly 35 személlyel több halt meg közlekedési balesetben, mint 2013-ban, összesen 258 áldozatot követeltek az utak. Bár ez az eredmény rosszabb, az elmúlt évekre inkább az volt a jellemző, hogy a közúti balesetek és az áldozatok száma csökkent. Ez főleg a módosított közúti közlekedésről szóló törvénynek köszönhető, amely szigorította a szabálysértésekért járó bírságokat. Ahhoz, hogy javult a helyzet az utakon, nagyban hozzájárultak a gyakoribb közúti ellenőrzések is, továbbá a roncsdíj, melynek köszönhetően 40 ezer öregebb, rossz műszaki állapotban levő autó tűnt el az utakról.

Kockázatos utak Szlovákiában

Jelentősen növelné a biztonságot az utakon, ha az úthálózat is biztonságos lenne. A nemzetközi projektben, melynek célja az volt, hogy felmérje a szlovákiai utak biztonságát, az úthálózat negyede a lehető legrosszabb értékelést kapta. Kiderült az is, hogy ha valaki ilyen úton karambolozik, akkor a legnagyobb valószínűséggel meghal, jobb esetben súlyos sérüléseket szenved, utastársaival együtt.

A legbiztonságosabb útszakasz az országban a D2-es autópálya fővárosi szakasza, tehát a figyelt úthálózat két százaléka. További nyolc százalék az értékelés során négy csillagot szerzett, 38 százalék pedig hármat – ilyen utak a közlekedésbiztonság szempontjából még elfogadhatók.

A legrosszabb értékelést az elsőrendű utak szerezték; ebben a kategóriában is találni széles, jó minőségű és biztonságos utakat, viszont sokkal több a veszélyes, szűk, kétsávos út, melynek minősége a minimális európai normákat sem éri el – ez utóbbi csoportba sorolták az utak 75 százalékát. Azt is meg kell jegyezni, hogy a projekt keretében csak a fontosabb útvonalakat figyelték, konkrétan azokat, amelyek részei a nemzetközi, úgynevezett TEN-T úthálózatnak.

Hiányzó biztonsági elemek

A legnagyobb hiányosság, hogy az utak mentén sok helyütt nincsenek korlátok. A megcsúszott autót így semmi sem akadályozza meg abban, hogy leröpüljön az útról. Csak elvétve található az utakon biztonságos szélességű leállósáv, a kerékpárosoknak szolgáló sávok sincsenek jól elkülönítve a közúti forgalomtól. A frontális ütközéseket az utak közepére elhelyezett korlátok gátolhatnák meg.

Szakértők szerint, ha mindezen változatnának az illetékesek és pótolnák a hiányosságokat, akkor 20 év alatt 7500 ember életét lehetne megmenteni. Az elkerülhetetlen intézkedések körülbelül 178 millió euróba kerülnének.

A biztonsági index gyakran nulla

A projekt keretében 530 kilométernyi úthálózatot figyeltek, ennek 67 százaléka három csillagnál alacsonyabb értékelést kapott. Ez annyit jelent, hogy a minimális biztonsági normákat sem teljesítik. 159 kilométernyi úthálózat a lehető legalacsonyabb értékelést kapta, ezek jelentős része a nemzetközi útvonalak részét képezi – D1, R4, 1/18, 1/34, 1/68, 1/73.

A Nyitra és Aranyosmarót között húzódó útszakasz évek óta életveszélyes volt, a helyzeten csak az R1-es gyorsforgalmi út megnyitása javított, ennek köszönhetően az alacsonyabb rendű útszakaszról az autók többsége eltűnt. 2005-ben ezen az elsőrendű úton 238 baleset történt, mely során kilenc ember vesztette életét. A gyorsforgalmi út megnyitása után 2012-ben 32 baleset történt az úton, egyetlen áldozattal. Tavaly már csak mintegy 30 karambolról számolnak be a statisztikák, a balesetek egyetlen áldozatot sem követeltek.

Az elemzés szerint a közveszélyes autópályák mintapéldája a Csehországot, Ausztriát és Magyarországot Szlovákiában összekötő D2-es autópálya teljes 80 kilométeres szakasza. Hiányoznak az út menti korlátok, a megfelelő közúti táblák, túl keskenyek a leállósávok, az út mellett gyakran meredek emelkedő vagy más olyan akadály van, amelynek ha az autó nekihajt, utasai a helyszínen belehalhatnak sérüléseikbe. A D2-es 61 százaléka csupán két csillagot szerzett az értékelés során, ami az európai normák szerint nemzetközi forgalomnak szolgáló autópályáknál elfogadhatatlan.

Kassa megyében aránylag jó a helyzet, hiszen a nemzetközi forgalomnak szolgáló úthálózat 45 százaléka teljesíti a nemzetközi biztonsági normákat. A legjobb eredményt a Kassa és Eperjes közti autópálya, illetve a Szobránc és Felsőnémeti közti útszakasz érte el. Az egyik legveszélyesebb a szakértők szerint a Kassáról Rozsnyóra vezető út. (dem, sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?