A szlovák egészségügyben az alacsony bérek általában a képzett szakemberek külföldre távozásához vezetnek.
A nővérek alacsony kezdő fizetése demotiváló és fenntarthatatlan
A nővérek és az egészségügyi ápolók szövetsége is rámutatott, hogy az alacsony bérek aláássák a friss diplomások motivációját, hogy az egészségügybe lépjenek.
A legfrissebb statisztikák szerint a nővérek és ápolók kezdő fizetése a képesítés után havi bruttó 1 200 eurónál kezdődik. A szomszédos Csehországban a kezdő fizetés havi 1 678 euró, Németországban pedig havi 2 500 euró. Ausztriában a kezdő fizetés régiótól és szakterülettől függően jelentősen eltér, a salzburgi és linzi kórházakban dolgozó műtősnővérek esetében havi 2 870 euró és 5 200 euró között mozog.
Ezek a számottevő bérkülönbségek olyannyira jelentősek, hogy az ápolók közül többen úgy döntenek, inkább külföldre mennek dolgozni.
"Elfogadhatatlan, hogy a nővérek, akik egészségügyi rendszerünk alappillérei, a szakképesítés megszerzése után olyan fizetést kapnak, amely nem teszi lehetővé számukra a méltóságteljes életet. Ez az egyik fő oka annak, hogy sokan közülük külföldre mennek dolgozni"
– mondta Monika Kavecká, a nővérszakszervezet (OZ SaPA) elnöke.
A jelenlegi helyzet hosszú távon fenntarthatatlan, és a kormány azonnali figyelmét igényli. A szakszervezetek felszólítják az államot, hogy vizsgálja felül a jelenlegi bérfeltételeket, és biztosítson méltányos bérezést minden nővér, illetve ápoló számára. Megfelelő bérezés nélkül Szlovákia szerintük nemcsak a szakemberek elvándorlását, hanem a polgárok egészségügyi ellátásának minőségének romlását is kockáztatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.