A Jimny alapára 16 490 euró. Tényleg szokatlan, hogy az ilyen árkategóriába tartózó járgány ennyire sikeres legyen. A Jimny aktuális változatának ez a bámulatos terepképességeinek köszönhetően mégis sikerült
Suzuki Jimny: megnéztük, mi a sikerének a titka
Ha valaki megkérdezné tőlem, melyik idén tesztelt autót kedveltem a leginkább, nagy a valószínűsége annak, hogy a válasz a Suzuki Jimny lenne. Régen ültem a hétköznapi életre végképp nem illő, hihetetlenül unpraktikus, de közben imádni való autóban.
Bámulatos, hogy az újraélesztett Jimny milyen hatalmas sikerre tett szert, az ebbe az árkategóriába tartozó autóknál ez nagy ritkaságnak számít. A Jimnyt pedig tényleg imádják. Azt hallottam, hogy Németországban az emberek hajlandóak egy évet is várni az autóra, sőt, már a megrendelésére szolgáló várólisták is megteltek. Pedig Németország tényleg nem a hegyvidékeiről ismert.
Bár mindenki tátott szájjal figyeli az utcákon, alapjában véve nem újdonság, hiszen a története 1970-ben kezdett íródni. Akkor került piacra a Suzuki LJ10, amely az első, négykerék-meghajtású mini Suzuki volt Japánban. Nálunk csak a Samurai névre elkeresztelt változata terjedt el, amely máig közkedvelt az off-roadok szerelmeseinek körében. S épp a Samurai utódja lett 1998-ban a Jimny, amely hihetetlennek tűnő 20 évet bírt ki a piacon. Ezért nem is csoda, hogy az új Jimny olyan nagy port kavart. Erre az autóra egyszerűen nem lehet haragudni, már a külseje is imádni való. Az egyhetes tesztelés során rendszeresen előfordult, hogy parkolás közben megszólítottak a járókelők, a kevésbé bátrabbak pedig kivárták, míg elmentem az autótól s azonnal közelebb futottak, hogy szemügyre vegyék. A kicsi kocka, élénk zöld megjelenés sok mindenkinek tetszik. Érdekes a külső is, elölről olyan jeepes beütése van, oldalról mintha a Mercedes G kicsinyített változata lenne.
Jimny a városban
Az autó olyan kicsi és könnyű, hogy két ujjal is gond nélkül megmozgatják a karosszériáját. Az utastérben túl sok helyet nem találnak, ha már ketten ülnek elöl, akkor kifejezetten szűkösen fogják magukat érezni.
A vezérlőgombokat és a tetszetős dizájnt sem vitték túlzásba, alapvető szempont ebben az esetben a funkcionalitás, a kényelem már kicsit mellékes. A vezérlőgombokat egyébként úgy alakították ki, hogy kesztyűben is könnyedén kezelhetőek legyenek.
A Jimny karosszériája úgy bedől a kanyarokban, mint más autóé nem; a gumiabroncsok már 50–60 km/órás sebességnél csikorognak a kanyarokban; ha erősebb szél fúj, akkor a Jimny lesz a kereszteződésen álló autók közül az egyetlen, amely dülöngélni fog. Aerodinamikája a formája miatt szinte egyenlő a nullával, autópályán magasabb sebességnél rendkívül hangos, csak ötgangos manuális váltóval rendelkezik – az automata egyébként csak négygangos –, a végsebessége pedig 145 km/óra, amit egyébként is alig tud elérni, mert már 130 km/órás sebességnél olyan érzése van az embernek, hogy az autó meghal a kínszenvedéstől, a tíz litert is túllépő fogyasztásáról nem is beszélve. A csomagtér is egyenlő a nullával, a 85 literes rakodótér olyannyira szűk, hogy nekem egy aránylag megpakolt bevásárlótáskát sem sikerült beletennem. A hátsó üléssorban minimális hely van, az ott utazás inkább kínszenvedés.
Az üléstámlák lehajtása után viszont már 377 literre bővül a csomagtér térfogata, s szinte teljesen egyenes padlót kapunk, így két személy a két hátsó ülés nélkül még mondjuk a hétköznapok során is használni tudná.
Jimny a terepen
Mivel a Jimny könnyű, kicsi és rendkívüli technológiával rendelkezik, a terepen érzi magát a legjobban. A kiváló középső, hátsó és elülső terepszögeknek s az alvázmagasságnak köszönhetően gyakorlatilag olyan emelkedőkre is felkúszhatnak vele, ahova gyalog is aránylag nehéz lenne felmászni. Ráadásul a Jimny 1,5 literes, ugyancsak könnyű, de ugyanakkor robusztus motorja széles fordulatszámskálában biztosít erőteljes nyomatékot, minek köszönhetően az erőforrás terepen nem hagyja cserben a sofőrt.
Ha az út csúszóssá, nehezebbé válik, átkapcsolhatunk a négykerékmeghajtásra (4H), amely magasabb sebességeknél is kellő stabilitást biztosít az egyenetlen erdei, csúszós utakon. Igazán durva emelkedők, nehéz terep elé érve már 4L-es üzemmódba kell kapcsolni az osztóműt a maximális nyomaték elérése érdekében. Ilyenkor aztán a Jimny már tényleg csodákra képes. Egyébként ha a két átlósan elhelyezett kerék elveszíti a kapaszkodást, a fékekkel működő differenciálzár automatikusan lefékezi ezeket a kerekeket, s a nyomatékot a másik két kerék között osztja, minek köszönhetően a Jimny kikaparja magát a nehéz helyzetből.
Kinek kell a Jimny?
Úgy tűnik, hogy mindenkinek, bár igazán csak az erdészek vagy azok fogják a hasznát venni, akik nehéz terepen tudják használni. S bár városban, országúton és autópályán teljesen értelmét veszíti ez a járgány, ráadásul még kényelmetlen is, egyszerűen szeretni való, s számomra az idei év egyik legnagyobb meglepetését jelenti minden téren.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.