„Az ismert Univerzum legcsúnyább autója” – olvastuk valahol a SsangYong zászlóshajójáról. Zoológiában jártasabb kollégáink dugongnak, vagyis tengeri tehénnek titulálták – de volt valami közös is ezekben a cikkekben. Mégpedig az, hogy íróik a végére, bármennyire hihetetlen, de megbarátkoztak az autó abszurd formáival.
SsangYong Rodius SV 270 Premium: Busszal, terepre?
Külalak, besorolás
Ennek az autónak a külsején tételesen nincs mit elemezni, mert egységes egészként hat – vagy inkább sokkol. Ha mégis analizálnunk kellene, leginkább azt mondhatnánk, hogy egy óriáskupéra ráépítették egy lakókocsi hálófülkéjét, aztán odaragasztottak még valamit, ami inkább napellenző, mint spoiler. Hogy elöl a maszk icipicit mercis, azt a hátsó rész vizuális feldolgozása után már gyerekjáték elfogadni, főleg hogy a koreai prémiummárka köztudottan Mercedes-technikát használ. Besorolás? Valahol félúton az egyterű és a majdnem-mikrobusz között, tehát például a Ford Galaxyól a Volkswagen Multivan felé. Hogy mitől egyedi – értsd: több ezektől –, arról még lesz szó.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az egyik ilyen többlet az utastér mérete, amely csak a Multivanéval hasonlítható össze. A három üléssor elrendezése is eredeti: középen csak két fotel van, az egybeszabott „nagy” ülés leghátul kapott helyet. Az oda történő beszálláshoz nincs szükség támladöntögetésre vagy üléscsúsztatásra: a két fotel között kényelmes az átjárás. A variációs lehetőségek is messze felülmúlják a kategóriabeli egyterűek standardját: a két középső fotel nemcsak hosszú pályán előre-hátra huzigálható, hanem támláik hátradöntésével sezlonná is átalakíthatók, sőt – lásd ismét a megfelelő képet – 180 fokos szögben meg is fordíthatók. Az autóban rengeteg a belső pakolóhely: az elülső ajtórekeszek háromrészesek, a középső kartámla alsó, nagyobbik része egy tömött aktatáskát is gond nélkül befogad.
A silány fautánzatot leszámítva jó minőségű anyagokból álló utastérben találkoztunk olyan megoldásokkal, amelyeket megtapsoltunk, de olyanokkal is, ami fölött elborzadtunk. Az első kategóriába tartozik a műszerfalból legyezőszerűen kihajtható CD-tartó (lásd képünket), a másodikba pedig néhány vaktererentyű és álnyomógomb, amelyeket kizárólag a szimmetria miatt alakítottak ki, de semmiféle funkciójuk nincs. Ilyen például a hátsó ventilátor szabályozótárcsájának „párja”, a légkondi kezelőpultjától balra. A fő műszeregység egyébként középen kapott helyet, a vezető előtt csak a jelzőfények két sávja húzódik. A szereltséget is vegyes érzésekkel leltároztuk: komplett a menetstabilizáló rendszer, vannak hátsó parkolószenzorok, automata a klímaberendezés, van esőszenzor, tempomat, és minden más autótól eltérően standard a metállfényezés. Légzsákból azonban csak kettő van, rádiót is külön kell venni. A szállítókapacitásra viszont nem lehet panasz: a csomagtartó óriási, ráadásul a leghátsó üléssor előre- vagy hátratolásával teljes utaslétszám mellett is szabályozható a mérete.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Rodius csak egyetlen erőforrással kapható, ám ez a Mercedesnél 270 CDI-ként ismert kitűnő dízelmotor. A két tonnát meghaladó saját tömeg ellenére könynyen mozgatja a kocsit. Az ötfokozatú automata váltó szintén stuttgarti konstrukció; itt külön téli rezsimje is van, sőt szekvenciálisként a volánról is kapcsolgatható. És most jutottunk el az autónak ahhoz a kiváltságához, amely példa nélküli az egyterűek és a kisbuszok mezőnyében. Ez pedig nem is annyira az összkerékhajtás – ilyet másnál is találunk –, hanem a FELEZŐ, amelyet a terepjárónak hirdetett szabadidő-autók döntő többségénél is hiába keresnénk. Ez, az erős motorral és a közel 20 cm-res hasmagassággal kombinálva aszfalton kívüli használatra is alkalmassá teszi az autót, de ilyenkor azért figyelembe kell venni a nagy tengelytávot. A „redukció” álló helyzetben, gombnyomással kapcsolható, működését jelzőlámpa mutatja. Ezzel együtt a Rodius természetesen országúti autó, ennek megfelelő futóművekkel – elöl rugóstag kettős trapézkarral, hátul 10 lengőkar –, de mindenképpen jó, hogy ilyet is tud. Méreteihez és súlyához képest a fogyasztása is elfogadható, hála a korszerű motornak.
Zárszó helyett
Ha minősíthetetlen külalakját megbocsátjuk, a SsangYong Rodius tulajdonképpen egy sokoldalúan használható, tágas és kényelmes egyterű. S hogy el ne felejtsük: gazdaságos is. Mercedes-technikán gurulva pedig könynyebben megbocsátunk olyasmiket, hogy a fa imitáció csupán vásári utánzat, vagy néhány kapcsoló csak dísztárgy…
Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2696 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 121 kW (165 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 342 Nm/1800–3250min-1
Sebességváltó: ötfokozatú szekvenciális automata, felezővel
Legnagyobb sebesség: 174 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12 s
Menetkész tömeg: 2242 kg
Méretek (h/sz/m): 5125x1915x1845 mm
A csomagtér űrtartalma: 875–3148 l
Hasmagasság: 182 mm
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 12,5/8,4/9,9 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 80 l
Ár: 1 039 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.