Nincs még egy márka a világon, amelynek magyar ember számára ilyen kimondhatatlan-leírhatatlan neve lenne – de aki egy kicsit jobban ismeri, azt is tudja, hogy jó autókat készít. Elsősorban is csupa összkerekeseket, ami már önmagában is rangot jelent. Csúcsmodellje, a Rexton a nagyobb és a többet tudó szabadidő-autók kategóriájába tartozik.
SsangYong Rexton RX 270Xdi: Terepre, bőrben
Külalak, besorolás
A Rexton kiválóan párosítja a szabadidő-autók erőteljes megjelenését a személygépkocsik eleganciájával. Harmonikus (bár kissé „mercis”) a maszkja, izgalmas rajzolatú az oldalüvegezése és az impozáns légterelő alól kifutó hátsó szélvédője, messziről is jól mutatnak ezüstös tetősínjei. Az elegáns felépítmény alatt azonban hamisítatlanul terepjárós a látvány: futballpályányi szélességűek a műanyag oldalfelületek, erőteljesen domborodnak a sárhányók szoknyái, a magas kerékjáratokat széles küszöbök kötik össze. Arról nem is beszélve, hogy a kocsi méretei önmagukban is elegendőek a „macsós” összbenyomáshoz. Ami pedig a konkurenciát illeti, kicsit bajban vagyunk, mit tekintsünk mérvadónak: az árat, a terepjáró képességeket, a motorerőt, netán a márka rangját? Ha mindegyikből merítünk egy kicsit, elég széles lesz a lista: Kia Sorento 2.5 CRDi, Nissan Pathfinder 2.5 dCi, Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi, Volkswagen Touareg 2.5 TDI, Land Rover Freelander 2.2 TD4, Mercedes-Benz ML 280 CDI, BMW X3 2.0d…
Komfort, szereltség, térkínálat
A legmagasabb szereltségi fokozat egyértelműen magán viseli a prémiummárkák legfőbb ismérveit: bőr ülőgarnitúra (az ülések háttámlájába vart „R” betűvel), faberakások, kiváló minőségű műanyagok. Mindezeknek köszönhetően már az első pillanattól érezzük, hogy rangos autóban ülünk, de a műszaki szereltség is impozáns: elég egy pillantást vetni a kormányra vagy a középkonzolra. Aztán volt még hátsó parkolóasszisztensünk, vagy igazi terepcsemegeként lejtmenet-szabályozó automatikánk is. A komfortot jól érzékeltetik az ülésekről készült képek; tessék csak jól megfigyelni például a hátsó ülőlapok hosszúságát! Bosszantóan sekélyek viszont az elülső pohártartók, bár az is igaz, hogy a nagyobb flakonok számára az elülső ajtózsebekben abszolút biztonságos helyet alakítottak ki. A csomagtartó óriási – csaknem egy köbméteres –, viszont haszonjármű-kivitelről lévén szó, a rács miatt nem lehetett tovább bővíteni. Ablakát külön is nyithattuk, de ez csak a COMFORT PLUS szereltségi fokozat kiváltsága. A hátsó fal magasra nyílik, és rossz időben nagyszerű védelmet nyújt a pakolásnál.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A 2,7-es turbódízel kellően erős és nyomatékos, az automata váltó reakcióideje is elfogadható. Ha akarjuk, kézzel is kapcsolgathatjuk, méghozzá kétféleképpen. Az állandó összkerékhajtás 40:60 arányban osztja meg a vonóerőt az elülső és hátsó kerekek között. Az alvázkeret és a merev hátsó futómű pattogási hajlamait országúton kiválóan semlegesíti az első generációhoz képest finomabbra hangolt rugózás; terepen viszont éppen e konstrukciónak köszönhetően tud megdöbbentően sokat az autó. Főleg hogy hasmagassága és terepszögei is „offroadosak”, és akkor még mindig nem beszéltünk a difizárral kombinált felezőről… Utóbbit – a kocsi álló helyzetében és üresbe tett váltóval – a műszerfalon található körkapcsolóval lehet aktiválni, és ekkor valóban csupa nagybetűs TEREPJÁRÓVÁ válik a Rexton. Megjárattuk mély sárban, gond nélkül felkapaszkodtunk vele vizes fűvel borított meredek töltésen, majd – a lejtmenet-automatikának köszönhetően – fék nélkül araszoltunk le ugyanitt. Egy szó mint száz, már az első igényesebb méterek után tudtuk, hogy nem fog cserbenhagyni; ezt némi tapasztalat birtokában gyorsan megérzi az ember.
Zárszó helyett
A SsangYong Rexton egyértelműen a luxusterepjárók kategóriájába tartozik; itt nincs helye holmi „koreai averzióból” eredő fanyalgásnak, ez egyszerűen tény. Bizonyítja ezt egyrészt a kocsi szereltsége és komfortja, másrészt kiemelkedően jó terepjáró képességei. Amelyeknek köszönhetően bátran be mertük vinni oda is, ahová a korábban felsorolt konkurensei legtöbbjével nem biztos, hogy bemerészkedtünk volna… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2696 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 121 kW (165 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 340 Nm/2400min-1
Sebességváltó: ötfokozatú szekvenciális automata
Legnagyobb sebesség: 170 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,4 s
Orrszög/farszög: 28/25,5°
Hasmagasság: min. 206 mm
Menetkész tömeg: 2120 kg
Utánfutó maximális tömege: 3200 kg
Méretek (h/sz/m): 4720x1870x1760 mm
A csomagtér űrtartalma: 935–1524 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 12/8,3/9,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 78 l
Ár (adó nélkül): 1 119 999 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.