Miután Mladá Boleslavban is rájöttek, hogy az egyterű-mizériából nem lehet kimaradni, viszonylag gyorsan megalkották a Roomstert. Jó a név, („room”: terem, nagyszoba), jó és izgalmas formájú maga az autó (elöl repülőgépkabin, hátul ízléses kisfurgon), de a cseheknek ez még mindig nem volt elég.
Škoda Roomster Scout 1.6 16V Tiptronic: Férfiasabb
Külalak, besorolás
Hátsó félprofilból jól látni, hogy a második karosszériaoszlop itt is két, egymástól merőben eltérő részre osztja az autót. Az elülső ablakok tényleg egy repülőgépére hasonlítanak, a hátsó üvegezés viszont autóbusz-nagyságrendű. A két antagonisztikus rész ugyanakkor meglepően harmonikus egységet alkot: felül a tetőív foglalja keretbe, alul a széles műanyag védőborítás. Ez egyébként a kerékjáratokon is körbefut, hátul pedig mutatós fémlemez egészíti ki. A csaknem függőleges, széles hátsó fal egy tipikus kisfurgoné, bár látványosan feldobják a nagyméretű, krómkeretes lámpatestek. „A maszk valamennyi Škodáé közül a legbarátságosabb” – írtuk nemrég, de a Roomsternek most már e téren osztoznia kell az új Fabiával. Említést érdemelnek még a 16 hüvelykes Arktos könnyűfém keréktárcsák, amelyeket külön e modell számára terveztek. Hovatartozás szempontjából pedig a Roomster a Fabiából és az Octaviából építkező kompakt egyterű, amelynek a Nissan Note, a Renault Modus, a Toyota Yaris Verso, az Opel Meriva és a Fiat Idea a közvetlen konkurensei – de külalakja, és főleg csomagterének mérete alapján akár a Renault Kangoo, a Peugeot Partner vagy a Citroen Berlingo alternatívája is lehet. A Scout kivitel azonban mindenképpen többletnek számít valamennyi említett modellel szemben.
Komfort, szereltség, térkínálat
Itt megint a nagyszobával kell kezdenünk; míg ugyanis a Roomster elöl minden kivitelben átlagos méretű kompakt autó, hátsó ülésein egészen elképesztő életteret kínál. Ez egyrészt az Octaviáét meghaladó tengelytávnak, másrészt a nagy belmagasságnak, harmadsorban pedig a VarioFlex hátsó üléssornak köszönhető. Utóbbi minden szinten standard tartozék, és három önálló egységből áll, amelyek közül a két szélső fotel 15 cm-es pályán előre-hátra is tologatható. ĺgy nemcsak a csomagtartó, hanem az utasfülke méreteit is pillanatnyi szükségleteinkhez igazíthatjuk, nem beszélve arról, hogy a középső ülés kiszerelése után a két szélső néhány cm-rel beljebb telepíthető. Egyébként ezeket is ki lehet emelni, ha az összehajtogatásukkal-előredöntésükkel kialakított 1555 literes rakodókapacitás nem elegendő; az autó csomagtere ekkor több mint egy és háromnegyed köbméterre nő! Belül is bőséggel találunk pakolóhelyet, különösen praktikus a dupla kesztyűtartó. Ami pedig a Scout szereltségét illeti, nagyjából a „közönséges” Roomsterek 2. és 3. (Style és Sport) fokozata közé tehető, tehát a minden szinten járó front- és oldallégzsákokon és ABS-en kívül: kipörgésgátló, mp3-as lemezeket is játszó, nyolchangszórós DANCE rádió, fedélzeti számítógép. A légkondi automata Climatronic volt, alapon Climatic félautomata jár.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Roomster Scout két benzinmotorral vásárolható meg, tesztkocsinké ezek közül az erősebbik volt. Száz lóerőn felüli teljesítménye már az autózás örömeiből is adott volna némi ízelítőt, ha nem automata váltóval kombinálták volna... Ezt azzal együtt állítjuk, hogy a hatfokozatú Tiptronic váltóműnek sportos üzemmódja is volt, sőt kézi kapcsolást is lehetővé tett. Viszont sehol nincs előírva, hogy egy átlagautó – pláne egyterű – sportosan is vezethető legyen. S ha nincsenek ilyen igényeink, máris élvezni tudjuk az automata komfortját: a gond nélküli, sima indulásokat, és a típusra jellemző hihetetlenül sima, szinte észrevehetetlen váltásokat. Viszont mindez valamivel nagyobb átlagfogyasztás árán történik: a gyártó szerint 0,7 literrel 100 kilométerenként. A menettulajdonságokat illetően itt is hamar megéreztük, hogy a konstruktőrök milyen jól összehangolták az elöl Fabiából, hátul Octaviából származó futóműveket, s hogy önmagában is milyen jó stabilitást garantál a kocsi hosszúságához képest nagy tengelytáv, illetve széles nyomtáv. A rugózás éppen annyira kemény, hogy ne hagyja bólogatni a magas karosszériát, a kitörési hajlam a rövid hátsó túlnyúlásnak köszönhetően minimális. Ja, és a terepesítés tényleg csak vizuális, hiszen nemcsak a rugózás, hanem a hasmagasság is megegyezik a „civil” Roomsterekével.
Zárszó helyett
Új modelljével a mind népszerűbbé váló egyterűek piacán nyitott frontot a Škoda, és kitűnő érzékkel mindjárt az elején egy attraktív típussal bővítette a kínálatot. Mert bár a Roomster alapkivitelben is vitathatatlanul kitűnik a sokszor fantáziátlan külsejű, egymásra tojásként hasonlító mini- és mikrovanok masszájából, a Scout erre még rátesz néhány lapáttal. A kocsi mellett szól még lenyűgöző rakodókapacitása, az automata váltó előnyeit/hátrányait pedig mindenki a maga prioritásai alapján ítélje meg… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1598 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 77 kW (105) LE/5700min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 155 Nm/3500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 179 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,5 s
Menetkész tömeg: 1210 kg
Méretek (h/sz/m): 4219x1695x1650 mm
Hasmagasság: 140 mm
Terhelhetőség: 515 kg
A csomagtér űrtartalma: 450–1780 l
Átlagfogyasztás: 7,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár: 604 990 korona
Az alapmodell ára: 549 990 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.