Mi az: elöl repülőgépkabin, hátul nappali? – tették fel a kérdést „totálkáros” kollégáink, majd megfejtésként megmutattak egy 36 szögből körbefényképezett Škoda Roomstert. Szellemes a kérdés, bár a válasz egy része – nyilván könnyítésképpen – az autó nevéből is kiolvasható.
Škoda Roomster 1.4 TDI Comfort/1.6 16V Sport
Külalak, besorolás
A legjobban hátsó félprofilból látni, hogy a második karosszériaoszlop valóban két, egymástól merőben eltérő részre osztja az autót. Az elülső ablakok tényleg egy repülőgépére hasonlítanak, a hátsó üvegezés pedig arányaiban kb. huszonötszöröse a nappalink nagyablakának. Ugyanakkor, bármennyire meglepő, e két antagonisztikus rész meglepően harmonikus egységet alkot: felül a tetőív foglalja keretbe, alul pedig az ablakszegélyből és oldalperemből álló övvonal. A maszk valamennyi Škodáé közül a legbarátságosabb, a hátsó fal viszont már egy tipikus furgoné, bár látványosan feldobják a nagyméretű, krómkeretes lámpatestek. A tesztelt két legmagasabb szereltségi fokozat közti vizuális különbség egyébként csupán annyi, hogy a Sport 16 (és dupla küllős), a Comfort csúcsverzió pedig 15 hüvelykes alufelniken áll; a tetősín minden szinten opciós tartozék. Hovatartozás szempontjából pedig a Roomster a Fabiából és az Octaviából építkező kompakt egyterű, amelynek a Nissan Note, a Renault Modus, a Toyota Yaris Verso, az Opel Meriva és a Fiat Idea a közvetlen konkurensei – de külalakja, és főleg csomagterének mérete alapján akár a Renault Kangoo, a Peugeot Partner vagy a Citroe#n Berlingo alternatívája is lehet.
Komfort, szereltség, térkínálat
Megint a nagyszoba-hasonlattal kell kezdenünk; míg ugyanis a Roomster elöl átlagos méretű kompakt autó, hátul egészen elképesztő életteret kínál. Ez egyrészt az Octaviáét meghaladó tengelytávnak, másrészt a nagy belmagasságnak, harmadsorban pedig a VarioFlex hátsó üléssornak köszönhető. Utóbbi minden szinten standard tartozék, és három önálló egységből áll, amelyek közül a két szélső fotel 15 cm-es pályán előre-hátra is tologatható. ĺgy nemcsak a csomagtartó, hanem az utasfülke méreteit is pillanatnyi szükségleteinkhez igazíthatjuk, nem beszélve arról, hogy a középső ülés kiszerelése után a két szélső néhány cm-rel beljebb telepíthető. Egyébként ezek is könnyen kiemelhetők, ha az összehajtogatásukkal-előredöntésükkel kialakított 1555 literes rakodókapacitás nem elegendő; az autó csomagtere ekkor több mint egy és háromnegyed köbméterre nő! Belül is bőséggel találunk pakolóhelyet, különösen praktikus a dupla kesztyűtartó. Ami pedig a tesztkocsik közötti kivitel- és szereltségbeli különbségeket illeti, néhányat képekkel is tudunk illusztrálni. A Comfort belső kiképzése – az ülések kárpitozását is beleértve – kétszínű, míg a Sport kiváló oldaltartást adó elülső ülésekkel és háromküllős, bőrbevonatú kormánnyal büszkélkedhet. A szereltség legértékesebb elemei gyakorlatilag azonosak voltak mindkét autónál: négy légzsák, kipörgésgátló, CLIMATIC légkondi, mp3-as lemezeket is játszó, nyolchangszórós DANCE rádió.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A szivattyú–fúvóka rendszerű 1,4-es dízelmotor két teljesítményfokozatban választható, tesztautónkban az erősebbik dolgozott. A három henger hangja kissé kerregő, a motor dinamikája maga a megtestesült átlag, fogyasztása viszont imponálóan alacsony. Egészében véve a legjobb alternatívának tartjuk a kínált három gázolajos közül, mert a gyengébbik 1,4-es 70 lóereje ekkora homlokfelületű és ennyire megpakolható autónál már kevés lehet, a 77 kW-os 1.9 TDI pedig – túl azon, hogy az átlagfogyasztása is nagyobb – 35 ezer koronával dobja meg a kocsi árát. Ezzel a motorral tehát – közlekedtünk, míg a 100 lóerőn felüli benzines már az autózás örömeiből is adott némi ízelítőt. Ezeket kóstolgatva jöttünk rá, hogy a konstruktőrök milyen jól összehangolták az elöl Fabiából, hátul Octaviából származó futóműveket, s hogy önmagában is milyen jó stabilitást garantál a kocsi hosszúságához képest nagy tengelytáv, illetve széles nyomtáv. A rugózás éppen annyira kemény, hogy ne hagyja bólogatni a magas karosszériát, a kitörési hajlam a rövid hátsó túlnyúlásnak köszönhetően minimális. Ja, és a benzinmotor természetesen jóval szomjasabb volt, de a fogyasztásbeli különbséget – minden tényezőt figyelembe véve – teljesen reálisnak találtuk.
Zárszó helyett
Új modelljével ott nyitott frontot a Škoda, ahol erre a leginkább szükség volt: a mind népszerűbbé váló egyterűek piacán. Tette pedig ezt egy olyan modellel, amely első rápillantásra kitűnik a sokszor fantáziátlan külsejű, egymásra tojásként hasonlító mini- és mikrovanok masszájából. A Roomster mellett szól még lenyűgöző rakodókapacitása, valamint az a tény, hogy az ismertetett kettőn kívül még további 26 (!!!) típusa áll a vásárlók rendelkezésére… Vas Gyula
Hengerűrtartalom (cm3): 1422 1598
Legnagyobb teljesítmény [kW(LE)/min-1]: 59(80)/4000 77(105)/5700
Legnagyobb forgatónyomaték (Nm/min-1): 195/2200 155/3500
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség (km/óra): 165 184
Gyorsulás 0–100 km/óra (s): 14,7 10,9
Menetkész tömeg (kg): 1240 1180
Méretek (h/sz/m): 4205x1684x1607 mm
A csomagtér űrtartalma: 450–1780 l
Fogyasztás l/100 km (városi/országúti/vegyes): 6,2/4,6/5,2 9,3/5,8/7,1
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l
Ár (korona): 626 990 574 990
Az alapmodell ára: 399 990 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.