Škoda Fabia 1.2 HTP: Három cilinderrel

Tavaly szeptemberben új motor jelent meg a Škoda Fabia modellpalettáján. A háromhengeres benzinaggregátot a csehek fejlesztették ki, és motorblokkja, valamint hengerfejei egyaránt alumínium ötvözetből készülnek. Típusjele 1.

# Tavaly szeptemberben új motor jelent meg a Škoda Fabia modellpalettáján. A háromhengeres benzinaggregátot a csehek fejlesztették ki, és motorblokkja, valamint hengerfejei egyaránt alumínium ötvözetből készülnek. Típusjele 1.2 HTP, ahol a szám a hengerűrtartalomra (1198 cm3) utal, a betűkombináció pedig az angol High Torque Performance rövidítése, ami nagy forgatónyomatékot jelent. Az új erőforrás rövid időn belül két Fabia-motort (1,0/37 kW, 1,4/44 kW) is nyugdíjba küldött, tehát lényegében új alapfoknak számít. Kizárólag az ötajtós változatba szerelik; mi is ebben a kombinációban kaptuk meg tesztelésre a márka szlovákiai importőrétől.

Magáról a Fabiáról ma már nem sok újat lehet mondani, hiszen a Feliciát leváltó, széles körben elterjedt új népautóról van szó. Legfeljebb anynyit, hogy mit hozott a 2003-as modellsorozat: a tompított fényszórók jelzőlámpája sokkal jobb helyre, a műszerfal közepére került, Comfort szereltségtől felfelé standard tartozékká vált a fedélzeti számítógép és az elülső ablakemelőpár, az elülső ajtók aljában piros lámpák váltották fel az eddigi fényvisszaverő prizmákat, a volán tengelyirányban is állítható. Felfrissült a színskála is, az egyik új árnyalat éppen a tesztautó szürke Stone metállfényezése. Az eddigi négy komfortfokozat – Junior, Classic, Comfort, Elegance – megmaradt, a motorskála viszont rövidesen ismét új taggal bővül (1,2/47 kW). A nagyvonalú térkínálat és a rendkívül jó menettulajdonságok továbbra is a cseh kisautó első számú jellemzői. Mivel azonban ezeket már jól ismertük, figyelmünket elsősorban az új motorra összpontosítottuk.

Valaki állítólag valamikor kiszámolta, hogy egy átlagos benzinmotor egy hengerének optimális űrtartalma nagyjából 400 köbcentiméter. Az pedig magától értetődik, hogy minél kevesebb mozgó/súrlódó alkatrészből áll egy aggregát, annál kisebb energiaveszteséggel dolgozik. Az 1.2 HTP esetében mindkét dolog összejött, pontosabban összehozták. Ennek ellenére a motor névleges teljesítményének ismeretében finoman fogalmazva nem vártunk csodákat az autótól. Nos, csodák tényleg nem történtek – mindössze nagyon kellemesen meglepődtünk. A háromhengeres masinát jóval erősebbnek éreztük annál a bizonyos 40 kilowattnál, mivel már alacsony fordulatszámon kitűnően húz. Nem csoda, hiszen forgatónyomatéka percenként 2500–3500-as fordulatszámon 100 Nm felett marad, a 106 Nm-es csúcsértéket már percenként 3000 motorfordulaton eléri, a nevében szereplő rövidítés tehát teljes mértékben indokolt. Végsebesség: 151 km/óra, 0–100 km/óra: 18,8 s, átlagfogyasztás: városban 7,8, országúton 4,8, vegyes forgalomban 5,9 l/100 km. Aki pedig vibrációkra gyanakodna, közöljük, hogy aggodalmai teljes mértékben alaptalanok: a motor ugyanis, mint egyik ábránkon látható, kiegyenlítő ellentengelyt kapott, amely minden fordulatszám-tartományban közömbösíti a háromhengeres konstrukcióból adódó berezgéseket. A Škoda Fabia 1.2 HTP ára – Classic alapszereltségben – 330 600 korona, az általunk tesztelt Comfort változaté 367 600 korona. (vgy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?