A főcím vége eredetileg „Akciósan adómentes” lett volna, ha meg nem haladja a mérethatárt. Ami kiszorult, azt most mondjuk el: akciómodellről van szó, amelynek nevét a francia márka két Forma–1-es csapatgyőzelme inspirálta. Az adómentesség pedig azt jelenti, hogy az autó haszonjármű-kivitelben is kapható.
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi F1 Team
Külalak, besorolás
Az említett ráncfelvarrás alatt valóban csak néhány finom, diszkrét ecsetvonás értendő. Elöl harmonikusabb lett a hűtőrács, hátul erőteljesebbek és karakteresebbek a lámpatestek. Ennyi kellett csupán, nem több, mivel a Mégane Grandtour 2. generációja megjelenése óta a mutatósabb kombik közé tartozik. E téren konkurensei között is jól áll, pedig vannak bőven: a Ford Focus Wagon, az Opel Astra Caravan, a Peugeot 307 SW/Break, a Mitsubishi Lancer Wagon vagy az új Golf Variant. A Škoda Octavia Combi határeset, mert némely adatával – egyebek között a poggyásztér méretével – erősen túllép az alsó középkategória határain. Szűkíti még a konkurensek körét, hogy nem mindegyikük rendelhető meg, illetve építhető át haszonjárművé.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az F1 Team a Mégane Grandtour 4 szereltségi szintje közül alulról a második, de biztonsági standardja a márkánál évek óta megszokott színvonalat képviseli: 6 légzsák, ABS, vészfékezéskor működésbe lépő villogók. A menetstabilizátor és a kipörgésgátló már feláras (23 ezer korona), de ez a leggazdagabban felszerelt modelleknél sincs másként. A standard komfortkellékek közül a légkondi, a 7 adatot megjelenítő fedélzeti számítógép, valamint a volán alól távirányítható CD-lejátszós rádió érdemel említést. Az ülések sötétszürke kárpitozását piros mezők „dobják fel”, a műszerfal egyszínűségét szintén. Az ergonómia példás: a rádió kezelése már-már triviálisan egyszerű, a klímaberendezés közös forgótárcsáit is könnyű megszokni. A kocsi elektromos rendszere a zárakat is működtető kártyával aktiválódik, a motor gombnyomásra indul. A kézifék karja a beltér egyik jellegzetes stíluseleme, lásd a megfelelő képet. A térkínálat elöl-hátul az alsó középkategória jobb átlaga, de a haszonjármű-besorolás kétszemélyessé redukálja az egyébként széles és kényelmes hátsó ülést. Az apróbb holmiknak bőséggel akad hely – a hátsó ajtórekeszek például ugyanakkorák, mint az elülsők –, a ráccsal leválasztott csomagtartó pedig természetesen a plafonig hasznosítható, innen a közel nyolctized köbméter űrtartalom. Ha pedig ez is kevés lenne, a vízszintesen előredönthető osztott hátsó üléstámlákra is pakolhatunk.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Renaultnak legalább annyira bejött az 1.5 dCi megjelölésű dízelmotor, mint a Volkswagennek annak idején az 1.9 TDI. Mindkettőből több teljesítményváltozat készült, mindkettő igen gazdaságos – de a 400 köbcentivel kisebb Renault-olajmotor mégiscsak takarékosabb, közös csöves befecskendezésének köszönhetően csendesebb, és ami szintén nem mellékes, alacsonyabb biztosítási sávba tartozik. Teljesítménye annak idején a Cliónál 48 kW-ról indult, most 78-nál, tehát bőven 100 lóerő felett tart. Kis hengerűrtartalmát egyedül túl alacsony fordulatszámokon érezni, a 2000-et megközelítve azonban már egy dinamikus, jól gyorsító – ugyanakkor meglepően csendes – motor van alattunk. Mivel a maximális teljesítmény 4000-es fordulatszámáig sem érdemes kipörgetnünk, kb. kétezres effektíve hasznosítható tartomány marad, ami a hatfokozatú kézi váltó viszonylag sűrű használatát teszi szükségessé. Ezt a többletmunkát azonban imponálóan alacsony fogyasztás ellentételezi, amely vegyes forgalomban is gond nélkül 5 liter alatt tartható. A menettulajdonságok kifogástalanok: a hátsó túlnyúlás nem növeli érezhetően a kitörési hajlamot, a keményebb kanyarokban hangzatos gumicsikorgás mellett is jól tartja az ívet az autó.
Zárszó helyett
A haszonjárművé átépített Mégane Grandtour F1 Team jelenleg az egyik legjobb ár/értéket képviselő autó a maga kategóriájában. Ez az ismertetett 105 lóerős dízelváltozatra is érvényes, mivel még mindig érvényben lévő akciós ára nem éri el az 570 ezer koronát. Cégek számára ráadásul az átépítés is ingyenes, magánszemélyeknek 23 ezer koronába kerül. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1461 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 78 kW (105 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 240 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 185 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,4 s
Menetkész tömeg: 1280 kg
Méretek (h/sz/m): 4500x1777x1467 mm
A csomagtér űrtartalma: 780 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,6/4,0/4,5 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 703 900 korona*
Akciós ár (a készletek erejéig): 569 900 korona*
*adóval együtt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.