Rejtélyes kijelzők: látjuk, de nem értjük

Korábban foglalkoztunk azzal, mit jelentenek az autók biztonsági rend-szereinek rövidítései, most összegezzük, mit jelölnek a műszerfalon kivillanó kijelzők.

Korábban foglalkoztunk azzal, mit jelentenek az autók biztonsági rend-szereinek rövidítései, most összegezzük, mit jelölnek a műszerfalon kivillanó kijelzők. Mivel több tucat van belőlük, legalább egy kis részüket nézzük át.

Tán mindenkinek, aki autót vezet, tudnia kellene, mit jelentenek azok a kijelzők, amelyek a műszerfalon valamilyen meghibásodás vagy jelentés miatt kivillanhatnak. A gyakorlat viszont ennek ellentettjét mutatja. Legalább is ezt igazolja a Britannia Rescue brit társaság felmérése, mely szerint a sofőrök 98 százaléka még a legalapvetőbb kijelzők funkcióját sem ismeri. Nem kis túlzással kijelenthető, hogy a kijelzők ismerete sok pénzt takaríthat meg, nemegyszer még életet is menthet. Nem tudom, kell-e ettől nagyobb motiváció arra, hogy megtanuljuk az egyes kijelzők funkcióit. Mit jelentenek az és mi történhet, ha figyelmen kívül hagyjuk a figyelmeztetéseket?

Színes felosztás

A kijelzők alapvető felosztása a színekben keresendő. A rendszer nagyon hasonló, mint a közlekedési tábláknál. Piroson világítanak a legkomolyabb figyelmeztetések, az úgynevezett vészjelzések. Ha ilyen villan ki a műszerfalon, a lehető leggyorsabban kell cselekedni. Az esetek többségében a vezetés szempontjából kulcsfontosságú rendszerek meghibásodásáról van szó. A narancssárga kijelzőknek inkább informatív funkciója van, afféle figyelmeztetések valamilyen rendellenes állapotra, például nyitott ajtóra, be nem kapcsolt biztonsági övre. Az esetek többségében borostyán-sárga színűek ezek az ikonok.

A gyújtáskulcs elfordításával még motorindítás előtt az úgynevezett öndiagnosztikai teszt során a visszajelzések egy része világít, majd kialszik – természetesen ez típusfüggő. A visszajelző lámpák kialvásának sorrendje is típusfüggő. A kijelzések másik része viszont csak a motorindítás után alszik ki. Ha járó motornál is égve marad a kijelzések egyike, esetleg egyszerre több is, akkor ezt figyelmeztető riasztásnak kell venni.

Dízelmotor

Minden belső égésű motor rendelkezik ezzel a kijelzővel. Míg a régebbi gyártású dízelautók motorindítása után, főleg nagy fagyokban, néhány másodpercig is világított, a jelenlegi modern autóknál csak megvillan. A Peugeot ennek ellenére például azt állítja a használati utasításban, hogy a kijelző akár 30 másodpercig is világíthat.

A motort csak a kijelző kialvása után kellene elindítani. Ha a kijelző nem villan ki, vagy ha állandóan világít, akkor nagy valószínűséggel problémák vannak a gyújtással. Ezt a kijelzőt kísérheti a stop figyelmeztetés kijelzése. Ha ilyet látunk a műszerfalon, akkor az autóval a lehető leggyorsabban meg kell állni. Ezt az utasítást nem alkalmazza minden autógyár.

Alapvetően közlekedésbiztonsági és motorvédelmi vészhelyzetre hívja fel a figyelmet, például ha alacsony a fékfolyadék szintje, a motorolaj nyomása, a motorolaj esetleg a hűtőfolyadék hőmérséklete, vagy ha meghibásodott a szervókormány. A stop kapcsolódhat más kijelzőkkel is.

Fékek

Ennek a kijelzőnek a kézi- vagy parkolófék aktiválásakor kell kivillannia, majd miután elengedtük a féket, ki kell aludnia. Ha megállás nélkül világít, akkor valószínűsíthető, hogy meghibásodott a fékrendszer. Az elektromechanikus fékkel rendelkező autóknál ez a kijelző villoghat is, ha a fék nem aktiválódik. Ez olyankor fordulhat elő, ha nyomkodjuk a fék gombját, s ugyanakkor enyhe nyomást fejtünk ki a fékpedálra. Az esetek többségében ilyenkor hangjelzés is figyelmeztet a hibára.

Légzsák

Ha megállás nélkül világít ez a sárga kijelző, akkor az annyit jelent, hogy az anyósülés előtti légzsák ki van kapcsolva, tehát a kabin jobb elülső részén ütközéskor nem fog felfújódni. Ha a kijelző kivillan, majd elalszik, akkor a légzsák be van kapcsolva.

AdBlue

Az AdBlue egy készítmény az SCR (szelektív katalitikus redukció) rendszerrel ellátott haszongépjárművek és autóbuszok egyik károsanyag-komponensének, a nitrogén-oxidok kibocsátásának csökkentésére. A dízelmotorok működésük közben a benzinmotoroknál nagyobb menynyiségű kormot juttatnak a levegőbe, míg a nitrogén-oxid kibocsátásuk is jelentős. Ez utóbbi komponens csökkentésére és a 2009-ben életbe lépő Euro 5-ös környezetvédelmi normának való megfelelés jegyében vezették be az AdBlue adalékanyagot. Egy külön ellenőrző egység figyeli a rendszert és biztosítja a kémiai folyamat fennmaradását a katalizátorban. A rendszer működéséből menet közben a sofőr semmit nem vesz észre, egyedül az AdBlue adalék mennyiségét mutatja egy kijelző a műszerfalon. Az AdBlue, akárcsak az üzemanyag, minden kúton kapható, a vezetőknek 8–10 ezer kilométerenként ajánlatos a folyadékot pótolni az erre kialakított tartályba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?