Peugeot Partner Adventure 2.0 HDi

A heti tesztkocsink abba a kategóriába tartozik, amelyet egyszerűen ki kellett találni. Mégpedig azok számára, akik egyik napon vállalkoznak (és szállítanak), másnap pedig a családot utaztatják, s mindezt egyetlen autóval.

A fekete védőcsíkok elöl hatalmas „pajzsokba” mennek átA szerző felvételeiA heti tesztkocsink abba a kategóriába tartozik, amelyet egyszerűen ki kellett találni. Mégpedig azok számára, akik egyik napon vállalkoznak (és szállítanak), másnap pedig a családot utaztatják, s mindezt egyetlen autóval. Egy kombi, minivan erre ugyebár kicsi, egy furgon pedig túl nagy, ráadásul személyszállításra sem alkalmas. Itt vannak hát ezek a magas, szögletes, nem lenyűgözően elegáns, de hihetetlen befogadóképességű, ugyanakkor egyértelműen személyautó-komfortot biztosító járművek, amelyek egyre több gyártó kínálatában megtalálhatók. A Peugeot-nál Partner a nevük, és már a 2. generációnál tartanak. A családi hierarchia legmagasabb fokán az Adventure nevű személyszállító változat áll, amelyet a márka importőrétől kaptunk meg a szokásos tesztelésre.

ALAKTAN

Az alapformák ebben az osztályban szinte tökéletesen azonosak (lásd: Kangoo, Berlingo, Combo stb.), ezért nézzük inkább a részleteket. A Partner Adventure külalakját látványosan feldobja a kocsiszekrény teljes kerületén végigfutó széles fekete védőcsík, amely elöl, a fényszórók alatt hatalmas „pajzsokba” megy át. A lámpatesteket elöl-hátul védő (és díszítő) elegáns rácsok is kissé a terepkocsikra asszociálnak, mégpedig nem véletlenül: a Partner ugyanis ebben a kivitelben megerősített rugózással és megemelt alvázzal kerül forgalomba. A gazdag üvegezés minden ülésből jó kilátást biztosít, a szinte teljesen függőleges hátsó fal felfelé nyílik, így rossz időben praktikus tetőként szolgálhat a rakodásnál. A képen látható könnyűfém keréktárcsák 19 000 koronáért rendelhetők meg.

KOMFORT, SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

Hátul korlátlan a lábtér, az ülések mindkét oldalról megközelíthetők Itt érezni leginkább azt a bizonyos személygépkocsi-jelleget: az ülések a C-osztályban is használhatók lennének, a műszerfal, sőt az egész beltér esztétikája szintén megüti ezt a mércét. Az alapszereltség pedig: két frontlégzsák, sebességfüggő szervokormány, központi zár, elektromos elülső ablakemelők, fűthető külső visszapillantó tükrök (a jobboldali elektromosan állítható), távirányítású központi zár, elülső ködlámpák, állítható magasságú volán, hátul mindkét oldalon tolóajtó. A „kisebb” pakolóhelyek jelzője pedig itt valóban idézőjelbe kívánkozik, hiszen az elülső ajtókon elképesztő méretű zsebeket találunk, az anyósülés alatti fiók szintén minimum kétszer akkora, mint az átlag, a napellenzők felett a szélvédő teljes szélességében polc húzódik, a kesztyűtartó tetejére is jutott egy hasonló, és még sorolhatnánk. Mindezt elhomályosítja azonban a fő poggyásztér 624 literes alapmérete; ez közel két és félszer nagyobb rakodókapacitás, mint például a Fabiáé! Nem is beszélve az osztott hátsó ülések előredöntésével létrehozható csaknem 3 köbméteres (2800 dm3) medvebarlangról, lásd képünket. Feltétlenül említést érdemel még a kocsi 624 kg-os hasznos terhelhetősége is.

MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK

A csaknem függőleges hátsó fal felfelé nyílik, így szükség esetén tetőként is szolgálhatA Peugeot Partner Adventure két motorral vásárolható meg; a „miénk” ezek közül a 2.0 HDi típusjelű, Common Rail befecskendező-rendszerű turbódízel volt. Hengerűrtartalma egészen pontosan 1997 cm3, legnagyobb teljesítménye 66 kW (90 LE), forgatónyomatékának 205 Nm-es maximuma pedig már percenként 1900 motorfordulaton megjelenik. Átlagos dinamikájú autózást tesz lehetővé (legnagyobb sebesség 160 km/óra, gyorsulás 0–100 km/óra: 13,4 s), de itt nem szabad megfeledkeznünk a kocsi külalakjáról és küldetéséről. Sokkal jobban jöhet a motor alacsony fordulatszámon kulmináló nyomatéka, amely a nagyobb terhekkel is gyakori váltások nélkül képes megbirkózni. A fogyasztás gyári adatai – 7,2/4,9/5,7 l/100 km – a kocsiszekrény formájára való tekintettel eleve illuzórikusnak tűntek, de nem kis meglepetésünkre alig léptük túl a vegyes forgalomban feltüntetett 5,7-es értéket (tesztfogyasztás: 6,1 l/100 km). Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, természetesen egy pillanatra sem feledkeztünk meg arról, hogy 1810 mm magas autóban ülünk. Ezt érezni is lehetett, még akkor is, ha a megerősített rugózás egy határig hatékonyan képes közömbösíteni a karosszéria kilengéseit. Ezt a határt azonban ilyen kocsinál nincs értelme átlépni, sőt még megközelíteni is fölösleges.

ZÁRSZÓ HELYETT

Akár idemásolhatnánk a bevezetőben leírtakat is, sokkal okosabbakat most sem tudunk mondani. Legfeljebb annyival egészíthetjük ki, hogy a Peugeot Partner az úttörők közé tartozott ebben a sajátos kategóriában, és az úttörőknek sokáig pozícióelőnyük van. A második generációs Adventure a tesztelt dízelváltozatban 638 500 koronába, 1,6-os, 80 kW-os benzinmotorral felszerelve pedig 565 100 koronába kerül. Mindkét ár tartalmazza a hozzáadottérték-adót, de a kocsi egy osztórács beépítésével haszonjármű-kivitelben is megvásárolható. Vas Gyula

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?