Két évvel ezelőtt már teszteltük e modellcsalád egyik tagját, nevezetesen az akkori csúcsváltozatot. Most ismét a legdrágább verziót kaptuk meg, amely azonban már nem ugyanaz. Legfőbb változásként takarékos és nyomatékos dízelmotort kapott a korábbi benzinpusztító háromliteres helyett.
Peugeot 807 ST 2.2 HDi: Szomjúságtűrőbb csúcsmodell
Külalak, besorolás
Az elektromos oldalajtók távirányítással is nyithatókA szerző felvételeA Peugeot 807 az egyterűeknek abba a méretosztályába tartozik, amelybe közös fejlesztésű ikertestvérein (Citroen C8, Fiat Ulysse, Lancia Phedra) kívül például a Ford Galaxy, a Volkswagen Sharan, a SEAT Alhambra, a Renault Espace, a Chrysler Voyager, a Mitsubishi Grandis vagy a Honda Stream. Ezek az autók, koncepciójukból eredően igen hasonlítanak egymásra, különbözőségük elsősorban a részletekben keresendő. A Peugeotnál ilyen a családra jellemző, szép formájú fényszórókkal körülvett maszk, az övvonallal párhuzamosan futó perem, az esztétikusan egybeolvadó kilincsek és a domború hátsó fal, amelyen azonban kissé elvesznek a középen elhelyezett lámpatestek. A korábbi változatokhoz képest új elem az ezüstszínű tetőspoiler, amely kissé sportosabbá teszi az autót.
Komfort, szereltség, térkínálat
Beülve elsőként a középen elhelyezett műszerfal tűnik fel, a két atipikus formájú „óra” közötti hatalmas, színes kijelzővel. Itt jelennek meg a beprogramozott rádióállomások és a fedélzeti számítógép adatai, a telefon és az elektronikus posta menüje, a navigációs rendszer térképe és még sok minden más. A rendszer ebben az öszszeállításban opciós, ára 75 000 korona. Kezelése a sebességváltó kar melletti minipult segítségével viszonylag egyszerű és könnyen megtanulható. A volán mögötti kisebb műszeregységen a kilométer-számláló és vagy tucatnyi jelzőlámpa kapott helyet. A külön kijelzővel ellátott többzónás klímaberendezés a középső és hátsó szektort is temperálja; „hátsó szektor” alatt a 30 ezer koronába kerülő 6. és 7. ülés értendő, de 31 ezerért háromszemélyes kanapét is rendelhetünk a harmadik sorba. A hétszemélyes változat középső és hátsó sorában található 5 fotel mindegyike külön-külön előre-hátra mozgatható, egyetlen mozdulattal előrebillenthető, sőt szükség esetén könnyedén kiemelhető; mindez elképesztően sokféle csomagtér-variációt tesz lehetővé. Középre és hátra távirányítással is nyitható elektromos tolóajtókon lehet beszállni, természetesen mindkét oldalról. Az utastérben is bőven van hová rakodnunk, a műszerfal tetején például két jókora, csukható bokszot találunk. Az autó különlegességének számít a plafonból kihajtható második belső visszapillantó tükör, amelyben jól látjuk, mi történik az utastér hátsó részében. A biztonsági csomagból külön említést érdemelnek a valamennyi üléshez járó oldal- és függönylégzsákok, a sebességkorlátozóval kiegészített tempomat szintén alaptartozék. Az avantgárd műszerfallal kapcsolatban azonban visszamenőleg is szóvá kell tennünk néhány ergonómiai fogyatékosságot: vezetés közben jobb kezünk részben eltakarja a sebességmérőt, a volán ugyanezt teszi forgatás közben a mögötte lévő kijelzőkkel, a légkondi vezérlőpultja pedig egyszerűen messze van a vezetőtől.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Jött tehát a hazai piacon egy új csúcsmotor, amellyel teljesítményben veszítettünk 82 lóerőt, végsebességben 25 km/órát, százra pedig – kimondani is rettenetes! – 1,2 másodperccel lassabban sprintelünk. Csakhogy – és most figyeljünk – történik mindez városban 6,1, országúton 2,9, vegyes forgalomban pedig 3,2 literrel alacsonyabb átlagfogyasztás mellett. Kezet a szívre: mi a fontosabb? Az, hogy egy kisbusz vezetőjeként, X gyerekkel a hátunk mögött autóversenyzőt játszhassunk, vagy pedig hogy ugyanezzel a járművel 100 kilométerenként 130-140 koronával olcsóbban, ám még mindig kellő dinamikával közlekedhessünk? Szóval ezt hozta a 2,2-es dízelmotor, azon a szintén nem elhanyagolható apróságon túl, hogy több mint 230 ezer koronával leszállította a csúcsmodell árát. Különben már a háromliteres verziónál rájöttünk, hogy a versenyzést-sprintelgetést nem ennek az autónak találták ki. Itt a kényelmet, a komfortot, a magas üléspozícióból eredő zavartalan kilátást, a nyolc hangszóróból áradó muzsikát, a testre szabott mikroklímát kell élveznünk. Plusz még sok minden mást...
Zárszó helyett
A csúcsszereltségű, új csúcsmotoros Peugeot 807 a takarékossággal és a dinamikával összeegyeztethető luxust képviseli ebben a kategóriában. Külön vonzereje lehet, hogy 7-8 személyes utasszállítóból másodpercek alatt közel három köbméter rakodóterű furgonná alakítható át. Korábbi izommotorját tehát valóban nincs miért sajnálni: jobb jött helyette, miközben az autó összes további pozitívuma hiánytalanul megmaradt.
Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2179 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 94 kW (128 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 314 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 180 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,6 s
Menetkész tömeg: 1783 kg
Méretek (h/sz/m): 4727x1850x1759 mm
A csomagtér űrtartalma:
hét- vagy nyolcszemélyes változatban: 324 l
ötszemélyes változatban: 830–1498 l
u kétszemélyes változatban: 2948 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,7/6,1/7,3 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 80 l
Ár: 1 276 700 korona
Az alapmodell ára: 1 028 800 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.