A 2001 óta forgalmazott Peugeot 307 népszerű autó volt, több mint 3 milliót adtak el belőle Európában. Aztán kissé megfakult, főleg hogy igen attraktív vetélytársak érkeztek (Honda Civic, Renault Mégane, vagy a családtag Citroen C4). Ilyenkor csak két dolog segít: az alapos ráncfelvarrás, vagy a nemzedékváltás.
Peugeot 308 1.6 VTI Executive: Bajor erőforrással
Külalak, besorolás
Az új fazon nem akkora revolúció, mint például a Civic esetében, de sima evolúciónál mindenképpen több. Erről elsősorban a hatalmas családegyesítő „egyenszáj” gondoskodik, amely harmonikusan illeszkedik a lökhárítóba. Két oldalán függőlegessé nyúltak a ködfényszórók, felette pedig a korábbinál sokkal jobban kidomborodó, széttartó törésvonalakkal tagolt motorháztető vonzza a szemet. Oldalnézetből azonnal szembetűnnek a karosszéria jobb arányai, mivel hosszúsága megnőtt, magassága pedig csökkent. Ez egyebek között nagyobb első túlnyúlást eredményezett, ami önmagában is jól mutat. A hátsó részt pedig kifejezetten attraktívvá teszi a csaknem félkörben ívelő szélvédő, az erőteljesen megtört ötödik ajtó, illetve a mindezt körülzáró óriási lámpatestek. Azt is innen látjuk a legjobban, hogy az autó sokkal jobban „terpeszt”, mint az elődje, mivel szélesebb is annál. A konkurencia pedig – maga a népes alsó középkategória, tehát a már említetteken kívül a Ford Focus, a Mazda3, a VW Golf, a Nissan Tiida, a Fiat Bravo, az Opel Astra, a Toyota Auris és még sorolhatnánk…
Komfort, szereltség, térkínálat
Az erősen megdöntött középkonzol sportos benyomást kelt, amit csak fokoznak a kerek légbeömlők. Picit elavult formájúak viszont a bajuszkapcsolók, de az irányjelzőké most már legalább hármat villant egy pöccintésre. A vezetőülés és a kormány tág határok között állítható, utóbbi tengelyirányban is. Elöl impozáns az élettér, hátul már inkább csak átlagos, ám az ülések jó magasan vannak, és az ülőlapok is kellően megtámasztják a combot. „Nagyautós” elem a pohártartókkal és méretes rakodóboksszal kombinált hátsó kartámla (amely ezen a szinten még opciós), a hátsó ajtózsebek is meglepően tágasak. Öblös a kesztyűtartó, fiókokat húzhatunk ki az elülső ülések alól, de a legötletesebb belső pakolóhely a kalaptartóba integrált nyolcliteres tárolórekesz, amely a hátsó sorból és a csomagtér felől egyaránt hozzáférhető. A koffer viszont csak átlagos, de legalább szabályos formájú és jól hozzáférhető. A négy közül második leggazdagabb Executive szereltségi szint értékesebb elemei pedig – a lejjebb is járó 6 légzsákon, kézi klímán, fedélzeti számítógépen és ködfényszórókon túl – az MP3-as rádió és a könnyűfém keréktárcsák. Az ESP és a kipörgésgátló egyébként szintén itt lép be standardként, de csak az erősebb motorokkal.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Peugeot 308 középső és legerősebb benzinmotorja a BMW-vel közös fejlesztés. Mindkettő 1,6 literes, de a gyengébbik 120, az erősebbik 150 lóerős. Tesztautónkat az előbbi mozgatta, amelyet nemcsak könnyűfém felépítése és Valvetronic szelepvezérlése emel a legfejlettebbek közé, hanem az is, hogy víz- és olajszivattyúja a motor pillanatnyi szükségleteinek megfelelően működik. Nem teszi aszfalttépővé az autót, de kellően dinamikus, s ha kell, az alacsony fordulatszámot is jól tűri. A futómű elöl McPherson, segédalvázon, kanyarstabilizátorral, hátul csatolt hoszszanti lengőkaros. Az elektromos rásegítésű kormány 2,75 fordulatot igényel a két szélső helyzet között, a fékek fogáspontja nagyon jól kitapintható, hatásuk egyenletes. Mindezeknek köszönhetően igen kellemesen, sőt olykor virtuskodva is autózhatunk: a motor felpörgetve jól gyorsít (és szép a hangja), kanyarban pedig csak versenytempóban kezdi kifelé tolni az orrát az ívről az autó, de ilyenkor is könnyű visszaterelni. Ha pedig maradunk a kellemes tempónál, 7 liter alatti átlagfogyasztás lehet a jutalmunk.
Zárszó helyett
Egy szó mint száz: néhány ódivatú beltéri apróságon és a nem túl meggyőző kofferméreten kívül csak dicsérni lehet a Peugeot új alsó középkategóriását. Formája vonzó, sőt izgalmas, technikája korszerű, nem utolsósorban éppen a BMW-motoroknak köszönhetően. Mindez együttesen nem jelenthet mást, mint hogy ez az autó vitathatatlanul a C-szegmens jelenlegi szűkebb élmezőnyébe tartozik. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1598cm3
Legnagyobb teljesítmény: 88 kW (120 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 160 Nm/4250min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 195 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Menetkész tömeg: 1287 kg
Méretek (h/sz/m): 4276x1815x1498 mm
A csomagtér űrtartalma: 348–1398 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,3/5,2/6,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
CO2-kibocsátás: 159 g/km
Ár: 612 000 korona
Az alapmodell ára: 484 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.