Akár kritikátlan dicséretnek is tűnhet a fenti cím, de szó sincs erről. A Peugeot 307 ugyanis „alapváltozatban” a 2002. év autója volt, tehát három év alatt semmiféle kivitelben nem ronthatták el. Ami pedig a motort illeti, erényeit majd szépen felsoroljuk a maga helyén.
Peugeot 307 SW 1.6 HDi: Jó autó, kiváló motorral
Külalak, besorolás
A Peugeot 307 SW-t a legtömörebben kombi külsejű minivannak nevezhetnénk. S hogy mitől minivan, és miért nem klasszikus kombi? Nos, mindenekelőtt attól, hogy – igaz, 13 100 koronás felárért – hétszemélyes is lehet, márpedig ilyen kombi az alsó középkategóriában egyszerűen nem létezik. Továbbá attól, hogy a középső üléssort három önálló fotel alkotja, amelyek külön-külön és együttesen is előre-hátra tologathatók, két gyors mozdulattal öszszehajthatók és előredönthetők, kiszerelhetők, támláik dőlésszöge állítható. Minivan a 307 SW attól is, hogy kisebb pakolóhelyek, illetve praktikus térhasznosító trükkök olyan széles skáláját vonultatja fel, amelyek szintén ezt a kategóriát jellemzik elsősorban (tágas fiókok az elülső ülések alatt, rekeszek az oldalukon, „tálalóasztalkák” a háttámláikon és még sorolhatnánk). S végül – maga a név. Mert a SW nem Station Wagon, nem is Sportwagon, mint a jelenleg gyártott kombikat nevezik-rövidítik, hanem Sky Wagon, szabad fordításban űrszekér vagy égi szekér. Ezt a megnevezést hatalmas, 1,33 m2 felületű, hőszűrő páncélüvegből készült tetejével érdemelte ki az autó, amely természetesen elsötétíthető, de nem nyitható. Konkurensek? Ha a formát és az üléselrendezést is figyelembe vesszük, akkor elsősorban a Toyota Corolla Verso, ha bővítjük a kört, akkor mindegyik alsó középkategóriás egyterű (Renault Scénic, Nissan Almera Tino, Citroeűn Xsara Picasso stb.).
Komfort, szereltség, térkínálat
Mind a három előre-hátra tologatható, összehajtható, kiszerelhető A kocsit ötszemélyes változatban kaptuk meg tesztelésre, ahol a csomagtér űrtartalma alapkivitelben is meghaladja a fél köbmétert. Küszöbe alacsony, széles és nagyon jól védett. Praktikus tartozéka lehet az 5210 korona felárért megrendelhető univerzális rögzítőháló (lásd a megfelelő képet), amelyet szükség esetén akár függőágyként is használhatunk. A három önálló hátsó ülésről elmondottakhoz legfeljebb annyit tehetnénk még hozzá, hogy sem összehajtogatásuk, sem teljes kiszerelésük nem haladja meg egy átlagos nő műszaki leleményességét és fizikai adottságait. A szereltségről szólva az a bizonyos alacsonyabbik fokozat is tartalmazza a front- oldal és függönylégzsákokat, a vészfékrásegítővel és erőelosztóval kiegészített ABS-t, a kézi klímaberendezést, az állítható magasságú elülső üléseket és volánt, valamint a távirányítható, CD-lejátszóval kombinált hathangszórós rádiót. Az elektromos hátsó ablakemelőkért 4050, az automata légkondiért 7900 korona felárat kell fizetni.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Na, végre itt tartunk! Az 1,6-os HDi motor – főleg 80 kW-ra hangolva – ugyanis valóban a PSA egyik legkorszerűbb jelenlegi terméke. Mi sem illusztrálja ezt jobban, mint hogy 19 lóerővel teljesít többet a konszern kétliteres turbódízelének ma is használt gyengébbik változatánál, ráadásul jóval nyomatékosabb is annál! S hogy még több legyen a jóból, történik mindez bő fél literrel alacsonyabb átlagfogyasztás mellett, természetesen az 1,6-os javára. Dinamikában tehát nem szenvedtünk hiányt, lásd a táblázat megfelelő adatait. Az ötfokozatú kézi váltó léptékeit jól eltalálták a konstruktőrök, bár egy „hatos” érzésünk szerint még belefért volna. Menettulajdonságok? A három- és ötajtós 307-esé köztudottan igen jók (lásd a rali vb eredményeit), így a néhány cm-rel nagyobb túlnyúlású SW-nek is bőven maradtak tartalékai. Annyi mindenesetre igen, hogy normális vezetéskor senki ne érezze meg az alapmodell és az egyterű közötti különbséget.
Zárszó helyett
Aki – mondjuk pusztán az ízlésénél fogva – nem tud választani egy kombi és egy minivan között, a Peugeot 307 SW-nél ideálisabb autót keresve sem találhatna magának. Megkapja mindazt, ami a kettőben jó és szép, ráadásul kereken tízféle kivitel közül választhat. S talán nem árt, ha azt is tudja, hogy ezek közül a legolcsóbb 676 200 koronába kerül. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1560 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 80 kW (109 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 240 Nm/1750min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 183 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,5 s
Menetkész tömeg: 1391 kg
Méretek (h/sz/m): 4419x1757x1544 mm
A csomagtér űrtartalma: 520–1875 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,2/4,4/5,0 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár: 761 000 korona
A tesztelt kocsi ára: 793 590 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.