Peugeot 307 Féline 2.0: Közel száznyolcvan lóerő!

A Peugeot 307 mindkét eddigi modellcsaládjából hiányzott egy jó kis izomautó. Olyasmi, amilyet a konkurensek többsége rendre elkészített, s amelynek hiányát nyilván a franciák is egyre jobban érezték. Mindez azonban már a múlté: elkészült a második generációs 307-es új csúcsmodellje, mégpedig egy 177 lóerős motorral.

Nem hivalkodó, mégis erőt és magabiztosságot sugározA szerző felvételePlusz csúcsmodellhez illő pazar szereltségben, így az újdonság nemcsak teljesítményével töltötte be a kínálatban tátongó űrt, hanem jelentős többletet is hozott. Lássuk mindezt szép sorjában.

Külalak, besorolás

Kívülről az autó messze nem annyira hivalkodó, mint egynémely konkurense: mindössze a hatalmas légbeömlő alsó szegélyébe épített krómkeretes ködlámpákról, a kikerekített teljesítményt eláruló pici oldalemblémákról, a diszkrét tetőspoilerről és az ovális kipufogóról lehet megismerni. Az élesebb szeműeknek feltűnhetnek még a 17 colos kerekek is, de ezen kívül tényleg semmi feltűnő nincs az autón. Legfeljebb általánosságban lehet még elmondani róla annyit, amennyit az új 307-es bármely más típusáról: jól áll neki a családegyesítővé vált cápapofa, mert – hogy a víziállatoknál maradjunk – a korábbi változat elölnézetben kissé egy harcsa vagy ponty fizimiskájára emlékeztetett. Ami pedig azokat a bizonyos vetélytársakat illeti, természetesen az alsó középkategóriában keresendők: VW Golf GTI (200 LE), Honda Civic Type-R (200 LE), Renault Mégane 2.0 Turbo (163 LE), Toyota Corolla T-Sport (192 LE), Opel Astra 2.0 Turbo (170/ 200/240 LE)…

Komfort, szereltség, térkínálat

Beülve csodálatosan szép környezet fogad: az ülések bőrhuzata meleget sugárzó világosbarna színű, ugyanilyen kárpitozás fut végig a műszerpanel teljes szélességében is. A körműszerek számlapja fehér, a középkonzolt ezüstszínű keretbe foglalták, ilyen berakások díszítik a volánt is. A váltókar feje, valamint a pedálok alumíniumból készültek, az utóbbiak természetesen lyukacsos kivitelben. Az összkép azonban – a külalakhoz hasonlóan – itt is inkább elegáns, mint radikálisan sportos. Az utasok élettere a kategória átlaga, a csomagtartó űrtartalma szintén (Golf: 350, Mégane: 330, Focus: 385 l). A beltérben megmaradt a rengeteg rekesz, polc, zseb, így a 307-es ebben a kivitelben is a legpraktikusabb autók közé tartozik. Szereltsége pedig – mint már utaltunk rá – imponáló. A biztonsági például magában foglalja az ESP-t, a kipörgésgátlót és a guminyomás-ellenőrző automatikát, a komfortkellékek közül pedig valóban csak a legértékesebbekkel érdemes foglalkoznunk: kétzónás automata légkondi, 5+1 CD-t tárolni képes távirányítható rádió, fedélzeti számítógép, sebességhatárolóval kiegészített tempomat, ülésfűtés. A rádió és a fedélzeti számítógép adatai a műszerfal tetején elhelyezett nagyméretű színes kijelzőn jelennek meg, könnyen olvashatóan és rendkívül áttekinthetően.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Teljesen új motor megépítése helyett a Peugeot mérnökei a 143 lóerős benzinest vetették alá egy kis izomerősítő kúrának. Csúcsteljesítménye ennek eredményeképpen 34 lóerővel megnőtt, így jelenleg a feltöltés nélküli kétliteresek legszűkebb élmezőnyébe tartozik. Ahhoz viszont, hogy ezt az erőt érezzük is, megfelelően kell bánnunk vele. Kis és közepes fordulatszámon ugyanis szinte semmi különbséget nem tapasztalunk, mivel a nyomaték alig 2 Nm-rel nőtt a gyengébbik változathoz képest, ráadásul jóval magasabb fordulatszámon kulminál. A radikális változások akkor kezdődnek, amikor a fordulatszámmérő mutatója átlépi a 6000-es határt: ekkor mintha segédrakéták gyulladtak volna be a kocsi farában, fokozatosan adagolva a tolóerőt. A csúcsteljesítményt a sok más motornál könyörtelenül leszabályozott 7000-es fordulatszámnál érjük el, és ekkor valóban szinte versenypályán érezzük magunkat. A kocsi a váltások után újra és újra intenzíven beleharap az aszfaltba, a gyorsulás élménye nagyjából 200 km/órás sebességig végigkísér bennünket, s történik mindez magastenorba hajló gyönyörű hangkulissza kíséretében. Ilyenkor persze isten ments olyan prózai dolgokra gondolnunk, mint a fogyasztás, ha viszont nem forszírozzuk gyakran a versenyfeelinget, nem muszáj túllépnünk a gyengébbik kétliteres átlagát. Annál kevésbé, mert gyári értékük is hajszálra azonos. A menettulajdonságok fölényesen jók, a rugózást csak annyira keményítették meg, hogy komfortból is maradjon elég, a fékek pedig már-már brutálisan erősek. Egy szó mint száz: ez is élményautó a javából!

Zárszó helyett

A Peugeot 307 Féline azoknak készült, akik egy jó minőségű, megbízható márkájú alsó középkategóriás autót egyrészt erős motorral, másrészt luxusszínvonalat megközelítő szereltségben akarnak a magukénak tudni. Szomorú hír, hogy mindez egyelőre csak országhatárainkon túl érvényes: a kocsi ugyanis jelenleg nem szerepel a márka hazai kínálatában. De talán ami késik, nem múlik… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1997 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 130 kW (177 LE)/7000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 202 Nm/4750min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 221 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,8 s

Menetkész tömeg: 1286 kg

Méretek (h/sz/m): 4212x1746x1510 mm

A csomagtér űrtartalma: 341–1330 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,8/6,5/7,7 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?