A Peugeot-nak annak idején nagyon bejött az ötlet, hogy kombit is készít az igen népszerű 206-osból. Szépségdíjat ugyan nem nyert vele, viszont az autó egészen életciklusa végéig éllovas volt a kiskombik nyugat-európai piacán. (Kiskombik alatt ez esetben a B-szegmensbeli kompakt kocsik „puttonyos” változatai értendők.)
Peugeot 207 SW 1.6 HDi Sport: Attraktív kiskombi
Külalak, besorolás
A kocsi eleje egészen a B oszlopig azonos a 3/5 ajtós verzióéval; innen nézve csak a krómozott tetősínek árulják el, hogy a (legdrágább) kombihoz van szerencsénk. A 12 centivel megtoldott hátsó traktus azonban teljesen más formavilág. Az erősen előredőlő D-oszlopot és a valószínűtlenül hosszú lámpákat kétségtelenül a 407 SW ihlette, de az igazsághoz tartozik, hogy itt távolról sem érik el ugyanazt a hatást. A lámpák felületének több mint a fele például funkciótlan (tehát nem világító) felület, és a két oszloppal alkotott háromszögük sem olyan szép lágy vonalakkal határolt. Ha viszont félretesszük a hasonlítgatást – tulajdonképpen egy izgalmas vonalakkal megrajzolt, formabontó kombit látunk magunk előtt. Amelynél nem az a fontos, hogy a hátsó lámpák hány százaléknyi felülete világít, hanem az, hogy ezek a lámpák kifejezetten attraktívak. Kombi kiviteltől független adalék volt mindehhez a tesztelt legmagasabb fokozat krómozott hűtőrácsa, illetve kipufogója. A dísztárcsák pedig ne tévesszenek meg senkit, az autóhoz alapáron 16 hüvelykes alufelnik járnak. Konkurensek? A besorolást már letudtuk, arról viszont még nem szóltunk, hogy ebben a kategóriában a kombi olyan ritka, mint a fehér holló. Az új Fabia Combival és a még újabb Renault Clio Grandtourral tulajdonképpen ki is merül a kínálat.
Komfort, szereltség, térkínálat
A tengelytáv maradt, így az utasfülke alapméretei is, de a hátul ülők feje felett kitágult a tér. Ezáltal magasabbra emelhették az üléseket, aminek több előnye is van. Nagyautós kényelemről persze nincs szó, mert bár az elülső ülések mérete jócskán meghaladja a kategória átlagát, a hátsó lábtér kompromisszumfüggő maradt – de így is a legtágasabbak közé tartozik a B-szegmensben. A csomagtérről viszont ez nem mondható el, mivel a Fabiáé és a Clióé is nagyobb. De itt megint csak viszonyításról van szó, hiszen a közel fél köbméter semmiképpen sem nevezhető kevésnek, főleg ebben a méretosztályban. Arról nem is beszélve, hogy néhány ügyes ötlet teszi hasznosíthatóbbá (padló alatti rekeszek, összehajtható kalaptartó és az itt szériaként járó, külön nyitható hátsó szélvédő). Belső pakolóhelyből is van elég, a legmagasabb Sport szereltség értékesebb elemei pedig a felsoroltakon kívül a kesztyűtartót is temperáló klímaberendezés, az MP3-asokat is játszó hathangszórós, távirányítható rádió, a fedélzeti számítógép és a normál napfénytetők háromszorosát kitevő (viszont nem nyitható) panorámatető. Végül okvetlenül szólnunk kell a kocsi visszafogottan elegáns belsőépítészetéről: bárhová nézünk, szép és ízléses minden.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A PSA rendkívül bevált 1,6-os dízelét több kocsiban kipróbáltuk már; kvalitásait mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a középkategóriás 407-es motorskáláján is megtalálható. A két osztállyal kisebb 207-esben kifejezetten harapós, amiben szerepet játszik a csúcsnyomatékát rövid időre 20 Nm-rel megemelni képes Overboost rendszer is. Koromszűrője van, fogyasztása arányos a teljesítményével, nyomatékát már jóval a 2000-es fordulatszámhatár alatt érezni. Ami pedig a kocsi menettulajdonságait illeti, a nagyobb hátsó túlnyúlás szinte semmit nem rontott rajtuk; tény viszont, hogy a csatolt lengőkaros hátsó futóművet a lépcsőshátúakénál némileg keményebbre hangolták. Erre nyilván azért volt szükség, hogy a megpakolva is biztonságos legyen a kombi úttartása. Közepes terhelésnél minimális az oldaldőlés és nagyon jó a kanyartűrés; a kormány szervózottságát azonban picit eltúlozták, és a váltókar pályái is kissé bizonytalanok.
Zárszó helyett
A Peugeot 207 SW sikerét a szegényes konkurencia akár önmagában is garantálná, de legalább ekkora biztosíték rá az elődmodell pályafutása. Na és még valami: hogy tulajdonképpen SZÉP és mindenképpen JÓ autó. Választani is van miből: a tesztelt csúcsverzión kívül még 19 modell közül. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1560 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 80 kW (110 LE)4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 240 (260*) Nm/1750min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 193 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,3 s
Menetkész tömeg: 1275 kg
Méretek (h/sz/m): 4156x1750x1527 mm**
A csomagtér űrtartalma: 428–1433 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,1/4,4/5,0 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l
CO2-kibocsátás: 131 g/km
Ár: 641 000 korona
A kombiverzió induló ára: 391 000 korona* Overboost rendszerrel
** tetősínekkel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.