A francia márka 200-as sorozata 1929 óta írja páratlan sikertörténetét. Az idő előrehaladtával egyre fényesebb fejezetekkel: 205 (GTI), 206… Utóbbi az egyik legsikeresebb kiskocsivá vált az autógyártás történetében. Joggal merül fel a kérdés: ha ez az irányzat folytatódik, mit várhatunk a nemrég debütált 207-estől?
Peugeot 207 Sport versus GT – dízelváltozatban
Külalak, besorolás
A közös külső szemrevételezés elsősorban arról győzött meg bennünket, hogy míg a 206-os „csak” feszegette kategóriájának vizuális határait, az utód egyértelműen túllépett rajtuk. Nemcsak 4 métert meghaladó hosszúságával (ez eddig csak a Grande Punto kiváltsága volt kompakt kiskocsik közül), hanem az összbenyomással. A hatalmas légnyelő minimum a 307-esre asszociál; a 20 cm-res hossznövekmény oldalnézetből első ránézésre érzékelhető; hátulnézetből pedig, átszabott lámpáinak (is) köszönhetően olyan szélesnek tűnik az autó, mint egy alsó középkategóriás. A széles far ráadásul a Fiat Stilo háromajtós változatához hasonló sportos benyomást kelt. Érdekes látványt nyújtanak még a sárhányók elöl-hátul „legyalult” szoknyái; itt valóban nem volt szükség az autó további szélesítésére. A GT csúcsmodell adaléka mindehhez a légbeömlők krómozott rácsozata, a ködfényszórók ugyanakkor mindkét változatnál krómkeretet kaptak.
Komfort, szereltség, térkínálat
Mivel a tengelytáv is megnőtt 10 centiméterrel, a belső tér érezhetően kitágult. A műszerfal és az elülső ajtók most félkörívek helyett hagyományos sarkokban találkoznak, ami további térnövekedést eredményezett. A koffer alapméretben 25 literrel nagyobb, és az alapszinten is osztott hátsó üléseknek köszönhetően többféleképpen bővíthető. A kisebb pakolóhelyek száma és együttes űrtartalma is meghaladja a kisautók átlagát: négy tágas ajtórekesz, két térképzseb, elölről-hátulról hozzáférhető dupla pohártartó, a kesztyűtartó ajtaján kialakított polc. Az autó belsőépítészete ezeken a szinteken már kifejezetten attrakív: a körműszerek számlapjai fehérek, a többszintes középkonzol „nagyautós” benyomást kelt, a pedálok alumíniumból készültek (GT), a műszerfalat titánezüst berakások díszítik (Sport), az ülések bőrhuzatúak (GT)… A szereltség részletesebb ismertetésekor mondjunk el annyit, hogy a Sport és a GT alatt még három fokozat található, listájukon egyebek között oldal- és függönylégzsákokkal, fedélzeti számítógéppel, klímaberendezéssel. A Sport többletei ezekhez képest lényegében csak a külső díszítőelemek (krómozott kipufogóvég, sportos lökhárító, rácsos légnyelő), valamint a ködfényszórók, a GT-é viszont az ESP, a guminyomás-ellenőrző rendszer, a hátsó parkolószenzorok és a panoramatikus napfénytető. Ráadásul a légkondi itt már kétzónás, a távirányítható rádió pedig mp3-as lemezeket is játszik.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Ma már semmi meglepő nincs abban, ha egy Sport vagy GT megjelölésű autó orrában dízelmotor kelepel. Esetünkben is így volt, bár természetesen mindkét verzió benzinmotorokkal is kapható. Az 1,6-os HDi-t mint a műszaki adatokban is olvasható, két különböző teljesítményre hangolták, és a GT kapta az erősebbik verziót. Ez lényegében ugyanaz a koromszűrős változat, amely a 407-es egyik erőforrása is, éppen csak ott a nyomatékot ideiglenesen megnövelő overboost rendszerrel egészítették ki. Hogy mire képes ezzel a két méretosztállyal kisebb autóval, azt nyilván könnyű elképzelni. Nem ennyire agresszív, de még mindig temperamentumos és élvezetes autózást garantál a Sportot mozgató, 20 lóerővel gyengébb változat. A százas tempó elérésében mutatkozó 1,4 másodperces hátrány alighanem csak stopperórával mutatható ki, a 11 km/órás végsebesség-különbözet pedig a gyakorlatban ugyebár kizárólag elméleti érték. Jóval fontosabb ennél, hogy a nyomaték mindkét motornál bőven 200 Nm feletti csúcsértéke már mélyen kétezer fordulat alatt megjelenik, kis túlzással tehát a Sort és a GT is szinte alapgáztól élvezetesen húz. Társul pedig mindehhez a) és b) esetben is 5 liter alatti átlagfogyasztás, ami némi önfegyelemmel be is tartható. A menettulajdonságokon pedig nincs mit elemezni: mindannyian tudjuk, mire vitte a 207-es közvetlen elődje a rali világbajnokságon, tehát miből építkezhetett az utód. És ami még feltétlenül említést érdemel: dízelmotort B-kategóriás kisautóban még nem hallottunk ilyen csöndesen dolgozni. Ez a Sport és a GT változatra egyaránt érvényes…
Zárszó helyett
Szilárd meggyőződéssel állíthatjuk: a Peugeot 207-esnek minden esélye megvan arra, hogy folytassa elődje sikertörténetét. Piaci értelemben természetesen nem a tesztelt attraktív és drága modellek predesztinálják erre – de jó, hogy ilyenek is vannak. Az igazi „boom” sokkal inkább a nemsokára érkező 1,4-es, 75 lovas benzinmotoros típusoktól várható – de ez már előreláthatóan egy másik teszt témája lesz… Vas Gyula
Sport GT
Hengerűrtartalom: 1560 cm3
Legnagyobb teljesítmény [kW(LE)/min-1]: 66(90)/4000 80(110)/4000
Legnagyobb forgatónyomaték (Nm/min-1): 215/1750 240/1750
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség (km/óra): 182 193
Gyorsulás 0–100 km/óra (s): 11,5 10,1
Menetkész tömeg (kg): 1280* 1328*
Méretek (h/sz/m): 4030x1748x1470 mm
A csomagtér űrtartalma: 270–923 l
Fogyasztás l/100 km (városi/országúti/vegyes): 5,8/3,8/4,5 6,0/4,1/4,8
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l
Ár (korona): 590 000 740 000
Az alapmodell ára: 405 000 korona* a vezetővel együtt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.