Elhisszük-e vagy sem, ettől még tény marad: a közlekedési kihágások büntetésének díjszabásai Bulgáriát nem számítva nálunk voltak a legalacsonyabbak egész Európában. Január elsejéig. Mert újévtől kezdve a törvény keze sokkal nagyobb szigorral sújt le a hazai utakon fegyelmezetlenül közlekedő gépkocsivezetőkre.
Öt számjegyű bírságok
Elhisszük-e vagy sem, ettől még tény marad: a közlekedési kihágások büntetésének díjszabásai Bulgáriát nem számítva nálunk voltak a legalacsonyabbak egész Európában. Január elsejéig. Mert újévtől kezdve a törvény keze sokkal nagyobb szigorral sújt le a hazai utakon fegyelmezetlenül közlekedő gépkocsivezetőkre. Ezt elsősorban a pénztárcájukon érezhetik majd meg, de bizonyos esetekben még rosszabbul is járhatnak – főleg ha megélhetési forrásuk az autóvezetés
A baleseti statisztikák teljes mértékben indokolttá tették például a gyorshajtók nagyságrendekkel keményebb megbüntetését: már a megengedett legnagyobb sebesség 10 km/órával történő túllépése is 2000 koronájukba fog kerülni, ha pedig 40 km/órával hajtanak gyorsabban, 7000 koronát lesznek kénytelenek fizetni. Szomorúbb napok várnak azokra a szeszbarátokra is, akik szenvedélyüket öszszeegyeztethetőnek tartják az autóvezetéssel. Rajtakapás esetén ugyanis már egy ezreléknyi véralkoholszint alatt egy évre elbúcsúzhatnak jogosítványuktól, nem is beszélve a 10 ezer koronás büntetésről. Ha még ennél is többet ittak, 15 ezer koronájuk bánja, a jogosítványt pedig két évig nem látják viszont. Arra pedig végképp ne építsen egyetlen szesztestvér sem, hogy a vérvétel egyszerű megtagadásával kimászhat a slamasztikából. Mert megteheti ugyan, de ekkor automatikusan ittasnak tekintik, mégpedig a 15 ezer koronás kategóriában. S ha már elvették a jogsit, nem tanácsos nélküle autókázni, mert az érte kiszabható büntetés összege 7000 korona. Akire pedig rábizonyítják, hogy elsősegélynyújtás nélkül távozott egy baleset helyszínéről, 5000 koronás büntetéssel számolhat.
Egy szó, mint száz: minden gépkocsivezetőnek saját jól felfogott érdeke, hogy néhány előírást komolyabban vegyen, mint tavaly. Elsősorban a sebességmérőre kell gyakrabban odapillantanunk, és a sebességkorlátozó táblák látványos ignorálásáról is jobb, ha minél előbb leszokunk. Italozni pedig végképp eszünkbe ne jusson, ha nyolc-tíz órán belül volán mögé kell ülnünk. Hogy ez mennyire igaz, mindennél jobban illusztrálja az alábbi táblázat, amelyből kiolvasható, hány óra alatt távozik a leggyakrabban fogyasztott italok bizonyos mennyisége egy 85 kg testsúlyú férfi szervezetéből. Hölgyek és szubtilis testalkatúak, figyelem: Önöknél ez egy kicsit tovább tart... (-yu-)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.