Opel Astra TwinTop 2.0 Turbo: Nincs szezonvég...!

Mármint olyankor, ha az ember novemberben kénytelen terelgetni egy kabriót, ám annak 200 lóerős benzines turbómotorja van. Nos, ilyenkor legfeljebb nem kabriózunk annyit – bár a hónap közepén voltak olyan napok, amikor 18 fokot mutatott a hőmérő –, hanem inkább a motorházban megbúvó 200 lóerőnek próbálunk örülni.

Nemcsak a valaha készült legszebb Astra, hanem egy legendás Opel-kupé utódja isA szerző felvételeMert rövid időn belül ez volt a harmadik ilyen típusú tesztautónk, viszont a másik kettő pici túlzással együttesen volt ilyen erős. Méreteit tekintve is az Opel volt a legimpozánsabb közülük – hogy miért, arról még lesz szó. Menjünk tehát szép sorjában.

Külalak, besorolás

Ha a Mégane CC-t markánsnak, a Peugeot 307-est pedig lágynak, nőiesnek neveztük, akkor az Astra a kettő keveréke. A tetőív itt a legharmonikusabb, a széles és lapos csomagtartófedél viszont legalább annyira férfias, mint a Mégane-é. Ráadásul gyönyörű mandulavágású lámpatestek határolják, amelyek alsó részét mutatós krómcsík köti össze. Ugyanilyen, de szélesebb krómléc vonul végig az elülső maszkon, az új Opelek családegyesítő stílusjegyekeként. Lebontott tetővel is csupa harmónia az autó, főleg hátulnézetből. Ami pedig a méretekre történő utalást illeti: az Astra TwinTop azért nagyobb a többi alsó középkategóriás kupé-kabriónál, mert bevallottan a legendás Calibra utódjának is szánták. Azt pedig nem lehetett egy míves kis ékszerdobozzal feltámasztani…

Komfort, szereltség, térkínálat

Az élettér itt is akkora, mint a kategóriabeli CC-k mindegyikében: elöl fejedelmi, hátul kétszemélyes és szűkös. A csomagtér viszont alapméretben ugyanolyan impozáns, mint a többieknél, de természetesen itt is „lefelezi” az összecsukott tető. Az Opel többlete a társaihoz képest, hogy az összehajtogatott tető a csomagtér peremén található gomb megnyomására felemelkedik, hozzáférhetőbbé téve a koffer alsó, használható részét. Maga a merev tető egyébként háromrészes, és a többi kabrióval ellentétben menet közben (30 km/órás sebességig) is nyitható-csukható. Szereltségileg a gazdagabb Cosmo változatban teszteltük az autót, ESP-vel, a hátsó szektort is temperáló klímaberendezéssel és fedélzeti számítógéppel; viszont elvártuk volna, hogy az egymillió fölötti árba a sebességtartó automatika, az esőszenzor, a hátsó parkolóasszisztens vagy az Opel-specialitásnak számító IDS Plus interaktív alváz is beférjen. Vagy a kocsi karakterére való tekintettel legalább a sportpedálok. Nem igazán tetszett az autó belsőépítészete sem, ez sajnos a legtöbb újkori Opelre jellemzően kissé sivár; különösen a lőrésként besüllyesztett kijelző mutat kifejezetten rosszul. A rádió gombjai viszont az olvasószemüveget használók számára is elég nagyok, és elhelyezésük is áttekinthető; ugyanez vonatkozik a légkondi kezelőszerveire is.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Most jön, ami az autót a korlátozott kabriózási lehetőségek ellenére is élvezeti cikké avatta. A kétszáz lóerős csúcsmotorról van szó; szívünk szerint hatóságilag tiltanánk be, hogy ilyen kocsikat ennél gyengébb aggregáttal gyártsanak! Felhúzott tetővel esetünkben egy tökéletesen áramvonalas kupét mozgat ez a motor, mégpedig úgy, ahogy egy Calibra-jogutódtól elvárható. Csak mellesleg: jól zár, szigetel minden, nincsenek rezonanciák, pici csavarodási hajlam is csak a legbrutálisabban vett kanyarokban jelentkezik. Kabriózáskor a mélyen hátrahajló szélvédő viszonylag nagy sebességig megvéd a bántó turbulenciáktól, de a kocsiszekrény elaszticitását ilyenkor jóval korábban érezni. Ez persze nem igazán zavaró, még kevésbé veszélyes – körös-körül van merevítő bőven –, éppen csak érezni, mint minden ilyen autónál. Aztán volt egy Sport gombunk, ami feszesebbé tette a futóművet, picit leültette a kasztnit, közvetlenebbre állította a kormányzást és a gázreakciót. Mit mondjunk, mélységesen elfeledtette a sportpedálok hiányát…

Zárszó helyett

A 250 lóerős csúcsmotort felvonultató VW Eos után az Opel Astra TwinTop a legerősebb alsó középkategóriás kupé-kabriolet. Hogy miért, arról már volt szó. Szereltségben viszont elmarad pl. a Mégane vagy a Peugeot 307 CC-től – viszont kb. annyival olcsóbb is. Ám a lyukacsos pedálokhoz hasonlóan egy-két luxusketyere hiányát is nagyon könnyű volt megbocsátanunk, amikor masszív gázadáskor gyönyörű hangon felzengett a kétszáz lóerős motor, és rohanni kezdett velünk szemben a világ… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1998 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 147 kW (200 LE)/5400min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 262 Nm/4200min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 237 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,9 s

Menetkész tömeg: 1515 kg1

Méretek (h/sz/m): 4476x1831x1411 mm

A csomagtér űrtartalma: 440 l2

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 13,3/7,3/9,5 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l

Ár: 1 096 900 korona

Az alapmodell ára: 849 900 korona1) a vezetővel együtt

2) felhúzott tetővel

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?