Egy márkának, amely évtizedek hosszú során olyasmiket gyártott/gyárt, mint a Patrol, a Terrano, a Navara, a Pathfinder, az X-Trail és a Murano, nyilván gyerekjáték összeütni egy újabb 4x4-es járművet. Főleg ha nem az egeket vagy a sivatagokat akarja ostromolni vele, hanem elsősorban – városi használatra szánja.
Nissan Qashqai 2.0 4WD Acenta Pack: Városálló!
Külalak, besorolás
Egyre többen szeretnek terepjáróval, vagy annak látszó járművel közlekedni, még ha ezt 99,9 százalékban aszfalton teszik is. Ez a felismerés egyrészt olyan autókat szült, mint a Toyota RAV4, a Honda CR-V/HR-V vagy a Suzuki SX4, másrészt már meglévő személygépkocsi-modellek terepesítéséhez vezetett (Alfa 156 Crosswagon, Škoda Octavia Scout). A Nissan Qashqai nemcsak azért tartozik az első kategóriába, mert önálló modell, hanem azért is, mert külalakra inkább könnyű terepjáró, mint hagyományos személygépkocsi. Azoktól ugyanis jóval magasabb építésű, és a ballonos gumiabroncsok, a kocsi egész kerületén végigfutó széles műanyag védősáv vagy a hoszszú kerékjáratok is a terepesek eszköztárából valók. Kimondottan személyautós viszont az elülső maszk, és csak örülni lehet annak, hogy a Nissan e téren nem erőlteti az uniformizálást (lásd még: Note, Murano). Szépek az autó tiszta oldalfelületei is, a hátsó oldalablakok együttese maga a tiszta áramvonal, leghátul pedig a szélvédő és a lámpák komplexuma alkot harmonikus egységet.
Komfort, szereltség, térkínálat
A Qashqai az alsó középkategóriába tartozik, ennek megfelelő a helykínálata is. Hátul az elöl ülők komolyabb megszorítása nélkül alakítható ki elfogadható méretű lábtér, a csomagtér ötajtóshoz – és összkerekeshez – képest meglepően tágas. Ha kell, háromféleképpen bővíthetjük, az osztott üléstámlák egyetlen kézmozdulattal fektethetők le. Kisebb rakodóhelyből rengeteg van: 4 ajtózseb, 2 pohártartó a középkonzolon, további kettő hátul, a kihajtható középső kartámlában. Az egészében véve szép enteriőrt tesztautónkban feláras bőrülések tették még attraktívabbá. A műszerfalat a szintén feláras navigációs rendszer képernyője uralta, amelyen tolatáskor a kocsi mögötti teret láttuk, színesben. Kár, hogy a héthüvelykes képernyőt fixen építették be, így afféle miniatürizált szabadtérimozi-vászonnak hatott; lecsukható változatban szebb és praktikusabb lett volna. Effektív volt még az ugyancsak opciós óriási üvegtető, amely a fényt finoman szűrve beengedte, de a meleget egyáltalán nem. Ami pedig az alapszereltséget illeti, a tesztelt legmagasabb komfortfokozat értékesebb elemei az alapon is járó teljes légzsákkészleten, ESP-n, rádión és kézi klímaberendezésen túl a xenonégős fényszórók, a fűthető külső visszapillantó tükrök, a tempomat, és – kamera nélkül – a hátsó parkolószenzorok; további többlet a kétzónás automata légkondi és a hatlemezes, CD/mp3-as rádiókészülék.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Nissan Qashqai 2-2 benzin- és dízelmotorral kapható, tesztautónk erőforrása a nagyobbik benzines volt. Száznegyven lóereje az átlagosnál jobb menetdinamikával ruházza fel az autót, de aszfalttépővé nem teszi. Szoknunk kellett, hogy a teljes nyomaték csak az ötezres fordulatszám felé közeledve jelenik meg, innentől azonban – egészen a 6000-es teljesítménycsúcsig – képességeinek legjavát nyújtja motor. Közben végig csendes marad, a kocsi hangszigetelése minden dicséretet megérdemel. Az összkerékhajtás – amely csak a jobban felszerelt verziók sajátja – elektronikusan kapcsolható a középkonzolon elhelyezett tárcsa segítségével. Alapállásban fronthajtású a Qashqai, „AUTO állásban az első kerekek kipörgésekor a hátsók azonnal nyomatékot kapnak, LOCK állásban pedig fix 50:50 százalékosra változik az erőelosztás. Ezzel együtt persze nem szabad komolyabb terepre vinni a kocsit, mert nem erre készült: az összkerékhajtás itt elsősorban nyálkás-csúszós utakon nyújthat nagyobb biztonságot.
Zárszó helyett
A Nissan Qashqai olyan igények kielégítésére készült, amelyeket hovatovább egyetlen autógyártónak sem szabad figyelmen kívül hagynia. Ilyen minőségében pedig vitathatatlanul kiváló termék, külalakjától kezdve egészen a technikájáig. S hogy mitől „városálló”? Nos, tessék egyszer egy normális személygépkocsival félórácskát autókázni bármelyik nagyvárosunk legforgalmasabb utcáin: befoltozatlan kátyúk tömkelegét kerülgetve, szemaforok előtt felgyűrt aszfaltharmonikákon zötykölődve… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1997 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 196 Nm/4800min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Menetkész tömeg: 1545 kg
Méretek (h/sz/m): 4325x1783x1606 mm
A csomagtér űrtartalma: 410 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,0/7,0/8,4 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 65 l
Ár: 919 900 korona
Az alapmodell ára: 660 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.