Nissan Navara: Nem ismeri a kompromisszumokat

A Nissan emberemlékezet óta élenjárónak számít a terepkocsik gyártásában; elég csak a legendás Patrolt, a Terranót, vagy az Amerika után Európát is meghódítani készülő Pathfindert említenünk. Egy ilyen márka kínálatából természetesen nem hiányoznak az úgynevezett pick-upok sem, amelyeket standard és luxuskivitelben egyaránt készít.

A szép maszk robusztus, erőt sugárzó formákban folytatódikA szerző felvételeUtóbbiak a Navara nevet viselik, és a hazai piacon egy motor + kétféle karosszéria + három szereltségi fokozat kombinációjaként, összesen 6 változatban állnak a vásárlók rendelkezésére. Mi a dupla kabinos középszerelt típust kaptuk meg a szokásos tesztelésre.

Alaktan

A Navara új nemzedéke nem formatervezői forradalom eredménye, mint a Mitsubishi L200. Itt maradtak a szögletes formák, amelyektől azonban erőtől duzzad az egész autó. A szép maszk (lásd még: Patrol, Pathfinder) mögött tankszerű motorház következik, és az oldalnézet is egy csapatszállító páncélkocsit juttat az eszünkbe. A látvány keménységét ugyanakkor hatásosan ellenpontozzák a sárhányók széles szoknyái, a hosszú oldalküszöbök, valamint a 16 hüvelykes könnyűfém felnikre húzott 255/70-es „ballonok”. Ami pedig a hátsó részt illeti, azon nincs sok elemeznivaló: négy fallal határolt plató, lenyitható hátoldala alatt a lökhárítóba integrált küszöbbel.

Komfort, szereltség, térkínálat

A dupla kabin nemcsak öt kényelmes ülőhelyet kínál, hanem a Navara név folyományaként személyautós komfortot is. A tesztelt SE komfortfokozatban például az elülső ülések fűthetők, a légkondi kétzónás, az ablak- és tükörmozgatás elektromos, a CD-táras rádió 6 hangszórón keresztül muzsikál, a volánt pedig mintha a 350Z sportkupéból emelték volna át. Biztonságunkról ABS és két frontlégzsák gondoskodik, de az oldallégzsákok hiánya bevallottan meglepett bennünket. A térkínálatról szólva klasszikus értelemben vett csomagtartó természetesen nincs, hiszen ott a plató; ám ha valamilyen kényesebb holmit kell szállítanunk, ami felett jobb, ha fedél van, az utastér hátsó traktusa jöhet számításba. Kétféleképpen – az ülőlapok felhajtásával vagy támlák előredöntésével – alakítható át rakodótérré. Apróságaink, plusz néhány ásványvizes flakon számára szintén bőven akad hely: ajtórekeszek elöl-hátul vannak, a középső könyöktámla hatalmas üreget rejt, a kesztyűtartó kétrészes, hátul az ülőlapok alatt hálóval letakarható praktikus kádacskákat találunk. A platóról még annyit, hogy két hoszszanti vezetősínjén rögzítőelemek csúsztathatók előre-hátra, amelyekkel biztonságosan fixálható bármilyen rakomány.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Mint már említettük, a Nissan Navara egyetlen erőforrással kapható, az ilyen autókat nem a túltengő motorkínálat jellemzi. Ez a motor azonban toronymagasan veri a konkurenciát (Mitsubishi L200: 136 LE, Mazda B2500: 109 LE, Toyota Hilux: 103 LE, Fiat Strada: 80 LE). Százhetvennégy lóerővel és 403 newtonméterrel a talpunk alatt nem egy középkategóriás limuzint simán magunk mögé utasítottunk az autópályán, miközben keretes alvázunk és hátsó laprugóink gyakorlatilag semmit nem rontottak a vezetés komfortján. Hátsó meghajtással és üres raktérrel viszont tanácsos volt némi óvatosság, mert erős motorunk az alacsonyabb fokozatokban egykettőre kipörgette a kerekeket. Összkerékhajtással – amely 100 km/órás sebességig és az első kerekek egyenes állásában kapcsolható – azonban minden helyzetben és útfelületen „sínen voltunk”. Ugyanezzel a hajtásmóddal közepes vagy annál valamivel nehezebb terepen is kitűnően elboldogultunk, sziklamászásra vagy feneketlen sártenger leküzdésére pedig ott volt a felező, esetleg a hátsó difizár. Kényelmes megoldás, hogy a hajtásmódok segédváltókar helyett forgótárcsával kapcsolhatók, de a felező aktiválásához természetesen így is meg kellett állnunk.

Zárszó helyett

Luxusszínvonalú szereltségével együtt a Nissan Navara munkára, méghozzá kemény munkára épített gépjármű. Tervezői nem szabadidő-autós kompromisszumokra törekedtek a komfort és a terepjáró tulajdonságok között, hanem fogták mindkettőből a legjobbat, és egyszerűen összeadták. Megspékelték mindezt egy erős motorral, és az eredmény: országúton, sztrádán, de sárban-vízben-homokban, egyszóval hegyen-völgyön át is élvezetes, izgalmas autózás. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2488 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 128 kW (174 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 403 Nm/2000min-1

Erőátvitel: hatfokozatú kézi váltó, felező, hátsó differenciálzár

Legnagyobb sebesség: 170 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s

Hasmagasság: 220 mm

Gázlóképesség: 450 mm

Kapaszkodóképesség: 38°

Megengedett oldaldőlés: 48°

Orrszög/farszög/áthajtási szög: 29°/22°/18°

Menetkész tömeg: 2025 kg

Maximális teherbírás: 855 kg

Utánfutó maximális tömege: 3000 kg

Méretek (h/sz/m): 5133x1850x1742 mm

A rakodótér méretei: 1480x1480x450 mm*

Átlagfogyasztás: 8,6 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 80 l

Ár (áfa nélkül): 836 000 korona

* szélesség kerékdómok nélkül

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?