Nissan Murano: Nem látszanak rajta az évek...

Vannak autók, amelyek évek múlva is attraktívak maradnak, szakma és nagyközönség számára egyaránt. Kitűnő példa erre a Nissan Murano, amelyet 2004 óta forgalmaznak Európában, de még mindig megfordulnak utána, ha valahol megjelenik.

Attraktív maszk, szépen domborodó motorháztető, sportkocsis fényszórókA szerző felvételeÉspedig azért, mert impozáns, különleges, más, mint a többi. Egy kicsit „amerikaias”, ami nem véletlen: ott ugyanis egy évvel korábban mutatták be, Infinity FX néven. Földrészünkre más névvel és a „gyengébbik” motorral érkezett, ami még mindig 6 henger, 3,5 liter űrtartalom és 234 lóerő…

Külalak, besorolás

Valahol olvastunk olyasmit, hogy „egy őrült álom gyümölcse ez az autó. Nem lehet egészen normálisnak nevezni azt az embert, aki a Nissan 350Z sportkocsit ötvözi a Nissan Patrol terepjáróval…” Hát – van benne valami. A fényszórók például csaknem egy az egyben a sportkupéról érkeztek, a lágy vonalvezetés is a 350Z-re emlékeztet, a méretek viszont – a 18 hüvelykes kerekektől a 170 centis magasságig – tényleg terepjárós benyomást keltenek. Ám annyit már most elárulhatunk, hogy a Murano nem terepjáró: a Nissannál ez a műfaj az X-Traillal kezdődik, a Pathfinderrel folytatódik és a Patrollal éri el a csúcsot, miközben a Navaráról még nem is beszéltünk. Még néhány szó a külsőről: nagyon jól mutat az oldalablakok ékben végződő együttese (a középsők és a hátsók ráadásul füstüvegből készültek), izgalmasak a hátsó lámpák ívei, elöl pedig a hűtőrács az, ami kissé sokkolja a szemlélőt. Pedig most már van hasonló (lásd: Note), de megjelenésekor tényleg bajos volt elhelyezni a márkaarculatban. Mint ahogy magát az autót sem könnyű a mai napig. Mérete, fazonja és teljesítménye alapján kapásból a hasonlóan motorizált VW Touaregek, BMW X5-ösök vagy Audi Q7-esek riválisának nevezhetnénk, ám ezek terepen többet tudnak. ĺgy talán leginkább a Volvo XC90-est, esetleg a Lexus RX-t tarthatjuk a Murano közelibb rokonának.

Komfort, szereltség, térkínálat

A Murano egész egyszerűen NAGY autó, tehát az utasok és a poggyász számára egyaránt bőséges benne a hely. Ez még az általunk tesztelt haszonjármű-változatra is érvényes, bár itt kétségtelenül korlátozottabbak a térvariációs lehetőségek. A hátsó üléstámlák például így is előredönthetők, de a rács miatt nem az ilyenkor megszokott hangárnyi rakodóteret kapjuk. A hátul utazók kényelme pedig azért szenved pici csorbát, mert a rács „egypozícióssá” teszi az egyébként 24 fok terjedelemben állítható üléstámlákat. A fej-, láb- és mindenféle egyéb tér viszont impozáns méretű; az elülső ülések ráadásul elektromosan állíthatók, sőt – ami ritka dolog – a pedálsor is! A szélvédő mögötti hatalmas felület azonban szinte kihasználhatatlan, bár néhány sekély horpaszt azért kialakítottak rajra. Sokkal hasznosabb a középső kartámla 30 cm mély ürege, amelyet egy betéttel ketté is lehet osztani, ha kell. Szokatlanok, de nem mutatnak rosszul az okkersárga körműszerek, amelyeket egyébként a műszerfalból kiugró külön konzolon helyeztek el. A szereltség pedig a kocsi amerikai gyökereit bizonyítja: „full extra”, bár az automata légkondi nem kétzónás és nem digitális. A volánról vezérelhető, CD-táras és kazettás (!) BOSE audiorendszer viszont 6 hangszórón plusz egy mélynyomón keresztül muzsikál, egészen kivételes hangminőséggel. Magától értetődő a tempomat és a külön klaviatúrával rendelkező navigációs rendszer, amelynek képernyőjén tolatáskor – a manőverezés határvonalaival kiegészítve – a kocsi mögötti tér színes képe jelenik meg.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A Murano egyetlen erőforrásául szolgáló benzines V6-ost csak azért neveztük „gyengébbnek” a bevezetőben, mert az amerikai testvérmodell 4,5 literes, 315 lóerős motorral is kapható. Ezt azonban jobb, ha sürgősen elfelejtjük: nagyon, de nagyon elég ide a 234 lóerő. Már csak azért is, mert a fokozatmentes X-CVT automata váltó maradék nélkül hasznosítja, kellően figyelembe véve a tekintélyes nyomatékot is. Sima egyenesfutáskor például százharmincnál alig több, mint kétezret, 90-nél pedig mindössze 1500-at pörög a motor. Erős gázadáskor persze azonnal jön a viszszaváltás, s vele egy katapultálással felérő sprint: EKKOR érezzük igazán, hogy bőven több, mint 200 lóerő van alattunk! Ja, és hogy el ne felejtsük: bármennyire is nem tekintjük terepjárónak a Muranót, összkerékhajtása azért van, méghozzá a jobbik fajtából. Az X-Trailből is ismert ALL MODE 4x4 ugyanis csak akkor visz nyomatékot hátra, amikor kell, akkor viszont elektronikus kapcsolásának köszönhetően pillanatnyi késedelem nélkül. Ez a rendszer azonban itt – általános biztonsági hozadékán túl – tényleg csak arra szolgál, hogy teszem azt, egy ilyen „macsós” autó nehogy már ne tudjon felkapaszkodni a síparadicsomhoz vezető havas szerpentinen... A futómű is sokkal inkább országúti, mint terepes: sportosan kemény, nemigen tolerálja az úthibákat, jó útfelületen viszont luxuslimuzin komfortját képes nyújtani. A kanyarokban pedig már-már fölényesen viselkedik az autó: a sodródás ellen fokozatosan veti be először 225 mm széles abroncsait, másodikként a villámgyorsan reagáló összkerékhajtást, s ha még ez sem lenne elég, a tengelyközi difizárral hatékonyan együttműködő elektronikus menetstabilizáló rendszert is. Az ember szinte nem is hinné, hogy egy autóban ilyen magasan trónolva is ekkora magabiztossággal lehet várni egy-egy alattomos kanyart…

Zárszó helyett

A Nissan Murano azoknak készült, akik 1. a tömegből méreteivel és formájával egyaránt messze kiemelkedő, attraktív autót akarnak, 2. terepbírás szempontjából elég nekik, ha ez az autó elviszi őket a hétvégi házhoz, a megszokott horgászhelyre vagy a már említett síparadicsomba, 3. a vételáron túl hajlandók ezért 100 kilométerenként 12-15 liter benzint áldozni. Bizony, Amerika ide vagy amoda, itt Európában nagyon hiányzik a dízelverzió… Adott viszont a haszonjárművé való átépítés lehetősége, aminek köszönhetően az autót adómentesen vásárolhatjuk meg. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 3498 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 172 kW (234 LE)/6000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 318 Nm/3800min-1

Sebességváltó: M-CVT (fokozatmentes automata)

Legnagyobb sebesség: 200 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,9 s

Menetkész tömeg: 1860 kg

Méretek (h/sz/m): 4770/1880/1705 mm

A csomagtér űrtartalma: 475 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 17,2/9,5/12,3 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 82 l

Ár (adóval): 1 809 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?