<p>A gépjármű kötelező felszerelésén nem módosított a közúti közlekedésről szóló törvény, mivel azt egy külön rendelet határozza meg. Pótkerék és elsősegély doboz egy autóból sem hiányozhat, a felszerelés részét képezi a fényvisszaverő mellény is, melynek színe körül kialakult vitát a szakértők értelmetlennek tartják.</p>
Nem módosult a gépjármű kötelező felszerelése
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A gépjármű kötelező felszerelését meghatározó rendelet három évvel ezelőtt lépett hatályba, s a tavaly decemberben jóváhagyott közúti közlekedésről szóló törvény sem módosított rajta. A jogszabály csupán meghatározza, mikor és hogyan kell felhasználni a felszerelés egyes részeit. Például a fényvisszaverő mellényt a sofőrnek a volán mögül is el kell érnie, hogy kiszálláskor már rajta lehessen. A xenon lámpákkal ellátott gépjárművekben nem kell hordani pótlámpákat, viszont a többi pótégőről nem szabad megfeledkezni – minden fajtából legkevesebb egy kell. A tűzoltó berendezés, vagy poroltó nem tartozik a kötelező felszerelés közé, viszont ajánlott. Statisztikai adatok igazolják, hogy a menet közben kigyulladt gépjárművek több mint felét meg lehetett volna menteni a teljes leégéstől, ha a sofőrnél lett volna poroltó.
Fényvisszaverő mellény körüli pánik
A közúti közlekedésről szóló törvény szerint a sofőr köteles fényvisszaverő mellényt viselni, ha valamilyen oknál fogva leáll gépkocsijával, kiszáll belőle és az úttesten mozog. Ha elfelejti felvenni, a rendőr legtöbb 60 eurós bírsággal büntetheti.
Zöld, vagy sárgás-zöld mellény viseléséért nem kéne büntetést kapniuk. A jogszabály ugyan előírja, hogy a sofőr nem használhat olyan fényvisszaverő mellényt, amely összetéveszthető a rendőrség és a hadsereg által használt mellényekkel, de a közlekedésügyi minisztérium vonatkozó rendeletének köszönhetően erre gyakorlatilag nem kerülhet sor.
A rendőrségi mellények hátán a „POLÍCIA” felirat olvasható, ráadásul ezeket az átlagosnál eltérően kell bekapcsolni. A belügyminisztérium szerint a rendőrségi mellényeken több fényvisszaverő pont van és rövidebbek is, hogy az egyenruhások könnyebben hozzáférjenek a lőfegyverükhöz. Az átlagos sofőröknek árult mellényektől tehát különböznek, így nem fordulhat elő, hogy rossz mellényt vásárolnak. Használatát viszont szigorúan fogják ellenőrizni, hisz viselete nem egy esetben megmentheti a sofőr életét.
Pótkerék
A defekt esetén használt pótkerék csak olyan autóban kötelező, amely nincs felszerelve speciális ragasztószalaggal vagy úgynevezett Runflat gumiabroncsokkal, melyek kilyukadása nem gátolja meg a sofőrt a tovább haladásban. Ez érvényes a kerékcseréhez szükséges felszerelésre is. A Runflat technológiával gyártott kerekeket már régóta használja a BMW. Ilyen autók tulajdonosainak egészen addig nem kel pótkereket hordaniuk, amíg nem szerelnek átlagos gumiabroncsokat a gépjárműre. Milan Stupka, a BMW Group képviselője elmondta: a kerekek használata nem ütközik a szlovák jogszabályokba, mivel a Runflat gumiabroncs az Európai Unió összes tagállamában használható.
Februártól behavazott és jeges úton kötelező a téli gumi használata, ez nem vonatkozik a pótkerékre, amely lehet nyári is – szükség esetén behavazott és jeges úton is vezethetnek rajta.
A későn beköszöntő tél idén azokat is rákényszerítette a gumiabroncs cseréjére, akik eddig nyári gumival vezettek. S ha még az elmúlt napokra jellemző sűrű havazás alatt sem cserélték le a gumikat, jobban teszik, ha otthon hagyják autójukat. Ilyen időjárásban ugyanis nem csak büntetendő, de életveszélyes is nyári gumival vezetni.
Elsősegélydoboz
Ennek tartalmán sem módosított az új közlekedési törvény. Egyelőre nem tudni, mikortól kell a dobozt ellátni olyan kártyával, amelyen az elsősegélynyújtás alapjai vannak elmagyarázva – a vonatkozó rendeletet az egészségügyi minisztérium nem készítette elő. Jelenleg tehát csak arra kell ügyelni, hogy érvényes elsősegélydoboz legyen az autóban. Ennek tartalmáról az Autó-Motor korábbi, 7. számában írtunk.
Ne hagyatkozzanak
a gyártóra
A gépjármű kötelező felszereléséről szóló rendeletet nem köteles betartani a gépjármű gyártója. Az autó ára rendszerint a pótkerék, illetve a kerékcseréhez szükséges szerszámok árát is tartalmazza.
Viszont a gyártó dolga, hogy az autót elsősegélydobozzal, pótlámpákkal vagy fényvisszaverő mellénnyel árulja, vagy sem. Egyes modellekhez bónuszként kapja a vásárló a teljes kötelező felszerelést, másoknál külön kell megvenni. A felszerelés minőségéért a közlekedésügyi minisztérium 2006-ban elfogadott rendelete szerint a sofőrt terheli a felelősség. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.