Nem ismertek rá a motorra

Mellékletünkben már többször foglalkoztunk a dízelmotorok teljesítményét és nyomatékát növelő P-BOX nevű berendezéssel. Mivel ezek az írások nagy visszhangra találtak olvasóink körében, megkerestük a forgalmazó cég képviselőjét, Nagy Csomor Istvánt, hogy feltegyünk neki néhány kérdést.

„Nem jelent beavatkozást a motorirányító elektronikába” Mellékletünkben már többször foglalkoztunk a dízelmotorok teljesítményét és nyomatékát növelő P-BOX nevű berendezéssel. Mivel ezek az írások nagy visszhangra találtak olvasóink körében, megkerestük a forgalmazó cég képviselőjét, Nagy Csomor Istvánt, hogy feltegyünk neki néhány kérdést. Néhány olyan részletre voltunk kíváncsiak, amelyekről eddig nem, vagy csak érintőlegesen esett szó a témával kapcsolatban.

Mire szolgál tulajdonképpen a P-BOX, és miben különbözik más teljesítménynövelő berendezésektől vagy módszerektől?

A P-BOX a dízelmotorok, mindenekelőtt a turbódízelek gyárilag adott teljesítményének és forgatónyomatékának növelésére szolgál. A teljesítményhez átlagosan 20, a nyomatékhoz 25 százalékot ad hozzá. Szívódízelekhez is használható, de ott az említett mutatók növekedése nem ennyire látványos. Elsősorban abban különbözik minden más motoráthangoló módszertől – például az úgynevezett chip-tuningtól –, hogy itt nem történik beavatkozás a motorirányító elektronikába. A cigarettásdoboznál alig nagyobb szerkezetet ugyanis szabványos csatlakozók segítségével egyszerűen az elektronikus vezérlőegység és az üzemanyag-szivattyú közé iktatjuk, magában a rendszerben a legkisebb változásokat sem hajtjuk végre. Ennek több előnye is van. Mindenekelőtt az, hogy a berendezés, szintén minden más motoráthangoló módszerrel ellentétben bármikor gond nélkül átszerelhető egy másik kocsiba, ha annak dízelmotorja ugyanabba a családba tartozik. Ha például 115 lóerős Passat TDI gépkocsimat 130 lóerősre cserélem, nincs más dolgom, mint tízperces munkával kiszereltetni a P-BOX-ot a régi autómból, és beszereltetni az újba. További előny, hogy ha bármilyen oknál fogva ki kell vennünk a berendezést, az autó az eredeti gyári beállításnak megfelelően működik tovább.Nem sokkal nagyobb egy cigarettásdoboználFotó: a szerző és archív) Bizonyára sokakat érdekel, milyen módon történik itt a teljesítménynövelés, és hogy ez nem megy-e valaminek – például a fogyasztásnak vagy a motor élettartamának – a rovására.

Némileg leegyszerűsítve a P-BOX megváltoztatja az üzemanyag-befecskendezés néhány paraméterét, innen ered az erőtöbblet. Ami pedig az említett aggályokat illeti, teljesen megalapozatlanok. A korszerű motorok teljesítményét ugyanis gyárilag rendkívül nagy biztonsági tartalékkal állítják be. Amit a P-BOX ehhez a teljesítményhez és nyomatékhoz hozzátesz, még bőven belefér a „biztonsági zónába”. A motornak ennél sokkal többet árt a kíméletlen bánásmód, például a gyakori túlpörgetés vagy a nem megfelelő sebességfokozat rendszeres használata. A fogyasztásról pedig annyit, hogy ha maradéktalanul ki akarjuk használni azt a jelentős plusz teljesítményt, amit a P-BOX nyújt, néhány deciliterrel csakugyan megnőhet. Ha viszont a berendezést csak erőtartalékként használjuk, inkább csökkenni fog, mert a motor nagyobb hatásfokkal működik. Ha valakit még ez sem nyugtatna meg, hozzáteszem, hogy a P-BOX kikapcsolható kivitelben kerül forgalomba. A kapcsoló a motortérbe vagy a műszerfalra szerelhető így a berendezés csak akkor lép működésbe, ha mi akarjuk. Kikapcsolt állapotában a motor az eredeti gyári beállításban dolgozik.Milyen márkájú és típusú gépkocsikhoz kapható a P-BOX?

Néhány távol-keleti modellt leszámítva gyakorlatilag már mindegyikhez, de a kínálat rövid időn belül teljes lesz.Végezetül a sokak számára legfontosabb kérdés: mennyibe kerül?

Kocsitípustól függően 18 500–32 ezer koronába, plusz a hozzáadottérték-adó. Ebben az árban természetesen a munkadíj is benne van. Okvetlenül említést érdemel még, hogy az érdeklődők egy hétig a saját kocsijukban próbálhatják ki a berendezést, méghozzá ingyenesen. Akik éltek e lehetőséggel, azzal jöttek vissza, hogy nem ismertek rá a motorra....

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?