Mitsubishi Outlander: Megérkeztek az új motorok

Teljesítményben ezzel a bevezető kétliteres dízel vált alappá, viszont – azonos szereltséget feltételezve – a 2,4-es benzines verziók olcsóbbak. Automata váltóval is! Mitsubishi Outlander: Megérkeztek az új motorok A japán márka szabadidő-autójának új generációját egyszer már teszteltük, éspedig az akkor egyedüliként kínált kétliteres dízelmotorral. Azóta megérkezett az ígért erősebbik dízel, illetve a benzines erőforrás, amelyek valóban sokoldalúvá tették az Outlandert, és nem utolsósorban presztízsén is javítottak.

Osztott hűtőmaszk, élesen metszett lámpák (kis kép: a hajtásmód vezérlőtárcsájaA szerző felvételeA két új motorverzióval két egymás követő héten ismerkedhettünk meg, ami ideális lehetőséget kínált az összehasonlításukra. Mi több, szereltségben is: a dízelváltozat ugyanis a legmagasabb, a benzinmotoros pedig az attól eggyel alacsonyabb szintet képviselte.

Külalak, besorolás

Az autó karakteres formatervét a Mitsubishi Design America cég készítette. A korábbi modellhez képest elöl szembetűnő változás az osztott hűtőrács és a hangsúlyosan bordázott motorháztető. A három gyémánt sem piros, hanem krómszínű, és a karosszéria hajlataival is eljátszadoztak kissé a tervezők. A lámpák elöl természetesen integráltak, hátul pedig tagolt felosztásuk jelent újdonságot. A hátsó szélvédő feletti légterelő minden szinten szériatartozék, tetősínek csak alapfokon nem járnak. Ami pedig a két szereltségi szint közötti vizuális különbséget illeti, mindössze a könnyűfém keréktárcsák küllőinek számában keresendő…

Besorolás szempontjából a kocsi a könnyű szabadidő-autók kategóriájába tartozik. Ennek megfelelően két legközelebbi konkurense a belőle építkező Citroen C-Crosser és Peugeot 4007; ha pedig tovább bővítjük a kört, akkor az új Renault Koleos, a Honda CR-V, a Nissan X-Trail, a Toyota RAV4, vagy a Kia Sportage/Hyundai Tucson ikerpár. Formailag viszont – dinamikus sportkombikat idéző külalakjával – jóval mutatósabb ezek legtöbbjénél.

Komfort, szereltség, térkínálat

Kezdjük itt is azzal, ami azonos: komplett front-, oldal- és függönylégzsákkészlet, elektronikus menetszabályozás, tempomat, tolatószenzorok. A szép grafikájú körműszereket mélyre süllyesztették, a mélynyomóval kiegészített, 650 wattos Rockford Fosgate audiorendszer álomszépen szól (és MP3-asokat is játszik), a légkondi automata, a lámpák xenonégősek, a hátsó üléseket elektromosan lehet összehajtogatni a csomagtérből. A különbség: a csúcsszerelt Instyle ülései bőrkárpitozásúak, az elülsők fűthetők, a vezetőé elektromosan állítható. Tetőablak is csak itt jár, de ezzel valóban ki is merítettünk mindent. Egyforma volt még a két autó térkínálata, annál is inkább, mert mindkettő haszonjárművé volt átépítve; a plafonig pakolhatóság becslésünk szerint kb. 100 literrel növeli meg a koffer eredetileg 541 literes űrtartalmát. Az ötödik ajtó alsó része ráadásul lenyitható, ami nagyban megkönnyíti a rakodást, esetleg két személy részére is kényelmes ülőkéül szolgálhat. A beltérben is bőven volt hely (dupla kesztyűtartó, hátul is teljes értékű ajtózsebek, elöl mély üreget rejtő középső kartámla). Itt kell megemlítenünk, hogy a kocsi e két legmagasabb szereltségi szinten hétszemélyes változatban is kapható.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Nos, kérem: az új Outlander végre impozáns külsejéhez méltó motorokat kapott. Egyik jobb, mint a másik, persze mindkettő a maga módján. A variabilis szelepvezérlésű benzines MIVEC csendesen zümmögve, kulturáltan dolgozik, míg a nagy nyomatékú dízel a legkisebb gázadásra is valósággal felhorkanva rántja előre az autót. A váltókiosztás is ideális volt: a finom járású MIVEChez a tesztelt fokozatmentes CVT automata illik jobban, a dízelhez pedig a hagyományos hatfokozatú kézi. Terepen ez duplán érvényes, mert a benzinesnél nem kell lefulladástól tartani, ha hirtelen leesik a fordulatszám. A terepezéssel persze csínján kell bánnunk, mert az Outlander, tartósra kapcsolható összkerékhajtása ellenére sem telivér off-road. A koromszűrővel kombinált dízelverzió pláne nem, mivel hasmagassága 40 mm-rel kisebb a benzinesénél. A futómű is személyautós (elöl McPherson, hátul multilink), aminek jótékony hatását országúton érezni igazán. Automata váltóval kombinálva sportosabban használhatjuk az erős benzinmotort, ha a volán mögötti fülekkel kapcsolgatunk. Összességében véve azonban a dízelt találtuk jobbnak: objektíve jobb dinamikai mutatóin kívül ereje is érezhetőbb, kitapinthatóbb volt. Aki azonban a szűk 1 másodperccel rosszabb „százas sprintnél” és a gyakorlatban semmi jelentőséggel nem bíró végsebesség-különbségnél többre tartja a vezetési komfortot és az utastér áhítatos csendjét, annál csak a benzinmotor+CVT kombináció lehet a nyerő. Vas Gyula

2.2 DI-D 2.4 MIVEC

Hengerűrtartalom (cm3): 2179 2360

Legnagyobb teljesítmény [kW (LE)]: 115 (156) 125 (170)

Legnagyobb forgatónyomaték (Nm/min-1): 380/2000 232/4100

Sebességváltó: 6MT CVT

Legnagyobb sebesség (km/óra): 200 190

Gyorsulás 0–100 km/óra (s): 9,9 10,8

Menetkész tömeg (kg): 2410 2290

Méretek (h/sz/m): 4640x1800x1720 mm

Hasmagasság (mm): 170 210

A csomagtér űrtartalma: 640 l*

Átlagfogyasztás (l/100 km): 7,3 9,3

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l

Ár (korona): 1 139 900** 1 249 900**

Az alapmodell ára: 879 900 korona**

* becslés ** személygépkocsi-kivitelben

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?