Mégane GrandCoupé Tce 130: nem mindig az, amire játszik

Nem sokkal azután, hogy Grandtour néven piacra került a Mégane kombi változata, megjelent a kupé modell is, amely a GrandCoupé nevet kapta.

Nem sokkal azután, hogy Grandtour néven piacra került a Mégane kombi változata, megjelent a kupé modell is, amely a GrandCoupé nevet kapta. Az attraktív külső és jól csengő név mögött viszont egy négyajtós szedán rejtőzik.

A GrandCoupe gyakorlatilag a Fluence utódja, ugyanúgy a török Bursa melletti gyárban gyártják. Viszont míg a Fluence esetében gyakran voltunk tanúi technikai kompromisszumoknak, addig a GrandCoupénél ez már a múlté. Ezt a modellt ugyanis elejétől fogva a Mégane hatchback és Grandtour modellekkel párhuzamosan fejlesztették, kihagyva az olcsóbb elemeket és technikai megoldásokat.

Az autó elnevezése és megjelenése is azt a látszatot kelti, hogy vásárlói elsősorban tehetősebb vállalkozók lesznek, ám ez nem egészen igaz. A GrandCoupé elnevezést csak és kizárólag a kelet-európai piacon használják, másutt Mégane Sedan néven fut az újdonság, ami kicsit más fényben mutatja az autót.

Szűkös hely

Az autó legjelentősebb dizájneleme a hátrafele csökkenő tető, amely egyedi külsőt biztosít az autónak, ám egyben hozzájárul ahhoz, hogy a magasabb termetű utasoknak nem lesz a hátsó üléseken túl sok helyük fejmagasságban. Egyébként az elülső üléseken sincs hű de sok hely fejmagasságban. Ez egyrészt az autó magasságának (1443 mm), másrészt az elülső üléseknek tudható be. Alakját tekintve a GrandCoupé dinamikusabb járgány, az elülső üléseken mégis magasabban ülünk, mint a Grandtourban. Azt már nehéz megmondani, hogy mi ennek pontosan az oka. Az egyik kézenfekvő magyarázat lehet a masszázs funkcióval ellátott ülésekhez szükséges elektronika – ez a funkció az intens felszereltségi szintnél az extra komfort csomag része –, a másik pedig az, hogy egyszerűen eltérő helyen rögzítették az üléseket.

Ettől eltekintve az utastér nem igazán különbözik attól, amit a Grandtour változatban láttunk. Jó hír, hogy a GrandCoupéban nem tapasztaltam a fűtőrendszerrel kapcsolatos problémákat, így nagy eséllyel pályáznak arra, hogy az autót kifűtik. A rendszer gyorsan és hatékonyan működik még Eco üzemmódban is; a gyártó korábban azt állította, hogy nem fűt jól az autó, az bizonyára azért van, mert bekapcsoltam az Eco üzemmódot. A gond csak azzal volt, hogy a Grandtour normál üzemmódban sem fűtött jól.

A csomagteret egyébként a GrandCoupében is növelni tudjuk a hátsó ülések támlájának és ülőpadjának lehajtásával. Alapban a csomagtér 550 literes, ám a nagyobb csomagok bepakolása, tekintettel a csomagtér szűk nyílására, kicsit bajos lesz.

Motorkínálat

A GrandCoupé árjegyzékét és motorkínálatát böngészve meglepődhetnek. Az autót ugyanis csak két benzinmotorral lehet megvásárolni, a nagyobb teljesítményű ráadásul csak a legmagasabb, intense felszereltségi szinttel elérhető. Ehhez a motorhoz duplakuplungos hétfokozatú EDC váltó jár. A 97 kW-os teljesítményhez 205 Nm jár 2000 fordulatnál – állítja a gyártó – a gyakorlatban viszont a maximális teljesítmény csak körülbelül 3200 fordulattól elérhető. Ráadásul a teljesítmény 90 százalékát a sofőr csak 1500 fordulat felett tudja kihasználni.

Szubjektív benyomásom szerint a motor alacsony fordulatoktól erőteljes, s ha a váltó automatikusan vált, a teljesítmény fokozatosan csökken. Ha átkapcsoljuk manuális váltásra, akkor a motort 4000 fordulatig pörgethetjük, s ez az a határ, amelynél az erőforrás kezd veszíteni erejéből. Dicséretet érdemel maga a váltás, az EDC hétgangos váltó ugyanis manuális és automata funkcióban egyaránt tökéletesen dolgozik, pontosan úgy, ahogy azt egy duplakuplungos váltótól elvárnám. Akit érdekel a fogyasztás, annak elárulom, hogy a teszthét végén 7,2 litert mutatott a fedélzeti számítógép 100 kilométeren.

Mikor az autót először próbáltam Lengyelországban, meglepett, milyen kényelmes volt az alváz. Az egyhetes szlovákiai tesztelés viszont igazolta, hogy azért nem olyan rózsás a helyzet. A lengyel bemutatók során csak dízelmotorokkal ellátott modelleket vezethettünk, tesztelésre pedig benzines motort kaptam, s nagy valószínűséggel ez oka annak, hogy a kényelem is más volt. Nem hivatalos információk szerint a GrandCoupé esetében az alváz akár négy különböző fokozatra is beállítható. Elméletileg ezért nem kizárt, hogy a tesztelt modell alváza kapta a legsportosabb beállítást. Ahhoz, hogy megérezzem a különbséget, elég volt néhány nagyobb útbuckán áthajtani. A kisebb egyenetlenségeket még jól elnyeli, ám a nagyobbakkal már gondja van.

Összegzés

A Renault GrandCoupé még véletlenül sem fog hibátlan autóként bevonulni a történelembe. Aki a hátsó üléseken gyerekeket fog hordani, azt nem fogja zavarni az alacsony tető. Az 550 literes csomagtérbe sok minden elfér – különösen az üléstámlák lehajtása után –, ám a bepakolás kicsit nehézkesebb lesz.

Nekem nagyon bejött az autó formája, amely tényleg egyedi és szép, a fehér metálfényezés különösen illik ehhez a dizájnhoz. A motor kellő teljesítménnyel bír, a duplakuplungos hétgangos váltó jól dolgozik, s autó összességében kényelmesnek mondható, bár a nagyobb útbuckákkal már érezhetően gondja van. A tesztelt modell a legmagasabb intense felszereltségi szintet kapta, ára pedig valamivel több mint 22 ezer euró, s ez már nemegy embernek ültethet bogarat a fülébe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?