Mazda2 1.3 TE Pro: Búcsú a szögletes formáktól

Valamikor réges-régen, jóval a zumzum előtti időkben volt egy Mazda 121. Utána egy Demio. Ezt már egyjegyű „kis Mazda” követte (az első 2-es), de a formavilág változatlanul fura maradt, erősen szembehelyezkedve a kompakt kiskocsik Peugeot 206, Renault Clio, Opel Corsa stb. fémjelezte fő vonulatával. Szerencsére erre Hirosimában is rájöttek.

A hosszú lámpatestek RX-8-as „vállakban” folytatódnakA szerző felvételeÉs a megvilágosodás eredményeként olyan kisautót dobtak piacra, amelyet önkéntelenül megtapsolt az autós világ. Az új Mazda2 ugyanis – minden elődjével ellentétben – SZÉP. Méghozzá nagyon szép. Talán az egyik, ha nem a legszebb B-szegmensbeli autó. Tesztelése során szinte állandóan kíváncsi, elismerő vagy éppenséggel irigykedő tekintetek kereszttüzében közlekedtünk az utcán.

Külalak, besorolás

A régi 2-esből kő kövön nem maradt. Híre-hamva sincs a dobozosságnak, van viszont helyette dinamikusan emelkedő övvonal, keskeny oldalüvegezés, egészében véve nyúlánk, sportosan alacsonynak tűnő karosszéria. Szépek a hiúzszem-lámpák, az elülső sárvédők domborítása pedig egyenesen az RX-8-astól származik… Mivel a karosszéria rövidebb lett, ám a tengelytáv változatlan maradt, a kerekek még jobban az autó „sarkaiba” kerültek; ez tovább javítja az összképet. A hátsó lámpák még az elülsőknél is szebb metszésűek, és a szélvédővel összesimuló, gyönyörűen domborodó felületet fognak közre. Ennyi szépséggel felvértezve az új Mazda2 kitűnő esélyekkel veheti fel a harcot a B-szegmens olyan ászai ellen is, mint a Peugeot 207, a Fiat Grande Punto, az új Opel Corsa, Renault Clio, Toyota Yaris és Škoda Fabia, hogy a régebbi modellekről (Citroe#n C3, VW Polo, Ford Fiesta, SEAT Ibiza stb.) már ne is beszéljünk.

Komfort, szereltség, térkínálat

Mint már utaltunk rá, az autó kisebb (pontosabban: 3 cm-rel rövidebb) az elődjénél, ami a mai autóépítési trendek ismeretében szokatlan dolognak számít. Viszont tudni kell, hogy a gyár első olyan modelljéről van szó, amely nem a méretnövelés, hanem a tömegcsökkentő filozófia jegyében készült; közel 100 kilóval könnyebb is az elődjénél. Az utastér azonban a változatlan tengelytávnak köszönhetően csak minimális mértékben lett szűkösebb, legfeljebb a 190 cm felettiek hiányolnák a régi 2-es magas plafonját. A csomagtér sem annyival kisebb, mint a két kocsit összehasonlítva feltételeznénk (-18 l). Kisebb pakolóhelyből annyi van, amennyi a kategória átlaga, egy-két ötletes megoldással fűszerezve (lásd a kesztyűtartó „pótrekeszét”). Az elülső ülések picit rövidek és keskenyek, de ezt egy átlagos testalkatú vezető nem biztos, hogy megérzi. Hamarabb támadhat hiányérzete a mindösszesen másfél körműszertől, amit maga előtt lát; de azok közül a sebességmérő legalább jó nagy, és a skálája is szép. Kimondottan ízléses viszont az elülső panel középső része, legalábbis a tesztelt kivitelben (gyári CD/MP3-as rádió, automata klímaberendezés). Az ergonómiával sincs gond, sőt külön megdicsérendő a magasra telepített váltókar; öröm vele a munka. Ami pedig a szereltséget illeti, a tesztelt TE Pro komfortfokozat az ötödik a 7 közül, tehát van mit felvonultatnia. A már említetteken kívül például oldal- és függönylégzsákokat, sőt dinamikus menetszabályozó rendszert is. S még egy dolog, ami feltétlenül említést érdemel: az autó kizárólag ötajtós karosszériával kapható.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Az alap 1,3-asnak van egy gyengébb (75 LE) és egy erősebb változata, tesztkocsinkban az utóbbi dolgozott. Az 1 tonna alatti össztömegnek köszönhetően jól viszi az autót, de kicsit rövidebb váltófokozatokkal még jobban vinné. Igaz, akkor nem 5 és fél liter lenne a vegyes forgalomban elérhető átlagfogyasztás… Már az első néhány száz méter után rájövünk, hogy a váltókar nemcsak jól kézre áll, hanem pályái is lézerprecízek, s hogy nincs az a magasztaló jelző, amely túlzó lenne a futóművel kapcsolatban. A kocsit kanyartűrés szempontjából csakis a gokart-stabilitású Minihez lehet hasonlítani, a DSC rendszert száraz úton szinte lehetetlen munkára bírni. S mivel a kormánymű is pontos és közvetlen, minden együtt van ahhoz, hogy megtapasztaljuk: jócskán 100 lóerő alatt is lehet élményautózni…

Zárszó helyett

Az új Mazda2-esnek egyértelműen a szépség a legnagyobb ütőkártyája, de távolról sem csak ez. Kiváló menettulajdonságai is sokat nyomnak a latban, de ugyancsak nagy előnynek számít, hogy a vásárló 7 szereltségi szint közül választhat. Ez még akkor is messze jobb, mint a kategória átlagkínálata, ha ezek a szintek részben motorokhoz vannak kötve. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1349 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 63 kW (86 LE)/6000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 122 Nm/3500min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 172 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,9 s

Menetkész tömeg: 955 kg

Méretek (h/sz/m): 3885x1695x1475 mm

A csomagtér űrtartalma: 250–787 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,9/4,6/5,4 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 43 l

CO2-kibocsátás: 129 g/km

Ár: 469 900 korona

Az alapmodell ára: 339 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?